Скляна стеля: 3 правила, як вийти за межі невидимого бар’єру

1921
Shutterstock
Що стоїть на шляху до успіху

Скляна стеля — межа, яка заважає розвитку, — буває двох різновидів. Одну люди створюють собі самі, а друга будується ззовні. Як із цим боротися, розповідає директор програми pre-MBA «Менеджмент і лідерство» в Бізнес-школі МІМ Олександр Сударкін.

«За моїми спостереженнями, та стеля, яку людина створює у себе в голові, створюється раніше. Наприклад «я ж дівчинка, я не можу стати професором математики» або «я ж чоловік, мені не положено бути соціальним працівником». Це не те щоб дві різних стелі. Вони переплітаються. Часто, якщо існують обмеження в голові, вони існують і в реальному житті», — розповідає він.
Основними причинами виникнення меж в голові стають історичні, технологічні, а іноді і гендерні стереотипи.

Гендерне питання

Вся битва за рівноправ’я – це не тільки бій за рівність статей, а й боротьба за те, щоби «скляних стель» стало менше.

Жінки у світі досягли значного прогресу на шляху до рівності на робочому місці, проте розрив поки що існує, як між чоловіками і жінками, так і між країнами. Опублікований рейтинг фіксує зростання зайнятості жінок у всьому світі: збільшується частка працюючих жінок, які отримали вищу освіту, і тих, хто вступає в бізнес-школи, які дають доступ до вищих посад.

За оцінками The Economist, найбільш «збалансовані» – країни Скандинавії, тоді як Японія, Південна Корея і Туреччина все ще відчутно відстають. України в рейтингу і взагалі немає.

Компанія MSCI, яка збирала дані для рейтингу, прогнозує, що жінки посядуть 30% місць у правлінні компаній до 2028 року. Зараз цей показник становить 17,3%. Скляна стеля може обмежувати кар’єрне зростання не лише жінок, а й чоловіків.

Жінки досягли значного прогресу на шляху до рівності, проте розрив поки що існує
Жінки досягли значного прогресу на шляху до рівності, проте розрив поки що існує. Shutterstock

Наприклад, коли «виходець з низів», піднімаючись по службових сходах, впирається в невидиму перешкоду і не може подолати бар’єру топ-менеджменту: тому що «еліта», що стоїть  вище, не хоче приймати його до свого кола.

Також жертвами скляної стелі нерідко виступають різні расові, етнічні, релігійні групи та меншини.

Ви досягли скляної стелі, якщо:
1) Те, що ви робили для просування, перестало діяти, хоча раніше спрацьовувало.
2) Люди, котрі приймають рішення стосовно вашого просування, не можуть пояснити вашого «зависання» на певному етапі і говорять щось на кшталт «ще не настав час для нової посади».

Олександр Сударкін упевнений, що скляна стеля – це не завжди шкода.

«На захист скляної стелі можу сказати тільки одне. Як правило, ці кордони економлять час для тих, хто вже знаходиться над ними. Наприклад, існує скляна стеля «якщо ти не є членом певної спільноти, то тобі не зайняти високої позиції або потрапити в певну професію», – пояснює він.
Іноді ці обмеження можуть бути виправданими. Наприклад, вони утримують надміру романтичних людей від потрапляння в ситуації, в яких їх життя може бути зруйновано.

Олександр Сударкін
Олександр Сударкін. XXL.ua

Три правила «пробивання» скляної стелі

1

Обмеження ставимо ми собі самі.
Це твердження не на 100% вірне. Але якщо вірити у щось інше, то вам буде легко виправдати свої невдачі.

2

Не романтизувати мету.
Завжди необхідно отримувати максимальну кількість інформації про бажану мету. Наприклад, багато романтизують посаду управлінця. Деяхто вважає, що керівники тільки сидять у великих кабінетах і командують, при цьому не замислюються про високу відповідальність і тиск, що супроводжують цю посаду.

3

Знайти наставника.
Можливо, підтримка наставника не буде схожа на те, чого ви очікуєте, але вона дасть поштовх для руху вперед.

Поділитися: