Розробник дизайну Google: як технології захоплюють нашу свідомість. Частина І

787
TED Talks
«Людей простіше ошукати, ніж переконати в тому, що їх уже ошукали»* ©

У гонитві за залученням і утриманням уваги розробники технологій використовують вразливі місця людської психіки. Вони маніпулюють увагою настільки вправно, що користувачі цього не помічають. Колишній розробник дизайну Google Трістан Гарріс розповідає, які методи для цього використовуються.

1

Контролюючи меню, ви контролюєте вибір

Будь-якоме меню — тільки перелік варіантів. Це не свобода вибору, а лише ілюзія. Рідко хто замислюється, чому запропоновано саме ці опції і чи здатні вони задовольнити інтереси користувача.

ехнології підміняють наші справжні потреби. shutterstock

Наприклад, компанія друзів, що вибирає місце для посиденьок за допомогою будь-якої програми, не зверне уваги на парк, тому що його немає в переліку.

На питання «що нового у світі?» відповідає редактор стрічки новин, який формує її на підставі редакційної політики, а не потреб користувача. Таким чином, творці меню завжди будуть у виграші, а технології підміняють наші справжні потреби.

2

«Однорукий бандит» у мільйонах кишень

Середньостатистичний користувач перевіряє смартфон 150 разів на добу. Чому? Тому, що це свого роду ігровий автомат. Дістаючи телефон з кишені, ми гадаємо, які нові повідомлення побачимо на екрані, перевіряючи електронну пошту, чекаємо нових листів тощо. Застосунки та веб-сайти використовують «змінні винагороди» у всіх своїх продуктах, тому що це приносить користь бізнесу.

Примарна свобода: чому співробітники Google, Twitter і Facebook відмовляються від інтернет

Але в деяких випадках принцип «рулетки» виникає випадково – наприклад, ніхто не отримує прибуток, коли мільйони людей перевіряють електронну пошту. Але тепер email-сервіси несуть відповідальність за зниження цього ефекту шляхом зміни дизайну застосунків.

3

Страх пропустити щось важливе

Якщо ви переконані в тому, що певний канал є джерелом важливої інформації, вам буде складно від нього відписатися. Ми не скасовуємо підписку на стрічки новин, навіть якщо за останній час не знаходили в них нічого цікавого, оскільки боїмося пропустити щось важливе в майбутньому.

Ми не скасовуємо підписку боючись пропустити щось важливе
Ми не скасовуємо підписку боючись пропустити щось важливе. Know Your Meme

Ми «дружимо» в соціальних мережах з людьми, яких роками не бачили, тому що боїмося не дізнатися про важливу для них подію.

Ми рідко видаляємо профайли з сайтів знайомств через острах втратити шанс зустрічі зі своїм «принцом» або «принцесою».

Але ми завжди щось випускаємо з уваги. Не варто жити із острахом пропустити щось важливе

Та й сам цей страх формується ДО моменту відключення від каналу інформації, а не після.

4

Соціальне схвалення

Думку соціуму враховують всі. Але тепер ця мотивація контролюється технологіями. Припустімо, друг позначив вас на фото, розміщеному в соцмережі. Приємно. Але ми не замислюємося над тим, що ідея теґа спочатку була підказана соціальною мережею. Facebook, Instagram або SnapChat автоматично пропонують позначити друзів на загальному фото і навіть пропонують варіанти. Тому, роблячи так, ми просто потрапляємо на чергову «вудку» розробників.

Містика Facebook: як соцмережа знаходить кожного, з ким ми бодай колись були знайомі

Коли ми змінюємо головне фото профілю у Facebook, спрацьовує схожий алгоритм: оновлення показується більшій кількості користувачів, таким чином, збільшуючи кількість лайків та коментарів, а, отже, і підвищуючи рівень соціального схвалення.

5

Принцип взаємної ввічливості

Ви допомогли мені – тепер я ваш боржник, ви написали мені електронного листа – я вам відповім, ви підписалися на оновлення мого профілю – я підпишуся на ваші. Технічні компанії спритно маніпулюють принципом взаємної ввічливості. Яскравий приклад – мережа LinkedIn, що використовує асиметрію сприйняття і постійно пропонує додати нових користувачів у своє коло, тим самим збільшуючи час, який ви проводите на сайті.

Додаючи користувачів ви збільшуєте час перебування на сайті
Додаючи користувачів ви збільшуєте час перебування на сайті. linkedin.com

Уявіть собі мільйони людей, що витрачають на це нескінченне дійство свій дорогоцінний час. Ласкаво просимо до соціальних мереж!

Другу частину матеріалу читайте завтра.

* Невідомий автор

 

За матеріалами: Medium

Поділитися: