Самосаботаж: 4 способи підірвати свою продуктивність власноруч

1149
Shutterstock
І що робити, щоб домовитись із собою знову

Ви не торкаєтесь важливого завдання цілими тижнями. Воно нависає над вами, викликаючи щоденну тривогу. І все ж замість того, щоб нарешті взятися до його виконання, ви займаєтеся сотнею інших справ. Або ж ви відчуваєте себе винним у тому, що не відповідаєте на електронний лист, хоча відповідь відбере всього 10 хвилин.

Або, можливо, коли вам востаннє знадобилися марки, ви пішли на пошту і купили одну-єдину, тому що не змогли знайти упаковку на сто марок, куплену кілька місяців тому. Ви знаєте, що вона – десь поруч. Однак часу на те, щоб розгребти власний робочий стіл і знайти її, немає.

Ці моделі самосаботажу підтримуються завдяки циклічності ситуації, коли на вас постійно висить занадто багато роботи (або, принаймні, є таке відчуття).

Якщо ви хронічно виснажені тратою величезної кількості розумової енергії, необхідної для планування, прийняття рішень і подолання труднощів, то потрапити в цю пастку – дуже просто. Автори Harvard Business Review пропонують розглянути проблему детальніше і обміркувати рішення.

1

Ви працюєте без передиху, не озираючись назад і не розставляючи пріоритетів

Коли ми зайняті та схільні до стресу, часто за замовчуванням працюємо над тими завданнями, у яких терміни найбільше горять, навіть якщо ці завдання не такі вже й важливі. Ми відповідаємо на електронні листи і працюємо, не озираючись і не розмірковуючи про те, вирішення якого завдання зараз є найважливішим.

Коли сили закінчуються, важливі завдання залишаються без уваги. Shutterstock

Ви можете виявити, що провели кілька годин, працюючи над завданням, яким не варто було й починати займатися.

Рішення полягає в тому, щоб озирнутися і приступити до роботи над важливими, а не терміновими завданнями. Використовуйте принцип «спочатку займіться собою», перш ніж будете займатись справами інших людей. Можливо, кожен день дотримуватися цього принципу і не вийде, але намагайтеся дотримуватися його хоча б протягом декількох днів на тиждень.

2

Ви повністю ігноруєте прості рішення для досягнення поставлених цілей

Коли ми відчуваємо стрес, забуваємо про прості рішення, які знаходяться у нас просто під носом. Особливо, якщо ви перфекціоніст, то в момент перевантаженості ви, цілком ймовірно, будете занадто ускладнювати вирішення проблем.

Щоб вибратися з пастки ігнорування простих рішень, зробіть паузу і задумайтеся. Якщо ви схильні впадати в крайнощі, то чи є варіант між цими двома крайнощами, який ви могли б розглянути?

Іноді легше витріщитися в одну точку, чим зайнятися справою
Іноді легше витріщитися в одну точку, чим зайнятися справою. Shutterstock

На ширшому рівні основним рішенням проблеми тунельного бачення є перерви, які ви маєте влаштовувати своєму мозку. Навіть короткі паузи дозволять вам відійти від надто вузького бачення.

Іноді достатньо простої перерви на ванну. Спробуйте зробити справи, які дозволять вам встати з місця і походити. Це може бути причиною, щоб не давати іншим людям певних доручень. Перерви дають можливість дозволити вашому розуму відволіктися, поки ви фізично перебуваєте в русі – ідеальний фон для прозрінь і осяянь.

3

Ви б’єте байдики замість того, щоб вдосконалювати способи розв’язання повторюваних проблем

Коли наша ментальна енергія сходить нанівець, ми продовжуємо робити щось самостійно, хоча могли б делегувати або передати на аутсорс. Нам просто не вистачає стартової енергії, щоб залучити помічника і створити систему.

Скажімо, вам не завадила б допомога у прибиранні вашого будинку, однак пошук когось, хто заслуговує на довіру, складання графіка і навчання людини, щоб вона прибирала саме так, як вам потрібно, виглядає ще більш клопітно, ніж поточна ситуація.

І тому ви відкладаєте це, тиждень за тижнем, самі робите всю роботу, хоча часу, витраченого на всього лише один сеанс прибирання, реально могло б вистачити на те, щоб все обдумати і найняти людину, яка робила б це замість вас.

Іноді легше витріщитися в одну точку, чим зайнятися справою
Іноді легше витріщитися в одну точку, чим зайнятися справою. Shutterstock

Засоби захисту від повторюваних проблем часто виявляються прості, якщо тільки вам під силу озирнутися і оцінити повну картину.

Завжди забуваєте заряджати свій телефон? Тримайте в офісі додаткову зарядку. Завжди виправляєте ті самі помилки? Попросіть вашу команду скласти контрольний список, щоб вони самі могли знайти власні помилки. Багато подорожуєте по робочих справах? Створіть «список речей», щоб не докладати стільки розумових зусиль, щоразу думаючи, що потрібно взяти в дорогу. Виділіть час для створення і налаштування таких систем. Ви можете взяти відгул на день, щоб почати, а потім присвячуйте цьому заняттю годину на тиждень.

4

Ви уникаєте або тікаєте від боротьби з неприємними переживаннями

Перевантажені люди проявляють сильне бажання уникнути або втекти від неприємних переживань. Уникнення може проявлятися у відкладеній розмові з вашим босом або у страху сказати своїй подрузі, що ви не прийдете до неї на весілля. Це може привести до надмірної затримки деяких рішень і зробити інші рішення імпульсивними. Уникнення і втеча від неприємних переживань можуть також приймати інші форми – зайвий келих вина (або три) після роботи, надмірне залипання в телевізор або ж бездумний скролінг Facebook.

Це може навіть змусити зайнятися менш важливими речами з вашого списку, щоб уникнути термінових завдань, які викликають у вас неприємні переживання

Якщо ви хочете конструктивно вирішити ситуації, що викликають у вас занепокоєння, то вам слід застосувати певну гнучкість і організувати певний простір у своєму житті, щоб ви могли працювати всупереч своїм емоціям і думкам, коли відчуваєте тривогу. З часом ви почнете помічати, коли саме ви робите щось, просто щоб уникнути виконання чогось іншого.

Втеча від тривог в соцмережі - не найкращий вихід
Втеча від тривог в соцмережі - не найкращий вихід. Shutterstock

Якщо ви впізнали себе в вищеописаних типажах, ви не самотні. Ці проблеми не є особистими недоліками вашого характеру або проблемою вашого самоконтролю. Ці тенденції стосуються дуже багатьох людей. Ви можете бути дуже сумлінні та самодисципліновані за своєю природою, але все-таки страждати від цих звичок. Якщо ви підпадаєте до цієї категорії, ви, ймовірно, особливо розчаровані своїм типажем і налаштовані самокритично. Пожалійте себе і намагайтесь змінити схильності, але не розраховуйте на те, що вам вдасться повністю змінити свої звички та викорінити всі прояви самосаботажу з вашого життя.

Поділитися: