Ринок праці: 4 різновиди компаній майбутнього і як вони змінять звичне життя

5821
K.Fund Media
Що буде цінуватися в співробітниках у найближчі 5‑10 років

У найближчі три роки роботи скоротять 5 млн робочих місць по всьому світу. Але для вас це не є загрозою, якщо ви вже зараз працюєте над підвищенням своєї кваліфікації. Якими стануть компанії-роботодавці майбутнього, хто буде затребуваний в епоху роботизації та що трапиться з ринком праці, розповіла викладачка Львівської бізнес-школи УКУ, експертка з питань стратегії та лідерського розвитку Олександра Альхімович на LvBS education night. K.Fund Media записав головні тези її виступу.

Роботи замінять не всіх

Завдання кожного з нас – розуміти, що потрібно вивчити зараз, щоб бути актуальним, затребуваним і продаваним через 5-10 років. Якщо подивитися на тренди Європейського Союзу, то практично у половині країн до 2020-2030 років буде критично не вистачати фахівців – випускників професійно-технічних університетів, училищ і коледжів. Людей робочих спеціальностей. Саме тому зараз багато реклами пропозицій роботи за кордоном. Країни, які розуміють, що їхня економіка залежить від людського капіталу, інвестують в цей капітал і залучають його.

Альхимович
LvBS

Всі попередні індустріальні революції створювали робочі місця, а зараз навпаки. На даний момент у світі 200 млн безробітних, і ця цифра щорічно збільшується на 20-25 млн.

До 2020 року роботи скоротять 5 млн робочих місць. Нас відрізнятиме від роботів здатність створювати щось нове. Якщо компанії хочуть отримати високий рівень інноваційності, співробітники не повинні боятися помилитися. Помилки треба приймати, опрацьовувати та робити висновки.

В тренді жінки

Глобальний тренд – збільшення жінок у бізнесі та економіці. Є упередження, що жінки по часу працюють менше, ніж чоловіки. Міжнародні аналітики показують, що жінки в тиждень працюють на 46-50 хвилин більше. Це означає те, що коли чоловіки вимикають комп’ютер, то жінки ще допрацьовують. Якщо ви керівник бізнесу, то певно розумієте, що найпрацездатніша частина компанії – це жінки.

У жінок – величезний потенціал, і з точки зору економічного зростання наше завдання залучати їх більше до роботи

За рівнем оплати праці жінки, як і раніше, позаду. У 2006 році в середньому вони заробляли $6 тис., а чоловіки – $11 тис. Ситуація змінилася.

У 2015 році жінки теж почали заробляти $11 тис., але зарплати чоловіків піднялися до $ 21 тис. Як правило, жінки не просять підвищення зарплати.

«У мене в команді до недавнього часу було близько 30 співробітників, з них 60% жінок і 40% чоловіків. Кожен чоловік раз на рік приходив до мене з проханням підвищити йому зарплату. І жодна жінка так не зробила. У жінок – величезний потенціал, і з точки зору економічного зростання наше завдання залучати їх більше до роботи», – говорить Олександра Альхімович.

Чотири світи майбутнього

Оксфордський університет спільно з декількома компаніями протягом 8 років проводили дослідження, в якому взяли участь близько 10 тисяч фахівців. Їм поставили запитання: яким ви бачите майбутнє? Якщо усі їх відповіді згрупувати, то світ складатиметься з чотирьох світів: червоного, синього, жовтого і зеленого.

У червоному світі будуть переважати компанії, спрямовані на створення інноваційних речей – такі платформи, як Facebook і Amazon.

Альхимович
LvBS

У таких компаніях буде цінуватися те, наскільки ти креативний, чи ти новатор і що можеш дати організації. Класична освіта відійде на другий план: важливо, що ти вмієш і як ти це робиш.

Синій світ – це світ корпорацій. Головна цінність співробітника – ефективність. З’явиться багато систем її вимірювання. Наприклад, зараз в Японії вже є браслети, які визначають швидкість пересування співробітників по офісу. Якщо ви пересуваєтеся офісом повільніше, ніж заплановано, ваш трекер починає сигналізувати про це. Аналітики прогнозують, що десь до 2030 року з’являться легальні ліки, які будуть прописувати співробітникам корпорацій для збільшення їхньої продуктивності.

«Сині» компанії також боротимуться за таланти, персонал

Якщо в «червоному» світі взаємини будуть прагматичними, і ваша ціна буде залежати від того, що інноваційного ви зробите, то в синьому світі важливі тривалі стосунки. Багато програм тут будуть спрямовані на те, щоб втримати співробітника.

Зелений світ – це екосвіт. Ті компанії, які не порушують природне середовище, але при цьому створюють успішну бізнес-модель. Яскравий приклад – Tesla. Автовиробники вже поступово відмовляються від двигунів внутрішнього згоряння. Наприклад, Данія планує до 2022 року перестати використовувати дизель як паливо. Франція планує зробити це до 2040 року. Співробітники «зелених» компаній будуть в першу чергу мотивовані цінністю того, що ця компанія створює.

Альхимович
LvBS

Жовтий світ – найменш ймовірний. Це світ, в якому основною цінністю буде людина. У таких компаніях буде рівноправна оплата праці та розділ ресурсів. Якийсь соціалізм.

Поділитися: