Sapiegos: як збудувати технопарк у заповіднику (фоторепортаж)

352
Vilnius Tech Park Sapiegos
Реконструкція наявних будівель – ідеальне рішення для створення технопарків

Vilnius Tech Park – найбільший з інноваційних парків Балтії. Він розпочав роботу в листопаді 2016 року із завантаженням 90%. Зараз при 60 компаніях-резидентах має лист очікування у 80 претендентів.

Розташувався Vilnius Tech Park Sapiegos в бароковому парку, біля палацу гетьмана Лева Сапеги. Ця гідна людина зіграла важливу роль в історії Великого князівства Литовського, досягнувши в 70 років найвищої посади – великий гетьман. Його палац побудовано наприкінці XVII століття, парк розплановано в 1763-1765 роках.

Vilnius Tech Park Sapiegos
Vilnius Tech Park Sapiegos

На початку XIX століття міська влада викупила палац і парк за 40 тис. руб. сріблом, розмістила там військовий шпиталь, а під його потреби звела кілька одноповерхових цегляних будівель.

Лікарня працювала деякий час, але вісім років тому литовський бізнесмен і співзасновник акселератора StartupHighway Даріус Закайтіс запропонував міській владі використовувати заповідникк для інших цілей – створення технопарку. Мерія ідею підтримала. У 2015 році парк і будівлі віддали в оренду на 25 років за символічну суму – близько €1 на місяць за один кв. м офісних площ. Акціонерами проекту стали муніципалітет Вільнюса і приватні інвестори.

Реконструкція будівлі у заповіднику стала викликом для архітекторів. Необхідно було відновити колишній вигляд місця і встановити сучасні системи забезпечення: від кондиціонування і опалення до датчиків руху.

UNIT.City: як Київський мотозавод перетворюється на інноваційний парк

Перед відкриттям технопарку в ньому встановили серію скульптур Once again авторства Донатоса Янкаускас-Дуоніса. Вона зображає три стадії бізнесу: зародження ідеї (лемур), роздуми про шляхи розвитку (примат в позі мислителя) і закостеніння/руйнування (скелет, у якого деякі частини замінюють механізми).

«В цілому на реконструкцію було спрямовано близько €5 млн кредитних коштів і приватних інвестицій. Побудували лише одну нову будівлю – конференц-центр на 250 місць», – каже комерційний директор Vilnus Tech Park Єва Дірвонскайте.

Зараз Vilnius Tech Park Sapiegos – це 9 тис. кв. м орендованих площ класу А в парку площею 8 га. Облаштовано 750 робочих місць, усього близько 800 резидентів (включаючи тих, хто обрав послугу «віртуальний офіс»). Управляє технопарком команда з шести осіб.

Серед резидентів парку – успішні стартапи Литви Bored Panda і Oberlo, одна з найактивніших венчурних компаній країн Балтії Practica Capital, компанія з розробки ПЗ Telesoftas, Google.

Системно завдання залучення інновацій в Литву допомагає вирішувати один з орендарів технопарку, Startup Lithuania. Минулого року з поданих 120 заявок пройшли 35 стартапів, в цьому році надійшло вже близько 200 заявок.

«Цей парк має охоронний статус, ми не маємо права будувати тут нові масштабні будівлі, яким великим не був би запит на нові робочі місця. Тому плануємо відкрити ще одну локацію… Не бачимо сенсу в новому будівництві, це занадто дорого для стартапів, тільки реконструкція», – робить висновок Дірвонскайте.

 

Вам буде цікаво: Українці зареєстрували більше 145 тис. патентів за 11 років

Поділитися: