Шеф на колесах: як Андрій Яблочков заробляє на фуд-траках

314
K.Fund Media
За два роки існування проекту Андрій не лише досконально вивчив ринок, але й почав виводити українські фуд-траки на новий рівень

У 2015 році колишній співробітник компанії «АВК» Андрій Яблочков шукав застосування своїм навичкам. Фільми «Шеф на колесах» і «Закусочна на колесах» з Джекі Чаном заразили його романтикою фуд-трака. Яблочков розпочав вивчення ринку. Поріг входу – $30-$40 тис. – його влаштовував. Сума, яку можна порівняти з вартістю відкриття кав’ярні, але з траком простіше: ресторан не має меж і прописки. А не дуже низька ціна входу відлякує дилетантів і охочих «просто спробувати».

Старт зі своїми

Андрій Яблочков знайшов інвестора (ім’я та прізвище розкривати не хоче), що погодився вкласти у створення фуд-трака «Томато» $30 тис., і додав $10 тис. з особистих заощаджень. За два роки, що минули з того часу, один раз інвестувавши в створення фуд-трака, Яблочков і його партнер у проект більше не вкладали: на закупівлі обладнання, ремонт трака, продукти, зарплати та інше вдавалося заробити навіть у найскладніші періоди. Вдалося навіть витягнути з бізнесу трохи грошей, щоб повернути інвестиції.

K.Fund Media

Першу команду «Томато» засновник зібрав із друзів та однодумців. «Іншого варіанту не було. Не розуміючи до кінця, як працює цей бізнес, не можна наймати людей зі сторони», – упевнений Андрій Яблочков.

Бізнес-модель, яку розробляли всією командою, була розрахована на роботу виключно на фестивалях у вихідні дні. «Брати клієнта» вирішили завдяки якості продуктів та унікальної рецептури: якісний пармезан, італійське борошно, спеціальна піч для приготування піци просто у вантажівці.

Не розуміючи до кінця, як працює цей бізнес, не можна наймати людей зі сторони

За два роки роботи асортимент практично не змінився. Тільки відмовилися від салатів, що швидко псуються, і додали каву.

«Подивилися на карту подій по Украінї: кожні вихідні є куди податися. Трохи «просідали» кінеци зими – початок весни, але ми подумали, що це якраз буде час для відпочинку», – згадує свій оптимізм Яблочков.

Для виходу в світ, який запланували на листопад 2015 року, поставили амбітну мету: презентувати себе на закритті сезону найбільшого профільного фестивалю України – Ulichnaya eda. Буквально відразу після успішного старту «Томато» поїхав містами України. Захотілося романтики доріг.

Ядерна зима

Географія поїздок охопила всю Україну: Харків, Кам’янець-Подільський, Житомир, Буковель, Одеса. Влітку 2016 року на весь сезон поїхали у Затоку. Ідея виявилася невдалою, але команда не сумувала, смакуючи осінь з її фестивалями по всій Україні.

В «сімейному» форматі команди бізнес проіснував весь перший рік, до кінця осені 2016 року. Але родинність стала заважати системності бізнесу.

K.Fund Media

Наприклад, постійна відсутність Яблочкова у вантажівці і його участь в переговорах з потенційними партнерами командою сприймалися як «зоряна хвороба» і бажання уникнути роботи.

Кінець минулого року став першим переломним моментом для «Томато». Вантажівку вдалося поставити на ринку «Столичний» (Київська область), тимчасово перетворивши його на стаціонарний заклад. До того моменту накопичилася фізична й емоційна втома від проекту: багато роботи, відсутність видимих результатів, невдалий літній сезон, відсутність коштів на розвиток, постійна економія на всьому. Команда розпалася.

Цей період, зиму 2016-2017 років, Яблочков, який залишився без команди, іронічно називає «ядерною зимою»

«У тебе на руках діючий проект, але немає людей. У тебе суцільні борги повсюди, ти не знаєш, де дно. Жах, коротше», – згадує він.

Список проблем

Вижити взимку фуд-траку вдалося завдяки продажу готових обідів орендарям ринку. Весь цей період Яблочков думав, що робити далі. З одного боку, він повністю переконався у перспективності бізнесу «їжі на колесах», з іншого – розумів, що ринок фуд-траків поки що працює не так, як повинен.

Яблочков склав список проблем, з якими фуд-траки стикаються на фестивалі:

K.Fund Media

Над цим списком треба було подумати. Рішення проблем з’явилося несподівано. Провісником відродження став концерт Арміна ван Бюрена, під час якого фуд-корт нагодував 20 тис. відвідувачів.

«Ми працювали за хорошими цінами – і у нас стояли черги. Нам навіть дозволили продавати напої, що є рідкістю серед українських організаторів, які зазвичай цю ділянку монополізують», – згадує Яблочков.

Новий рівень

Надихнувшись успіхом, Андрій зважився на наступний крок – взяти участь у «Євробаченні-2017» у Києві. В результаті, несподівано для себе, став організатором фуд-корта всього пісенного фестивалю.

У цей же час він з Андрієм Твердовським з трака «Колібас» створює компанію Food Truck Service – оператора й організатора фуд-кортів для фестивалів «під ключ».

Усвідомивши проблеми, з якими стикається штаб-квартира будь-якого великого івенту, партнери запропонували повністю взяти на себе цю частину організації

Ідея пішла. «Томато» і FTS уклали договори про партнерство з великими компаніями, орендували склад у Києві та розширили штат.

K.Fund Media

Ставка робиться на фрілансерів, які весь тиждень працюють в ресторанах, а на вихідних ідуть підзаробити та отримати задоволення від роботи в фуд-траку. Зараз підприємці ведуть переговори з київською владою про створення першої в Україні цивілізованої та облаштованої парковки для фуд-траків.

 

Вам буде цікаво «Бізнес із перчинкою: як родина Мартинових заробляє на соусах»

Поділитися: