Шлях Ілона Маска: в чому таємниця формули Tesla

893
businessinsider.com
Для створення унікального автомобілю Маску знадобилася виняткова команда та особлива організація процесу

Феномен «інновацій через руйнування» був вперше виявлений Клейтоном Крістенсеном з Гарвардської бізнес-школи наприкінці 1990-х. Термін «руйнівник» можна застосовувати до компанії Tesla з самого моменту її створення. Автомобілі Tesla виглядають і їздять так само, як і інші авто, з однією лише відмінністю – системою живлення.

Всупереч законам жанру

Згідно традиційних канонів у компанії не було великого шансу на успіх. Більше того, на старті сумнівався і сам Ілон Маск.

«Я не просив грошей у зовнішніх інвесторів ні на Tesla, ні на Space X, оскільки думав, що вони «проваляться». Однак саме Tesla здійснила прорив у високотехнологічному сегменті, з самого початку перевершивши конкурентів за ключовими показниками». Для того, щоби створити унікальний автомобіль, Маску знадобилася виняткова команда та особлива організація процесу.

inhabitat.com

На відміну від більшості автовиробників, Tesla сконцентрована на швидкості виробництва: крім кузова машини компанія також самостійно збирає акумулятори та двигуни, не віддає на аутсорсинг навіть виготовлення пластикових накладок на кермо.

Tesla постійно оновлює дизайн, запозичуючи ідеї у «рідного космічного брата» – Space X, наприклад, технологію фарбування, методи лиття та широке застосування алюмінію.

«Схрещувати ідеї з різних галузей надзвичайно корисно», – впевнений Ілон Маск.

Секрет унікальної команди

Ви рідко зустрінете в Tesla когось із колишніх співробітників Ford, Chrysler або іншого автовиробника (єдиний виняток – Aston Martin). Наймаючи працівників, Маск в першу чергу звертає увагу на здатність кандидата вирішувати комплексні проблеми та завдання. А досвід у даній конкретній галузі для нього вторинний.

Головна вимога – це здатність працювати в умовах постійної невизначеності, незалежно від посади, на яку претендує кандидат

«Ми завжди ґрунтовно вивчаємо досягнення по резюме, – каже Маск. – Успіхи мають багато авторів, тому важливо визначити, хто дійсно зробив відкриття. І мені байдуже, має ця людина університетський диплом чи закінчила середню школу».

sfchronicle.com

Система мотивацій і бонусів в Tesla (як і в SpaceX) побудована на основі п’ятибальної рейтингової системи, в якій 4 і 5 присвоюються за «відмінну» та «феноменальну» роботу.

«Ви не отримаєте двох найвищих оцінок, якщо не зробите щось інноваційне. Це повинно бути щось справді проривне, щось, що зробить компанію або продукт кращими. Інноватором може стати кожен: HR, фінансист, інженер», – пояснює Маск.

Неможливе є можливим

Джей Віджаян, екс-головний інформаційний директор Tesla, який покинув компанію в 2016 році заради розвитку власного стартапу, згадує, що його першим головним завданням було створити з «нуля» все програмне забезпечення для бізнесу протягом трьох місяців за п’яту частину від звичайної вартості такого проекту.

Ми нібито стрибаємо з літака без парашута, і нам необхідно його скроїти і пошити дорогою вниз

«Коли я сказав Маску, що подібний проект неможливий, він з упевненістю запитав, що потрібно саме від нього для втілення проекту в життя. Природних перешкод для нього не існує», – розповідає Віджаян.

За чотири місяці систему було впроваджено. Вона дає компанії можливість обмінюватися важливою інформацією практично моментально. «Такої швидкості і гнучкості, яку забезпечує ця система, немає у жодного із конкурентів», – стверджує Віджаян.

fortune.com

Співробітники в компанії працюють в невеликих групах, тісно взаємодіючи одне з одним. Цим Tesla Motors також відрізняється від більшості автоконцернів, спілкування між працівниками в яких є ускладнене ієрархічною структурою.

Головному дизайнерові Tesla Францу фон Хольцгаузену вистачило команди лише з трьох осіб (зазвичай в штаті автоконцернів 10-12 дизайнерів), які працювали пліч-о-пліч з інженерами, для створення зовнішнього вигляду Tesla S. Згодом модель було удостоєно безлічі престижних нагород за дизайн.

І все ж в масовому виробництві автомобіля є “вузькі” місця. З початку третього кварталу 2017 року Tesla виробила лише 260 екземлярів свого нового електромобіля Tesla Model 3 – це більше ніж у п’ять разів нижче від заявлених планів у 1500 авто на липень-вересень.

Відпустка зайва, відпочинок – також

Не всі інноваційні процеси в Tesla давалися легко. У опублікованій в 2015 році біографії Ілона Маска розповідається про те, як одного разу, після того, як він попросив співробітників (котрі вже добряче перепрацювали) продовжити роботу, один з них поскаржився на те, що вони не бачили сім’ї вже кілька тижнів. На що Маск відповів:

«Ви матимете масу часу для сім’ї, коли компанія збанкрутує».

Відпустку він також зневажає, і після зараження малярією під час подорожі Південною Америкою стверджує: «Це мій урок, щоб не брати відпустку: вона в буквальному сенсі може вбити»

«Ілон дійсно змушує кожного працювати неймовірно багато. Він робить це в досить незвичайній манері, яка доставляє дискомфорт більшості людей, але результату не можна заперечувати. Якщо ти вимагаєш від людей наполегливої ​​роботи, вони досягають більшого, ніж можна було б очікувати. Але багато лідерів воліють цього не робити», – каже головний виконавчий директор Tesla Дж.Б. Штраубель.

tesla-automobile.ru

«Ми нібито стрибаємо з літака без парашута, і нам необхідно його скроїти і пошити дорогою вниз», – додає віце-президент з інженерних програм Tesla Motors Дуг Філд.

Може бути такий підхід і виправданий, коли ти здійснюєш перехід від компанії, що виробляє один автомобіль, до мультиавтомобільной компанії, одночасно будуючи величезний бізнес із акумуляції енергії. Це і є шлях Ілона Маска.

 

За матеріалами Forbes
Поділитися: