Розшукується айтішник: як junior розробнику та крутій IT-компанії знайти одне одного

265
ConductorLive
Чому досі складно знайти фахівця-початківця і чого хочуть компанії від кандидатів на робоче місце

Сфера ІТ в Україні останні 10 років нагадує поле чудес, до якого всі прагнуть потрапити. Не секрет, що популярність та певний престиж галузі, високі заробітки, робота з сучасними технологіями, можливість переїзду за кордон дуже приваблюють людей. За даними дослідження профільного порталу DOU.ua, на 2017 рік в грошовому виразі вітчизняна ІТ-індустрія зросла на 27%. Відповідно зросла і кількість відкритих вакансій – на 50%, а це вже свідчить про те, що компаніям стає складніше знаходити підходящих спеціалістів. Додамо, що й ринок ІТ-освіти теж не стишує оберти розвитку. За 2017 рік IT-школи навчили більше 40 тис. студентів, що на 42% більше ніж у 2015 році. Очевидно, що зараз спостерігається явний «перегрів» на ринку праці.

Незалежно від спеціалізації чи мови програмування, фахівців в ІТ прийнято розділяти на junіor, middle та senior

Розробник-початківець потрібен не тільки у технологічних компаніях. PHP-програмісти затребувані у креативних галузях, JavaScript – в електронній комерції. Тим не менш, знайти адекватного початківця навіть на «перегрітому» ринку все ще неабиякий виклик.

K.Fund Media з’ясовував, у чому складнощі пошуку junior-розробників в Україні, і що хочуть бачити роботодавці в успішного кандидата.

Теоретично, джун (прим. – розмовний варіант) може самостійно виконувати технічні завдання. Звісно, він ще помиляється, не розуміє усіх деталей, і тому часто перевіряє код разом зі своїм безпосереднім керівником або тімлідом.

Junior розробник часто перевіряє код зі своїм тім-лідом. LinkedIn

Реальність така, що не кожна компанія зацікавлена у працевлаштуванні початківця.

«Джунам складно влаштуватися до нас в компанію. Ми працюємо зі складними проектами, з технологіями blockchain, AI, ML,VR&AR, відповідно вимоги до розробників у нас доволі високі. Звісно ми проводимо дні відкритих дверей, запрошуємо студентів – але це більше іміджеві заходи заради репутації компанії та впізнаваності бренду. В основному, ми працевлаштовуємо уже досвідчених програмістів, і на позиції middle та senior», – розповідає Chief Brand Officer компанії Innovecs Ірина Чубур.

Складність ситуації з працевлаштування джуніорів полягає і в тому, що їх забагато на ринку

Популярність ІТ-сфери, невпинна робота освітніх «ІТ-фабрик» відчутно дає про себе знати.

«Ми чимало спілкуємося зі студентами 3-4 курсів, щоб взяти їх до інтернатури або на позицію junior-розробника. На жаль, вони не розуміють як застосувати отримані знання на практиці, як визначитися з напрямом, які навички необхідні тій чи іншій компанії. Для них стає шоком, що ті предмети, які здавалися їм не цікавими, є ключовими в роботі багатьох відомих компаній таких як Google чи Facebook. Часто студенти вважають, що по отриманні тієї чи іншої ІТ-спеціальності їм відкриті усі двері», – говорить HR/IT-рекрутер компанії EVO Єлизавета Прохорова.

Іноді компанії вважають за краще самостійно ростити джунів із стажерів. forbes

У приватних бесідах не тільки рекрутери, але і senior розробники зізнаються, що знайти підходящого новачка складно.

«Із джунами складність в тому, що чорта з два знайдеш толкового. Їх багато, і вони нічого не вміють. Тих, хто вміють хоч щось, дуже не просто знайти серед загальної маси. Але великий плюс в тому, що джунів порівняно легко «взяти і спробувати». Їм, як правило, потрібні наставництво і адаптаційні програми в компаніях, що займаються комерційною розробкою», – поділився досвідом розробник Олександр.

Junior-розробник має вивчати нові технології, намагатися самостійно їх застосувати на практиці

Через такий підхід до роботи молодих працівників компанії часто схиляються до ідеї «виростити» якісного джуніора з інтерна чи стажера самим, аніж відшукати потрібний кадр на ринку праці.

«Вже багато років Astound Commerce реалізує освітню програму Boot Camp. Кожен бажаючий може отримати нові знання та досвід розробки. Минулого року компанія провела серію курсів з QA, JavaScript та Frontend в Ужгороді, на участь в яких надійшло близько 500 заявок. За результатами Boot Camp до нашої команди приєдналося 16 нових спеціалістів», – розповідає генеральний директор Astound Commerce в Україні Дарина Горницька.

Від молодого спеціаліста ІТ-компанії очікують певної підготовки. Окрім знання відповідної технології, це й бажання розвиватися, навчатися, бути цілеспрямованим. «Junior-розробник має по меншій мірі почуватися впевнено в конкретній області. Наприклад, якщо претендента цікавить позиція в Astound Commerce, то він має орієнтуватися в продуктах та рішеннях сфери електронної комерції, цікавитися світовим досвідом та трендами галузі», – говорить Дарина Горницька.

Менторські програми допомагають джунам стати професіоналами. Altitude Angel

«Він має вивчати нові технології, намагатися самостійно їх застосувати на практиці – писати свої pet-проекти або працювати на фрілансі», – додає Єлизавета Прохорова.

Важливим є розуміння того, що на виконання деяких задач джуну може знадобитися чимало часу. Може виникнути потреба у повному переписуванні коду.

Розробнику-новачку необхідно знайти баланс між власною наполегливістю та сміливістю запитати поради у більш досвідченого фахівця

«Для джуніора, як і для інтерна, необхідно розробляти менторські програми, щоб вони чітко розуміли свої задачі та постійно отримували зворотній зв’язок від наставника. При правильному підході, джуніори та стажери можуть принести велику користь для компанії», – резюмує Head of Recruiting Team компанії Infopulse Ірина Гуменюк.

У наступній частині дізнайтеся, як компанії знаходять та утримують senior-розробників.

Поділитися: