Що більше ви завантажені роботою, то більше ви потребуєте тиші

228
Shutterstock
Світ стає голоснішим. Вміння зануритися у тишу дозволить відновити нервову систему і розвинути креативність

Генерування слушних ідей та якісних результатів вимагає дечого, що в сучасному житті трапляється досить нечасто: тиші.

Але зануритися у глибоку тишу, яка поверне життєві сили та дозволить розуму стати адаптивним і гнучким у складних зовнішніх умовах, не так вже і просто. Психіатр Карл Юнґ, письменниця Джоан Ролінґ (автор серії книг про Гаррі Поттера), біограф Волтер Айзексон (автор біографії Стіва Джобса) використовували спеціальні техніки для управління інформаційним потоком та створення періодів глибокої тиші. Вміння структурувати такі періоди є важливим фактором успіху.

Час, проведений у тиші, відновлює нервову систему

Імке Кірсте з медичного факультету університету Дюка (Дарем, Північна Кароліна, США) виявила, що тиша пов’язана з розвитком нових клітин у гіпоталамусі, ключовою ділянкою мозку, відповідальною за навчання і пам’ять.

Лікар Лучіано Бернарді з’ясував, що дві хвилини тиші між двома музичними уривками більше стабілізують серцево-судинну та респіраторну системи, ніж навіть музика з категорії «релакс».

Автори дослідження 2013 року, опублікованого у Journal of Environmental Psychology, яке ґрунтується на опитуванні 43000 працівників, зробили висновок, що від оупен-спейсів значно більше шкоди, ніж очікуваної користі. Вся справа в шумі та інших факторах, що відволікають увагу.

 

Але культивація тиші – це не просто перепочинок від офісних розмов, постингу чи твітів, що відволікають увагу

Справжня тривала тиша, та, що сприяє чіткому й творчому мисленню, зменшує шум не лише від зовнішніх розмов, а й від внутрішніх, дає перепочинок ментальним рефлексам, що зазвичай відповідають за те, що людина прагне висловити власну точку зору з якогось питання.

Це також дає можливість відпочити від обов’язку постійно думати, що сказати. Адже коли ми зосереджені на вербальній програмі – що сказати, що написати, що твітнути, – вкрай складно звільнити місце для кардинально нових ідей і поринути глибше, аби зосередити увагу на слуханні. Навіть надзвичайно завантажені люди можуть розвивати періоди тривалої тиші. Ось як це можна зробити:

1

Переривайте зустрічі п’ятьма хвилинами тиші.
Зачиніть офісні двері, посидьте на самоті на лаві в парку чи знайдіть іншу схованку, де можна «перезавантажитися».

2

Проведіть тихий пообідній час на природі.
Спробуйте побути на свіжому повітрі без мобільного телефону протягом двох чи трьох годин. Заглиблення в природу може бути найкращим способом вдосконалити творче мислення.

3

Розпочніть «медіапіст».
Не перевіряйте електронну пошту кілька годин чи навіть протягом дня, або спробуйте потримати медіапіст, не відслідковуючи новини. Навколо може бути багато галасу – родина, розмови, міський шум – а ви будете насолоджуватися тишою, даючи відпочинок частинам вашого мозку, що пов’язані з нескінченними робочими зобов’язаннями й відслідковуванням соціальних медіа чи новин.

4

Спробуйте усамітнену медитацію.
Навіть нетривале перебування на самоті може стати тим вірним способом увімкнути глибше слухання і розбудити інтуїцію. Журналіст Ендрю Салліван нещодавно описав такий досвід як «максимальну детоксикацію»: «Дихання моє сповільнилось. Мозок заспокоївся… Відчуття було таке, ніби мій мозок рухали від абстрактного й далекого до матеріального й близького», – зазначив він.

Оригінал публікації

Поділитися: