Сам собі лікар: 5 прогнозів з книги Еріка Топола «Будущее медицины»

1592
Healthmag
Яким може бути «тех-тонічне» зрушення у сфері охорони здоров’я?

Кардіолог Ерік Топол пророкує кінець патерналізму в медицині, що процвітає через брак знань у пацієнта. Він упевнений, що дуже скоро кожен з нас зможе обстежити себе сам, користуючись підручним засобом – смартфоном. Доступність результатів різних досліджень, новітні молекулярні й генетичні розробки, постійний моніторинг індивідуальних показників кожної людини, здійснюваний портативними пристроями, і наявність великих даних про стан організму наближають нас до того, що автор називає «тех-тонічним» зрушенням у сфері охорони здоров’я.

У своїй книзі «Будущее медицины: ваше здоровье в ваших руках» (The Patient Will See You Now: The Future of Medicine is in Your Hands, 2015), перекладеної російською видавництвом «Альпина нон-фикшн», лікар розповідає про майбутні тренди. Багато експертів вважають його технооптімістом, що сам Топол сприймає як комплімент.


1

Людина та інтернет медичних речей

Лікаря більше не сприйматимуть як небожителя. Такий собі «медінтелект» буде зосереджений у «хмарі», миттєвий доступ до якої матимуть усі охочі. Він являтиме собою систему взаємопов’язаних гаджетів і сенсорів, що постійно еволюціонує. Топол називає її інтернетом медичних речей (Internet of Medical Things, IoMT). Кожна людина матиме медичні відомості про себе – від поточних, отриманих за допомогою датчиків, результатів УЗД, лабораторних досліджень до геномного секвенування – і можливості для їх обробки в потрібному їй місці й у потрібний час.

До чого техніка дійшла: як 3D-друк змінює сучасну медицину

Ці терабайти даних про здоров’я людини протягом усього життя – від колиски до смерті, – що накопичуватимуться в особистому хмарному сховищі, зможуть уловлювати найбільш ранні сигнали хвороби і допоможуть запобігти її розвитку.

2

Медицина P2P

Мережі, що об’єднують людей і пристрої, допоможуть їм стати набагато розумнішими разом, ніж поодинці. Це сприятиме розвитку медицини P2P (Peer-to-Peer), що допомагає швидше шукати рішення складних і дуже затратних завдань.

Дані про здоров'я людини будуть накопичуватися в особистому хмарному сховищі
Дані про здоров'я людини будуть накопичуватися в особистому хмарному сховищі. San Diego Magazine

Пацієнти зі спільними проблемами можуть також разом шукати шляхи їх вирішення. Адже вони мотивовані й часом здатні зробити навіть більше, ніж фахівці медичних установ.

3

Алгоритми допоможуть лікарям

Розвиток цифрових технологій на службі медицини вплине і на програми університетів, які займаються підготовкою лікарів. Уже сьогодні провідні виші впроваджують у навчальний процес курси цифрової охорони здоров’я. Тополь звертає увагу на поширення масової відкритої онлайн-освіти у сфері медицини (Massively Open Online Medical Education, MOOME). Щоб почуватися впевнено в новій реальності, лікарям слід буде освоїти нові інструменти, які дають змогу отримати практично всі фізіологічні показники, а не намагатися із цими інструментами конкурувати.

«Я зрозумів, що світ став іншим, коли вперше отримав від пацієнта електрокардіограму електронною поштою, а тема листа була такою: «У мене фібриляція передсердь, що мені робити?» Смартфон пацієнта не просто записав дані – він їх інтерпретував! Розумний алгоритм у чомусь перевершив мене, лікаря-кардіолога. Такий прилад у кишені кожної людини може замінити похід до поліклініки або попередити про необхідність терміново звернутися до лікарні».

4

Самоуправління ризиками

У світі, де, як зазначає Тополь, майже всі люди з підвищеним холестерином отримують Lipitor (Аторвастатин), а мамограми виявляють у сотні разів більше помилкових ознак пухлини, ніж реальних, нам може знадобитися інший підхід до ризиків. Лікарю, нехай навіть із найкращими намірами, простіше сказати собі «роби більше», ніж «не перестарайся», тому що для лікаря ризик майже завжди полягає в тому, що він зробить надто мало.

Онлайн-освіта в сфері медицини буде доступною не тільки лікарям
Онлайн-освіта в сфері медицини буде доступною не тільки лікарям. pkzdrav.clinic

Добре поінформований пацієнт легше зрозуміє вплив різних препаратів і хірургічних втручань на його організм, а отже, легше прийматиме рішення про лікування і профілактику самостійно.

5

Питання інформаційної безпеки

Виникає цілком реальний ризик того, що якась група впливу захоче взяти під контроль наші особисті дані. На нас чекає довга й непроста розмова про те, як запобігти всім цим антиутопічним сценаріям, що спадають на думку.

 

Вам буде цікаво: Американська компанія створила для Apple Watch ремінець з ЕКГ-датчиком

Поділитися: