Як полюбити свою роботу: бізнес-бестселер Патріка Ленсіоні

361
K.Fund Media
Все про грамотний менеджмент – в класичній праці Патріка Ленсіоні «Чому не всі люблять ходити на роботу»

Це не звичайна бізнес-книжка, а радше бізнес-роман. Свої ідеї про те, як сонливих байдужих мух, які ненавидять свою роботу, перетворити на роботящих і задоволених бджілок, Ленсіоні виклав в привабливій художній формі. «Чому не всі люблять ходити на роботу»  — розповідь про вигаданого СЕО Брайані Бейлі, який після багатьох років роботи неочікувано для себе самого опинився на пенсії. Проте на пенсії йому не сиділося. І він вирішив довести своєму цинічному другу, інвестиційному банкіру, що від рівня щастя працівників залежить успіх компанії – і байдуже, чи це крихітний, миршавий ресторанчик в глушині, чи величезна корпорація з мільйонним грошовим оборотом.

Правила «Чому не всі люблять ходити на роботу»

Недільна туга – гнітюче відчуття жаху й депресії, що охоплює людей ближче до кінця вихідних. Їй підвладні всі: інженери, директори, менеджери. Ось що цікаво. Люди, які займаються не надто привабливою працею – садівники, офіціанти, покоївки, – знаходять в ньому задоволення. Виходить, задоволення працею не пов’язане з посадовими обов’язками та пристрастю до своєї справи. Парадокс? Ні.

Коли робота висмоктує з людини сили, навіть якщо вона не зайнята. Коли додому повертаєшся вимотаним та розлюченим. Така робота зустрічається всюди й повсякчас: в консалтингових фірмах, на телебаченні, в банках, школах, церквах, компаніях, які розробляють програмне забезпечення, футбольних командах і парках розваг. Невдоволення не залежить від посади – вона вражає кабінети керівників, стійки адміністраторів і кімнати для сортування кореспонденції.

Не варто боятися говорити на цю тему: «Знаєте, я щойно прочитав книжку про те, як зробити роботу приємнішою, і хочу поговорити з вами про це. Ні, ви не поганий керівник. Просто мені здається, що я працюватиму краще й мені буде подобатись тут більше, якщо ви зробите ось так і так».

Навіть найбільш психологічно зрілі люди, які знають себе, нічого не можуть із цим вдіяти: їдке невдоволення просочується в усі сфери життя. Що відбувається в результаті? Інколи виникає стрес, псуються стосунки в родині, людина втрачає здатність цінити блага життя. Хоча вплив може виявитись неочевидним, з часом він глибоко, а іноді й незворотно позначається на емоційному та психічному здоров’ї.

Чудовим менеджерам і хорошим компаніям не заважає, що дещо спочатку видається дурним, — головне, щоб результат був осмисленим і корисним.

Справжній сором не в тому, що багато людей не служать своєму ближньому, а в тому, що так багато менеджерів досі не усвідомили, що їхня посада як така має на думці служіння.

Точно виміряти, скільки людей не задоволені роботою, неможливо, але мій досвід підказує: нещасних більше, ніж задоволених. І ціна цьому – як в економічному, так і в людському вимірі – жахає. З точки зору економіки сильно страждає виробнича спроможність невдоволених працівників, а це безперечно впливає на виручку компанії та національну економіку в цілому. Проте особливо пригнічує саме соціальна ціна невдоволення, від неї хвилями розходяться проблеми.

Людина не буде задоволена роботою, якщо про неї не знають. Кожен потребує розуміння, оцінки своїх унікальних якостей з боку керівництва. Хоча це може прозвучати як прописна істина, це, безумовно, так. Люди, які відчувають себе непомітною безіменною сірою масою, не можуть любити свою роботу, і байдуже, чим вони займаються.

Кожна людина хоче відчувати, що її робота важлива для когось. Для кого завгодно. Не помічаючи зв’язку між своєю працею та задоволенням іншої людини чи групи людей, працівник просто не зможе бодай певний час бути щасливим. Навіть найцинічніші люди мають знати, що працюють для чийогось блага, нехай навіть власного начальника.

Співробітники повинні мати можливість самостійно виміряти свій внесок в загальну справу та прогрес. Вони не будуть задоволені роботою, якщо їхній успіх залежить від думки чи примх іншої, нехай навіть найдоброзичливішої людини.


Патрік Ленсіоні Експерт з менеджменту, автор бізнес-бестселерів

Патрік Ленсіоні консультує компанії світового рівня на кшталт FedEx, VISA, New York Life і Microsoft з приводу всіх питань менеджменту керівників вищої ланки. 2008 року CNN Money назвав спеціаліста з питань щастя на роботі одним із «10 нових гуру, яких має знати кожен», а Wall Street Journal — «одним з найбільш запитаних бізнес-консультантів».

Перу Ленсіоні належать 11 бестселерів, які перекладені 30 мовами та продані загальним тиражем 5 млн екземплярів по всьому світу. Не виняток і його книжка «Чому не всі люблять ходити на роботу», що вперше вийшла 2008 року. З того часу вона пережила велику кількість перевидань різними мовами, і у 2017 році її опублікували знову – російською мовою у видавництві «МІФ».

Отже, очевидно: співробітники мають бути щасливими на роботі.

І, звісно, гроші – не єдиний мотиватор. А ще варто знати, що може найcильніше розізлити співробітників. 


Поділитися: