Рятуйся чим можеш: 4 способи протистояти інформаційному терору

368
rokokoposten.dk
Психоаналітик Юлія Шуваєва розповідає, як вижити в токсичному інформаційному полі

Явища «гібридна війна», «інформаційна війна», «маніпулювання свідомістю» стали частиною нашого життя. Сергій Нестеренко, фахівець із питань інформаційного маніпулювання, у своїй книзі «Технології прихованого впливу» пише, що багато методів, що були раніше зброєю спецслужб і політичних консультантів, тепер застосовують повсюдно.

Величезна кількість різної, часто суперечливої інформації блокує дуже важливий елемент внутрішньої психічної реальності – можливість вибору. З одного боку, на людину покладається повна відповідальність за її щастя і одразу ж пропонуються різноманітні способи стати щасливою – гляньте лишень на рекламу. З іншого боку, цих способів так багато, що вибрати один з них стає неможливим і виникає страх помилитися.

Отже, людина опинилася сьогодні в епіцентрі інформаційного терору.

Без видимих руйнувань

Інформаційний терор не передбачає реальних руйнувань і вбивств. Однак призводить до деформації поглядів на світ та інтелектуально-логічних зв’язків, когнітивних викривлень, руйнування самоцінності, впливає на психічні процеси. Виникають відчуття безсилля, тривоги, безпричинний страх і, як наслідок, агресивність, а це загрожує саморуйнацією, аж до суїциду. У такому стані людина є апатичною, недієздатною, не впевненою в собі, легко піддається навіюванню і нею легко управляти.

Станьте стороннім спостерігачем, а не учасником процесу. Фото: Shutterstock

І тоді з’являється якийсь рятівник (у вигляді «лідера», компанії, товару або послуги), який обіцяє простий шлях до щастя. Саме тому в найскладніші кризові часи такими популярними є релігійні течії та організації.

 

Рівень стресу за таких умов є постійним (напрацювання адаптаційних механізмів для усунення стресора в цьому випадку не вдасться застосувати) і з часом призводить до дистресу – деструктивного стресу, результатом якого стають розлади сну, високий рівень тривожності. Як наслідок – підвищена агресивність, депресивна симптоматика, алкоголізація суспільства та інше. І це замкнуте коло.

Ви не дивитеся телевізор і тому впевнені, що захищені? Ви помиляєтесь

Адже так чи інакше ви є частиною так званого інформаційного поля. Перебуваючи в будь-якому людному місці, ви несвідомо зчитує реакції іншої людини.

Що робити

Якщо відчуваєте, що на межі, спробуйте «очистити» ваше життя від джерел стресу. Ці чотири способи допоможуть в цьому.

1

Встановлюйте часові межі

Якщо ви все ж дивитеся телебачення, читаєте щось у соцмережах, обмежте час таких занять. Він може бути різним – від 30 хвилин до кількох годин. Головне – мають бути регульовані початок і кінець.

2

Чиніть спротив будь-якій маніпуляції

Спочатку слід визнати сам факт маніпулювання. Пограйте в гру: порівнюйте рекламні ролики, якщо ви їх дивитеся. Станьте стороннім спостерігачем, а не учасником процесу. Так ви зможете відсторонитися і дивитися очима дослідника. А це вже зовсім інша історія.

3

Намагайтеся уникати токсичних розмов і людей

Обмежте коло найближчих людей, ухиляйтеся від неприємних тем. Якщо не виходить – перемикайте увагу всередину себе і подумайте про своє. Якщо і це неможливо, ви завжди можете попросити співрозмовника змінити тему бесіди або не говорити про це саме зараз.

Корисно побути наодинці із собою і подумати про щось хороше. Фото: Shutterstock

4

Працюйте зі стресом

Зараз саме час займатися тим, що приносить вам задоволення. Згадайте, що радувало вас у дитинстві, поверніться до забутого хобі. Має бути місце, де ви зможете побути наодинці із собою.

Детальніше про техніки подолання стресу можна дізнатися в статті «Під тиском: що таке «хороший стрес» і навіщо потрібен стрес-менеджмент».

Частіше акцентуйте на тому, що хорошого з вами відбувається просто «тут і зараз» і за що ви можете бути собі вдячні.

Поділитися: