Штучний інтелект 2038: Microsoft радить не розслаблятися

273
Shutterstock
Аби вижити у світі, де ШІ стає повсюдним, нам доведеться постійно вчитися

У 2038 році ми матимемо власних цифрових асистентів, які знатимуть про нас все. Цим та іншим технологічним зрушенням, які за 20 років ми сприйматимемо як належне, присвячена книга «Майбутнє обчислене: штучний інтелект та його роль у суспільстві» (The Future Computed: Artificial Intelligence and its role in society), яку керівництво компанії Microsoft презентувало на економічному форумі у Давосі у січні цього року.

Її автори переконані, що розвиток ШІ сприятиме вирішенню найзлободенніших проблем людства, але закликають не зволікати зі створенням законодавства, яке регулюватиме цю сферу.

Шляхи гуманітаріїв та гіків мають частіше перетинатися, бо, схоже, в подальшому, аби почуватися впевнено, нам знадобляться навички і тих, і інших.

Електронне alter ego

Візіонери Microsoft стверджують, що незабаром ми спілкуватимемося з нашими комп’ютерами, як із собі подібними. Для цього компанія вчить їх бачити, чути, розуміти співрозмовників та самостійно ухвалювати рішення, які обтяжують їхніх власників. Президент компанії Бред Сміт та виконавчий віце-президент Гаррі Шум спробували описати, яким може бути типовий ранок у 2038-му.

microsoft.com

Доки ви спите, ваш персональний цифровий асистент Кортана працює з вашим календарем та іншими інтерактивними пристроями, які є у вас вдома.

Вона будить вас тоді, коли найлегше прокинутися з огляду на фазу сну, з урахуванням того, що вам треба сходити в душ, одягтися, поснідати, дістатися на роботу й підготуватися до наради.

Поки ви збираєтеся, Кортана інформує вас про погоду та останні новини, що стосуються ваших справ

Вона нагадує вам про дні народження ваших друзів і рідних, радить, що їм подарувати, взявши до уваги їхні вподобання та ваші фінансові можливості.

У 2038-му, за словами Сміта та Шума, наші електронні alter ego допоможуть нам отримати максимум користі з найціннішого ресурсу – часу.

Будь як Меліша

У Microsoft розглядають ШІ як ключ до економічного та соціального процвітання й вважають своєю метою зробити так, аби заручившись підтримкою комп’ютерів, люди могли застосовувати власну винахідливість на благо громади.

20-річна Меліша Гхіміре, яка вивчає комп’ютерні науки у непальському Інженерному коледжі Кантіпура (альтернативна назва столиці країни Катманду) – людина з мисленням майбутнього, яке пропагують у Microsoft. Як і більшість її співвітчизників, вона походить із родини фермерів.

Меліша Гхіміре стала фіналістка Microsoft’s Imagine Cup 2016. imagine.microsoft.com

Після того як інфекція знищила все поголів’я худоби, що належало її тітці й дядьку, Меліша вирішила використати отримані у коледжі знання для розробки технології із запобігання подібним випадкам.

Вона та ще двоє студентів вивчали тваринництво та ветеринарні практики, а також провели низку інтерв’ю із власниками господарств. І на основі цього створили прототип пристрою для моніторингу температури, патернів сну, рівнів стресу та активності худоби. Ця система допомагає контролювати стан здоров’я тварин і отримувати сповіщення, коли із ним щось не гаразд.

І хоч проект нині на початковій стадії, точність передбачень сягає 95%.

Він уже допоміг одній родині врятувати своє поголів’я, своєчасно ідентифікувавши корову, що була носієм сибірки, до того, як господар помітив симптоми (їх помічають переважно тоді, коли вже надто пізно).

Основні виклики

ШІ оптимізовуватиме нашу взаємодію та поліпшуватиме комунікацію, запевняють у Microsoft. Він допоможе побороти соціальну ізоляцію людей з інвалідністю, кількість яких, за даними ООН, сягає 1 млрд, сприятиме розширенню доступу до інформації, освіти, працевлаштування, налагодженню зв’язків між суспільством та органами влади. Безпілотні автомобілі, як сподіваються у компанії, зможуть звести до мінімуму і кількість ДТП, і викиди парникових газів. ШІ уже змінює сферу охорони здоров’я, але його діяльність – особливо у цій царині – потребуватиме постійного нагляду з боку спеціалістів.

ШІ поліпшуватиме комунікацію. VoicePress

На підтвердження цього доволі показовим був інцидент, коли система вирішила, що астматиків із пневмонією не потрібно госпіталізовувати, тому що серед померлих від запалення легень їх було значно менше, ніж неастматиків.

Кореляція була правильною: за статистикою від пневмонії вони дійсно помирали рідше. Але це відбувалося через те, що як представники групи підвищеного ризику вони отримували посилену й оперативну допомогу. Якщо дослідники не зауважуватимуть подібних хибних висновків, вказівки систем можуть виявитися фатальними.

Повстання машин: чи варто остерігатися, що штучний інтелект захопить світ

Оскільки ШІ відіграватиме дедалі важливішу роль у наших відносинах, украй важливо проводити моніторинг його впливу, а ще чітко розуміти не лише те, що комп’ютери можуть робити, а й те, що вони мають робити. Це вимагатиме дискусії у суспільстві й підготовки відповідної юридичної бази. «Розвиток правил приватності упродовж останніх двох десятиліть дає уявлення про те, як у майбутньому даватимуть раду питанням, пов’язаним із ШІ», – мовиться у тексті. Його автори навіть припускають, що програмістів зобов’яжуть складати свою присягу – аналог клятви Гіппократа.

Епоха вічних студентів

ШІ та хмарні обчислення вже сьогодні є основними чинниками трансформації ринку праці. Вони прискорюють розвиток так званої гіг-економіки послуг на вимогу: інтернет-платформи допомагають роботодавцям і фрілансерам знайти одне одного й ефективно співпрацювати, в якому б куточку світу вони не знаходилися.

Нам доведеться вчитися більше. Shutterstock

Через автоматизацію у найближчі десять років люди втратять близько 24,7 млн робочих місць. Натомість уже зараз прогнозують появу 14,9 млн нових.

Скоріш за все, левова частка їх буде так чи інакше пов’язана з технологіями. Наприклад, банки потребуватимуть інженерів мережі замість касирів. Роздрібні торгівці замість продавців та консультантів найматимуть людей з навичками веб-програмування, аби ті модерували онлайн-шопінг. І, як сказав індійський популяризатор комп’ютерної грамотності Гарі Крішна Ар’я:

Технології не замінять вчителів, але вчителі, які їх використовують, замінять тих, що цього не роблять.

Але найважливішою навичкою, якої потребуватимуть усі без винятку, аби бути конкурентноспроможними на ринку праці завтрашнього дня, буде здатність постійно вчитися.

Завантажити книгу можна тут.

Поділитися: