Заколот роботів: чому люди його бояться

648
Shutterstock
Інтелект зазвичай використовувався в якості «фігового листка», за яким приховувалась жага панування та руйнації

Страх перед штучним інтелектом виплеканий всією історією людства. До такого висновку дійшов у своїй статті Стівен Кейв, виконавчий директор і старший науковий співробітник Центру вивчення майбутнього інтелекту «Леверхульм» (Leverhulme Centre for the Future of Intelligence – міждисциплінарний дослідницький центр Кембриджського університету). Але насправді, резюмує він, бояться треба не суперрозумних роботів, а природної дурості людей.

K.Fund Media підготував короткі тези зі статті Кейва.

У другій половині ХХ століття в Англії концепція верховенства інтелекту набула значного розвитку

До нього прагнули, його обговорювали і, що найголовніше – намагалися вимірювати. Тисячі 11-річних підлітків по всій країні проходили IQ-тест, покликаний визначити, хто згодом продовжить навчання в університеті, а хто після закінчення школи займе нижче соціальне становище, заробляючи на життя фізичною працею.

TED
TED.com

Ідея про те, що інтелект може бути мірилом місця людини в світі, йде корінням глибоко в історію. Червоною ниткою ця ідея проходить від філософії Платона до сучасних політичних ідеологій.

Він першим висловив думку про те, що найрозумніші мають правити всіма іншими. Для суспільства того часу ідея була досить революційною, оскільки влада або передавалася у спадок, або завойовувалася.

Ідея про те, що розум – це основна цінність людства, стала провідною в епоху Просвітництва і була з великим ентузіазмом підтримана Іммануїлом Кантом, найвпливовішим філософом з часів стародавньої Греції. Він дійшов висновку, що інтелект – це те, що відрізняє правителів від рабів.
Той самий принцип ліг в основу логіки колоніалізму.

Нам більше слід хвилюватися щодо тих людей, які отримають можливість управляти штучним інтелектом

«Не білі» раси вважалися менш інтелектуальними, що давало білій людині право, і навіть певною мірою було обов’язком, знищувати культури інших народів і займати їх території.

Жінки вважалися занадто примхливими та сентиментальними, щоб називатися «раціональними людьми». За свідченням історика Джоани Бурк з Лондонського університету Біркбек, в ХIХ столітті в Англії жінки були менш захищені законом, ніж домашні тварини.

Англия
Shutterstock

Сер Френсіс Гальтон, творець психометрії, вважав, що інтелектуальні здібності є спадковими і можуть бути посилені за допомогою селекції.

У наступні десятиліття величезна кількість жінок в Європі та Америці були піддані примусовій стерилізації після неуспішного проходження подібних тестів – 20 тис. в одній тільки Каліфорнії.

Якщо ми поділяємо ідею про те, що на вершині суспільства повинні знаходитися найрозумніші, то нам варто побоюватися наслідків створення роботів зі штучним інтелектом. Людство як вид ризикує опуститися на саме дно ієрархії.

Вам буде цікаво «Повстання машин: чи варто остерігатися, що штучний інтелект захопить світ»

Проте, нам більше слід хвилюватися щодо тих людей, які отримають можливість управляти штучним інтелектом і використовувати його міць у власних цілях.

Робот
Shutterstock

Саме тому нам слід побоюватися не так самого штучного інтелекту, як природної  дурості та негативних нахилів людини, через які вона може нашкодити і собі, і ближньому.

 

За матеріалами Aeon
Поділитися: