Шлях «Ярослава»: як Олександр Барсук заробляє на текстилі

17734
K.Fund Media
Від маленького сімейного бізнесу до великого концерну

Творець концерну «Ярослав» Олександр Барсук в 1990-х рр. залишився без роботи. З наближенням розпаду СРСР він покинув кар’єру військового, повернувся з Таллінна до Києва. Працював токарем, електриком, а також таксистом. У якийсь момент прийшла ідея шити речі для продажу. О дев’ятій вечора, вклавши сина і доньку спати, Олександр з дружиною Ларисою починали разом шити дрібні речі для продажу. Щоб сусідам не заважав шум від машинок, застеляли ковдрами підлогу і закривали вікна, хоча на дворі стояла літня спека. Спочатку відвозив пошиті речі – фартухи, шапочки — на продаж за кордон.

Потім переорієнтувався на внутрішній ринок

Сьогодні на підприємствах компанії працює 1,7 тис. осіб. За підсумками минулого року оборот підприємства зріс на 13,5% у порівнянні з 2016 роком. У компанію входять 4 фабрики, 18 власних магазинів і близько 30 — франчайзингових.

Олександр Барсук розповів K.FundMedia про свої принципи ведення бізнесу.

Можливості є і в неприємностях

На початку шляху ми деякий час шили шапочки, фартухи. Своєї ніші не було. Якось перед 8 березня нам замовили пошиття 30 комплектів постільної білизни. Ми пошили, але замовники зникли. Але цей випадок нам підказав шлях для розвитку. Незатребувані постільні комплекти ми роздали робітницям, а потім зібрали фідбек.

K.Fund Media

Виявилося, що постільну білизну нам ще потрібно навчитися шити. Ми навчилися і стали активно розвиватися у цій ніші.

Не треба боятися кредитів

З моменту заснування підприємства ми брали кредити. Зараз у нас приблизно $3 млн позикових коштів. Звичайно, зобов’язання тиснуть, але розвиватися без кредитів дуже складно.

Цінуйте співробітників

Головне – це не стіни і не обладнання. Головне – це люди, яких складно або неможливо замінити. Наприклад, одиниці знають унікальні операції по махрі або як наносити малюнки на пледах.

І якщо немає високорентабельних проектів, то потрібно братися за низькорентабельні, які дозволять виплатити фахівцям зарплату і зберегти колектив.

Криза може стати поштовхом для розвитку

Згортання промисловості допомогло нам наростити виробничі потужності. Кілька років тому підприємства закривалися один за одним і багато хто з них, щоб вижити запропонував об’єднатися. Ми скористалися цією можливістю, тепер до складу нашої компанії входять кілька підприємств.

K.Fund Media

Є практично все – від мийки брудної вовни до виробництва тканин і готових виробів.

Коли приходить час змінюватися, потрібно змінюватися

Раніше на експорт, переважно до РФ, йшло близько 20 вантажівок з продукцією на загальну суму $1 млн. Але події 2014 року змінили цей стан речей, експорт впав до 1-2 вантажівок на місяць. Потрібно було збільшувати обсяги збуту в Європу шляхом зміни асортименту і поліпшення якості. За чотири роки ми вклали у модернізацію і покупку нового обладнання $5 млн. Почали випускати махрові тканини, рушники, подушки… Готуємо до запуску фабрику з фарбування пряжі. Зараз «Ярослав» щомісяця відправляє в Європу (Норвегію, Швецію, Німеччину, Польщу, країни Балтії) п’ять вантажівок. Так, обсяги експорту менші, але вироби дорожчі.

Поділитися: