Шашечки чи їхати: навіщо BlaBlaCar розширює сервіси

150
incrussia.ru
СЕО BlaBlaCar Ніколас Брюссон впевнений, що сила бізнесу не в пальмі першості, а в створеній навколо нього екосистемі

Французький стартап BlaBlaCar – сервіс пошуку попутників – за десять років перетворився з експерименту однокурсників по бізнес-школі в компанію-«єдинорога». Вона оцінюється більш $1 млрд і об’єднує 45 млн користувачів по всьому світу.

Про те, що люди скоро будуть купувати не автомобілі, а доступ до них, чому компанія відмовилася від міжнародної експансії і як шерінг-економіка змінить світ співзасновник і головний виконавчий директор BlaBlaCar Ніколас Брюссон розповів Inc.

K.Fund Media наводить найцікавіші тези з інтерв’ю підприємця.

В перші роки після запуску нам довелося переконувати інвесторів, що наша ідея спрацює. Бізнес-ангели, до яких ми звертались, вважали, що ніхто не захоче садити незнайомців у свій автомобіль.

Виходити на інші ринки, а надто за межами Європи, завжди складно. Найліпше, що можна зробити в цій ситуації, – знайти місцевого підприємця та об’єднати з ним зусилля. Ми робили так в Україні, Польщі, Росії, Німеччині, Італії та Мексиці. В інші країни не маємо наміру виходити – відтак навряд чи будемо поглинати компанії заради розширення. Можливо, з часом ми купуватимемо стартапи або технології, щоби покращити наш продукт, але поки зарано про це говорити.

Китай — це величезний ринок, дуже протекціоністський та наводнений місцевими гравцями. Навіть Uber, Google і Facebook там фактично провалилися. Так що зараз говорити про вихід в Китай для нас нереалістично. А в США — проблема радше з продуктом. Якщо подивитись, як там люди подорожують, то стане цілком зрозуміло, що модель BlaBlaCar американцям не підходить.

Джерело: дані комнапії

Якщо до 2016 року стратегією розвитку BlaBlaCar була географічна експансія, то зараз ми входимо в нову фазу: потрібно принести більше сервісів і користі для ком’юніті. У Франції ми запустили програму «Амбасадори бренду» — це наші найбільш активні та лояльні водії. Ми пропонуємо безпрецедентні знижки на лізинг – наприклад, вони можуть орендувати автомобіль на 4 роки.

Щоби бути на крок попереду, необхідно постійно поліпшувати продукт і будувати сильну екосистему навколо нього. Люди мають хотіти скористатись твоїм сервісом не лише тому, що він першим прийшов на ринок. А тому, що він надійний і з його допомогою можна отримати інші послуги – наприклад, дешевше застрахувати авто і не просто зекономити гроші, а й зробити дещо корисне для суспільства й екології.

Кожна технологія спочатку проходить фазу повного заперечення, коли ніхто не вірить, що це спрацює. Згодом слідує фаза завищених очікувань. Є думка, наприклад, що люди будуть спільно споживати все на світі, але це не правда. Зараз ми приходимо до більш збалансованої картини. Економіка спільного споживання змінить індустрію транспорту. Через 5–10 років каршерингову модель будуть використовувати в 50 разів активніше, ніж зараз. Від 75% до 80% поїздок на транспорті здійснюється на особистих авто. Частіше всього в автомобілі їде одна людина. Що буде, коли автомобілі стануть самокерованими? Звісно, в них їздитиме більше людей.

Райдшеринг (ridesharing або carpooling) — набір попутників для спільного використання автомобіля.
Каршеринг – вид короткотермінової оренди автомобіля з похвилинною чи погодинною оплатою.

Райдшерингом сьогодні користуються мільйони людей, а ось каршеринг – менш популярний. Чому? Багато ризиків і змарнованого часу, а зиску – мало. А якби автомобілі були роботами? Ти їдеш на кілька днів у відпустку й командуєш автівці: «Їдь працювати!» Вона їде й решту робить самостійно, а до твого приїзду – стоїть біля дому чиста й з повним баком. Питання не в тому, що люди не хочуть ділитися, – вони хочуть, щоби ділитися було легко й зручно. Тому коли технології дадуть людям таку можливість, все більше й більше людей будуть спонаджуватись в шеринг-економіку.

 

За матеріалами Inc. 
Поділитися: