Щедрик: як створювалася всесвітньо відома українська різдвяна пісня

831
Shutterstock
І чому не обійшлося без американців

Пісню «Щедрик» в обробці українського композитора Миколи Леонтовича знає весь світ. Історію про ластівку, яка віщує хороший рік, прибуток і приплід овечого стада його господареві, співають і переспівують і колядники, і церковні хори і всі, хто знає і любить Різдвяні пісні.

Над своїм майбутнім шедевром син сільського священика, композитор Микола Леонтович працював фактично все життя. Перша партитура з’явилася в 1901-1902 рр., за нею послідували чотири наступних. Спочатку пісня була розрахована на триголосний хор. Але згодом з’явилася ще одна вокальна партія, і зараз пісня виконується 4-голосним змішаним хором: дві жіночі партії і дві чоловічі.

Вперше в тому вигляді, в якому ми його знаємо, «Щедрик» виконав хор Київського університету в 1916 році

Хоча формально Щедрий вечір в Україні відзначається 13 січня, «Щедрик» став популярний саме як колядка на Різдво. І в цьому є заслуга української діаспори в США. У 1921 році Український Національний Хор під керівництвом Олександра Кошиця виконав «Щедрик» в Карнегі-холі. З тих пір пісня виконувалася і в США, і в багатьох інших країнах світу не тільки в новорічний період.

У 1936 році з музичними роботами Миколи Леонтовича познайомився американець українського походження, музикант і хоровий диригент Пітер Вільговський. Він написав свою версію тексту «Щедрика», назвав пісню «Carol of the Bells» і по суті зробив її різдвяної колядкою. Кілька хорових колективів під керівництвом Вільговского виконували цю версію пісні і зробили її і музику Миколи Леонтовича популярної в США і по всьому світу.

Уже майже ціле століття і «Щедрик», і «Carol of the Bells» стали невід’ємною частиною світового Різдва. Казкові переливи хору заворожують і приносять святковий настрій у кожну оселю. Сподіваємося, що принесуть і в вашу!

Поділитися: