Скандинавія: 5 відмінностей життя від того, до чого звикли українці

5653
Shutterstock
І що може Україна взяти від досвіду Швеції та Данії

Ті, хто відвідують Північну Європу, часто відмічають високий рівень життя в країнах, охайність міст та красу архітектури. Але подорож і життя, як відомо, справляють дуже різні враження. K.Fund Media розповідає, чим на практиці відрізняється життя в Скандинавії від життя в Україні. Своїм досвідом ділиться тимчасова емігрантка з України у Швеції Дар’я Тарасова.

1

Помешкання та побут

Нікого не здивує факт, що житло в розвинутій країні недешеве. Навіть враховуючи різницю в доходах, придбати квартиру в Швеції дорого і для самих шведів. Так, середня ціна на житло в Стокгольмі складає 625 тис., у містах східної Швеції – 225 тис., власне житло на півдні країни обійдеться в 285 тис., а найдешевше – у північному регіоні Швеції – 150 тис.

Жити в типовому скандинавському будинку дуже приємно
Жити в типовому скандинавському будинку дуже приємно. Shutterstock

Зняти житло в оренду буде не лише дорого (близько 600 або понад 18 тис. грн за двокімнатну квартиру разом з комунальними), а й складно без спеціального персонального коду, який має кожен швед від народження.

Українцям в цьому питанні допоможе робоча або студентська віза. Зате жити в типовій скандинавській оселі дуже приємно. У невисоких цегляних будиночках не холодно взимку і не спекотно влітку. Неширокі маршові сходи та низькі стелі, затишні внутрішні дворики зі спільними барбекю, доглянуті подвір’я – усе це створює по-особливому теплу атмосферу.

Універсальність, простота та практичність – особливості інтер'єру скандинавів

Кімнати своїх квартир вони оформлюють переважно у білих кольорах, наповнюючи їх світлом. До речі, побачити квартиру з пральною машиною можна досить рідко. Переважна більшість багатоповерхових будинків мають спільні пральні у цокольних приміщеннях, де розташовані пральні машини та сушарки. Тут сусіди не цураються одне одного та вміють співіснувати. До речі, квартири не мають номерів. На дверях висять таблички з прізвищами власників.

2

Ціни, зарплати та рівень життя

Усі чули, що скандинавські країни дуже дорогі, але й зарплати у їхніх жителів – високі. Перейдемо від оціночних суджень до цифр.

Жити, наприклад, у Швеції, дійсно дорого. Ціни на продукти харчування втричі вищі за ціни в України. Так, хліб у середньому коштує від 75 грн (2,5), молоко – від 45 грн (1,5), яйця – від 75 грн (2,5), картопля – від 30 грн (1). Свіжі овочі також щонайменше втричі дорожче, але на відміну від України, майже всі вони тут імпортні цілий рік. А ще ви майже ніде не знайдете гречку чи кисломолочний сир. Скандинави чудово обходяться без них.

Високі ціни з надлишком компенсуються високими зарплатами
Високі ціни з надлишком компенсуються високими зарплатами. Shutterstock

Алкоголь можна знайти лише в спеціалізованих державних магазинах, які зачиняються о 6-й вечора. Але високі ціни із надлишком компенсуються високими зарплатами.

Так, середня заробітна плата у Швеції складає 2500 (близько 75 тис. грн). Навчання в школах та у вишах для місцевих безкоштовне.

Середня тривалість життя в Швеції наразі складає 83 роки у жінок та 78 – у чоловіків. Тут чи не найбільший відсоток людей похилого віку в Європі, що багато в чому завдячує якості медичного обслуговування. Медицина державна та безкоштовна, а самостійно пацієнти можуть сплачувати лікарю від 15 до 30, але не більше 100 євро на рік. Ця сума може витрачатися на лабораторні дослідження, виписку рецепта або власне лікування.

3

Екологічна ситуація

Не дивно, що в країнах з високим рівнем життя дбають про довкілля. Це відбувається як на загальнодержавному рівні, так і на рівні кожної окремої людини.

Те, що для пересічних українців наразі майже нездійсненна задача, для датчан чи шведів – звичайна справа.

Тут усі сортують сміття

Поки в Україні загальна площа сміттєзвалищ сягнула площі Данії, безпосередньо у цій північноєвропейській країні мешканці добровільно беруть відповідальність за довкілля. Тут переробляється або спалюється для опалення 95% сміття. У Швеції цей показник ще вищий – 99%. У скандинавських родинах зазвичай стоїть кілька відер для сміття: органіки, пластику та паперу.

У Швеції переробляється 99% сміття
У Швеції переробляється 99% сміття. uarp.org

Попри те, що у деяких містах Швеції відходи сортують у дев’ять різних контейнерів, вдома таку кількість ємностей не тримають.

Пляшки або картонні упаковки виносять одразу або щодня, аби не захаращувати оселю. І така поведінка для скандинавів норма, хоча несвідомих поки доводиться штрафувати.

А ще в Швеції немає потреби купувати питну воду. Якість водопровідної води тут найвища. Це не лише спрощує життя та економить кошти мешканців, а й допомагає навколишньому середовищу. Таку воду не потрібно транспортувати, забруднюючи атмосферу викидами СО2. А відсутність тари відкидає потребу подальшої її утилізації та переробки.

4

Робота по-скандинавські

Знайти шведа, який залишився б на роботі після 6-ї вечора, майже неможливо. Перепрацьовувати зайвого ніхто не буде. Це стосується усіх сфер і професій. Кав’ярні, перукарні, магазини одягу та навіть аптеки закриваються о 18:00 або 19:00. У суботу більшість закладів працює до 15:00 або 16:00, а в неділю у них – вихідний. До 23:00 працюють великі супермаркети та ресторани.

Перепрацьовувати тут не прийнято
Перепрацьовувати тут не прийнято. Shutterstock

На відміну від України, вчителі та лікарі в скандинавських країнах вважаються представниками престижних професій.

Вихователька в дитячому садку отримує в середньому 2500 на місяць. Високо оплачується і фізична праця. Наприклад, разове прибирання двокімнатної квартири в Швеції коштуватиме близько 200.

У Швеції поважаються праця і право на особисте життя кожної людини. Тому графік роботи нормований, а оплата праці – гідна.

5

Транспорт

Доступна вартість електрокарів в Скандинавії зробила їх доволі поширеним транспортом. Це дозволяє мешканцям північноєвропейських країн не лише економити кошти, а й піклуватися про довкілля.

Громадський транспорт – не дешевий

Наприклад, у Швеції одна поїздка автобусом по місту обійдеться вам у 75 грн (2,5), а проїзний на місяць – трохи більше 1650 грн (54). Між країнами та містами курсують швидкісні поїзди. Вартість квитка не перевищує вартість проїзду в автобусі. Утім дістатися потрібного місця потягом можна значно швидше.

Для велосипедистів створені всі умови
Для велосипедистів створені всі умови. Shutterstock

Не менш доступним, поширеним та зручним транспортом скандинави вважають велосипеди. Користуватися цим транспортним засобом тут не лише дешевше за громадський транспорт (оренда байка – від 75 грн (2,5) за три доби), а й безпечно. Міста обладнані велодоріжками з двостороннім рухом, а паркувальних місць для велосипедів – не менше за автомобільні парковки.

 

Вам буде цікаво: Чому до Берліна їдуть молоді та креативні європейці

Поділитися: