Scroll Free September: навіщо Британія запускає флешмоб із обмеження соцмереж

884
wallpapercave.com
І як це може допомогти поліпшити самопочуття і здоров’я

Королівська спілка громадського здоров’я Великобританії запустила флешмоб Scroll Free September, що передбачає відмову від соціальних мереж протягом вересня. Активісти запевняють: цього часу вистачить, щоб «повернути контроль над своїм життям».

«Минулого року наш звіт виявив низку негативних наслідків дії соцмереж. Це депресія, тривога, поганий сон, кібербулінг та синдром втрачених можливостей, – кажуть організатори флешмобу. – Обмежте свій час в мережі на місяць, щоб зрозуміти, чи дійсно вона необхідна для вас».

Звісно, не всі зможуть повністю відповитись від Facebook, Instagram чи Twitter. Тому активісти пропонують декілька спрощених варіантів участі в «бойкоті».
– Social Butterfly. Не користуватися соцмережами під час живого спілкування;
– Night Owl. Відмовлятись від гаджетів після 18:00;
– Sleeping Dog. Не заходити у соцмережі у ліжку;
– Busy Bee. Закривати соцмережі під час роботи та навчання.

K.Fund Media називає три причини, чому варто підтримати цей флешмоб.

1

Телефон викликає залежність і навіть страх

Цей тезис ґрунтовно доводить у своїй книзі «Нездоланні» викладач бізнес-школи Стерна Нью-Йоркского університету Адам Альтер. Якщо у 2018 році люди проводили з телефонами у середньому 18 хвилин, то зараз вони користуються ними близько чверті свого активного часу – значно більше, ніж витрачають на будь-які інші справи, крім сну, пише автор.

Проблема надвикористання гаджетів настільки поширена, що дослідники впровадили новий термін – номофобія. Він трактується як страх перебування без телефону (абревіатура від “no mobile phobia”).

Що слід знати про інтернет-залежність: «Нездоланні» Адама Альтера 

У Китаї інтернет-залежність визнали клінічним розладом і діагностували її в  у 24 млн юнаків та дівчат. Психіатри кажуть, що молодь засмучується та бентежиться, якщо ненадовго залишається без свого телефону. Більш того, спільною їхньою проблемою є відчуття самотності.

У школах Франції повністю заборонили використовувати гаджети, підключені до інтернету. За даними французького телекомунікаційного відомства ARCEP, більше 90% дітей віком від 12 до 17 років користуються смартфонами. Тепер час школах буде для них своєрідним цифровим детоксом.

2

Соцмережі керують увагою людей

Мабуть, ви помічали таке за собою: зайшли в Facebook, щоб швидко відповісти на повідомлення, а «застрягли» там на півгодини. Справа в тому, що мережа влаштована так, що видає на початок стрічки найцікавіші для вас пости. Ви їх бачите, читаєте, гортаєте і вже не можете зупинитись.

Технологічні компанії добре розуміють психологію користувачів, тому роблять нас залежними від себе. Це доводить дизайн-мислитель Трістан Харріс. Він працював у Google на посаді спеціаліста з етики дизайну та вивчав, як не перетинаючи межу пристойності управляти думками людей.

Коли ви бачите повідомлення на телефоні, то починаєте думати про те, про що не збиралися думати

Якщо відкриваєте його, то змушені витратити деякий час на те, що ви, можливо, навіть не збиралися робити, – пояснює він. –  Є конкретна мета, прихована від сторонніх і переслідувана усіма будь-коли створеними технологіями. Суть її в тому, щоб заволодіти нашою увагою».

Яскравий приклад – YouTube, що автоматично відтворює наступний ролик. Це зроблено для того, щоб якнайдовше затримати користувача в мережі.

3

Про руйнівний вплив соцмереж замислились навіть їхні засновники

Нещодавно Facebook і Instagram анонсували функцію, яка  дозволить користувачам відстежувати час, який вони витрачають на читання новин і спілкування з друзями в соціальних мережах. За бажанням користувач зможе поставити собі нагадування, щоб не засиджуватися в мережі довше запланованого.

«Ми хочемо, щоб час, проведений у Facebook та Instagram, був усвідомленим, приносив позитив і натхнення», – кажуть в компанії. Так, у профілях користувачів з’являться лічильники, що показуватимуть, скільки хвилин в середньому протягом дня був відкритий додаток, а також статистика для кожного окремого дня.

Проблема інтернет-залежності виходить на глобальніший рівень
Проблема інтернет-залежності виходить на глобальніший рівень. Shutterstock

Насправді така функція не надто вигідна Марку Цукербергу – власнику компаній Facebook та Instagram. Адже люди бачитимуть, скільки часу вони проводять в мережі, і намагатимуться скоротити цей показник. Але налаштування все ж впроваджують, бо проблема інтернет-залежності виходить на глобальніший рівень.

Поділитися: