Творець концерну «Ярослав» Олександр Барсук в 1990-х рр. залишився без роботи. З наближенням розпаду СРСР він покинув кар’єру військового, повернувся з Таллінна до Києва. Працював токарем, електриком, а також таксистом. У якийсь момент прийшла ідея шити речі для продажу. О дев’ятій вечора, вклавши сина і доньку спати, Олександр з дружиною Ларисою починали разом шити дрібні речі для продажу. Щоб сусідам не заважав шум від машинок, застеляли ковдрами підлогу і закривали вікна, хоча на дворі стояла літня спека. Спочатку відвозив пошиті речі – фартухи, шапочки — на продаж за кордон.
Потім переорієнтувався на внутрішній ринок
Сьогодні на підприємствах компанії працює 1,7 тис. осіб. За підсумками минулого року оборот підприємства зріс на 13,5% у порівнянні з 2016 роком. У компанію входять 4 фабрики, 18 власних магазинів і близько 30 — франчайзингових.
Олександр Барсук розповів K.FundMedia про свої принципи ведення бізнесу.
Можливості є і в неприємностях
На початку шляху ми деякий час шили шапочки, фартухи. Своєї ніші не було. Якось перед 8 березня нам замовили пошиття 30 комплектів постільної білизни. Ми пошили, але замовники зникли. Але цей випадок нам підказав шлях для розвитку. Незатребувані постільні комплекти ми роздали робітницям, а потім зібрали фідбек.
Виявилося, що постільну білизну нам ще потрібно навчитися шити. Ми навчилися і стали активно розвиватися у цій ніші.
Не треба боятися кредитів
З моменту заснування підприємства ми брали кредити. Зараз у нас приблизно $3 млн позикових коштів. Звичайно, зобов’язання тиснуть, але розвиватися без кредитів дуже складно.
Цінуйте співробітників
Головне – це не стіни і не обладнання. Головне – це люди, яких складно або неможливо замінити. Наприклад, одиниці знають унікальні операції по махрі або як наносити малюнки на пледах.
І якщо немає високорентабельних проектів, то потрібно братися за низькорентабельні, які дозволять виплатити фахівцям зарплату і зберегти колектив.
Криза може стати поштовхом для розвитку
Згортання промисловості допомогло нам наростити виробничі потужності. Кілька років тому підприємства закривалися один за одним і багато хто з них, щоб вижити запропонував об’єднатися. Ми скористалися цією можливістю, тепер до складу нашої компанії входять кілька підприємств.
Коли приходить час змінюватися, потрібно змінюватися
Раніше на експорт, переважно до РФ, йшло близько 20 вантажівок з продукцією на загальну суму $1 млн. Але події 2014 року змінили цей стан речей, експорт впав до 1-2 вантажівок на місяць. Потрібно було збільшувати обсяги збуту в Європу шляхом зміни асортименту і поліпшення якості. За чотири роки ми вклали у модернізацію і покупку нового обладнання $5 млн. Почали випускати махрові тканини, рушники, подушки… Готуємо до запуску фабрику з фарбування пряжі. Зараз «Ярослав» щомісяця відправляє в Європу (Норвегію, Швецію, Німеччину, Польщу, країни Балтії) п’ять вантажівок. Так, обсяги експорту менші, але вироби дорожчі.