Серед чужих: три книги липня

556
Shutterstock
Гавайка, нігерійка і китаянка написали романи про те, як в лещатах західної цивілізації почуваються люди з абсолютно інших культур

У книзі Ханьї Янагіхари наукова фантастика поєднується з жорсткою соціальною критикою. Героїня роману Чімамманди Адічі намагається знайти місце під сонцем в США, але врешті повертається до рідної Нігерії. Схожа історія відбувається з центральним персонажем роману Іюнь Лі – китаянки, що перебралася до Штатів.

«Люди среди деревьев», Ханья Янагіхара

Російський переклад – АСТ, 2018

«Люди среди деревьев» (2013) – дебютний роман Янагіхари, і він анітрохи не слабший за її гучне «Маленьке життя». Його тематика не така резонансна, але навряд чи менш актуальна. Це книга про те, як сучасна цивілізація вдирається в життя первісних спільнот, як залучення до благ прогресу відбувається, по суті, шляхом зґвалтування.

«Люди среди деревьев», Ханья Янагіхара
«Люди среди деревьев», Ханья Янагіхара. LiveLib

Дія першої половини роману розвивається в 1950 році на вигаданому мікронезійскому острові Іву`іву. Науково-дослідницька експедиція знаходить там відрізане від решти світу плем’я, члени якого живуть сотні років.

Дивовижне довголіття, зумовлено вживанням в їжу місцевої ендемічної черепахи, має зворотний бік: з віком інтелект тубільців знижується до рівня шимпанзе.

У другій половині книги ми подорожуємо до Каліфорнії, де мешкає Нортон Перина, один з членів експедиції, що став нобелівським лауреатом за відкриття «еліксиру безсмертя». У 1970-1980-ті роки Перина вивіз з Іву`іву і усиновив-удочерив десятки маленьких аборигенів. Як виявилося згодом, до своїх прийомних дітей науковець мав не лише батьківські почуття. Хто ця людина, благодійник чи мерзотник – одне з ключових питань роману.


Юркі Вайнонен: «Художня література – це подорож»

«Американха», Чімаманда Нґозі Адічі

Російський переклад – «Фантом Пресс», 2016

Як і Янагіхара, Адічі стала відомою завдяки іншій своїй книзі – її найпопулярніший роман «Половина жовтого сонця» (2006) присвячений громадянській війні в Нігерії кінця 1960-х. Видана вперше 2013-го «Американха» (у назві імітується просторічна нігерійська вимова) – твір зовсім іншого роду. Війни тут немає зовсім, а три головні теми – еміграція, расизм і любов.

«Американха», Чімаманда Нґозі Адічі
«Американха», Чімаманда Нґозі Адічі. Stapico

Героїня роману Іфемелу частково повторює шлях самої Адічі: зовсім молодою вона вирушає на навчання до Штатів. Щоправда, академічна кар’єра у неї не складається.

Зате Іфемелу стає популярною блогеркою і непогано заробляє. Вона пише переважно на теми расової нерівності, якої в Штатах, виявляється повнісінько, причому навіть там, де начебто нічого такого не видно.

Попри соціальну гостроту, «Американха» передусім роман про любов

Стосунки Іфемелу та її коханого Обінзе, що почалися ще в підлітковому віці, стають лейтмотивом книги. В яких би америках і європах цих двох не носило, скільки б вони не зустрічали чоловіків і жінок, один без одного їм не обійтися. «Американху» цілком можна назвати соціальною мелодрамою; звучить дивно, але це щира правда.


«Добрее одиночества», Іюнь Лі

Російський переклад – АСТ, 2018

Книга Лі, китаянки, яка замолоду переїхала до США і пише художню прозу тільки англійською, почасти близька до книги Адічі. Дві героїні «Добрее одиночества» їдуть з Китаю до Штатів і з більш-менш успішно намагаються прижитися в чужорідному середовищі. Однак подібність цих романів швидше формальна. Книга Лі зовсім про інше.
Її центральний і смислоутворюючий персонаж Жуюй – така собі людина-символ: вона максимально закрита, абсолютно байдужа і, здається, зовсім не потребує інших людей.

«Добрее одиночества», Іюнь Лі
«Добрее одиночества», Іюнь Лі. Picbear

Іноді оточуючим така поведінка дуже не подобається, і вони лізуть Жуюй в душу, не підозрюючи, що для захисту свого особистого простору дивна дівчина готова на страшні вчинки.

Утім, так це насправді чи ні, ми дізнаємося лише наприкинці роману, коли Жуюй повернеться зі Штатів доПекіна і зустрінеться з другом дитинства Бояном. Той замислиться, чи варто йому закохуватися в прекрасну студентку, майже вдвічі молодшу за нього, чи варто міняти благополучну холодну самотність на тривожний жар сильних почуттів. У світлі появи Жуюй відповідь вийде несподіваною.

 

Вам буде цікаво «365. Книжка на кожен день, щоб справляти враження культурної людини»

Поділитися: