Розподілені команди: як створити та керувати співробітниками по всьому світу. Частина I

668
Shutterstock
Які люди підходять для такої роботи та як це працює в Україні, Білорусі та Чехії

Розподілені команди — ті, до яких входять люди, що фізично перебувають у різних місцях світу. Оскільки компанії розширюються географічно і телекомунікації стають все більш поширеними, робочі групи часто охоплюють далеко розташовані одне від одного офісні приміщення, спільні робочі місця, приватні будинки та готельні номери.

Але віртуальні групи важко налаштувати

У своєму фундаментальному дослідженні  70 таких груп у 2001 році професори Виджай Говіндараджан та Аніл Гупта виявили, що 82% не досягли поставлених цілей, а 33% оцінили себе як переважно невдалі. Є і хороші новини. Дослідження 80 глобальних програмних команд, проведене у 2009 році авторами з BCG та WHU-Otto Beisheim School of Management, вказують на те, що добре розподілені команди можуть набагато перевершувати ті, що працюють в офісі.

Отже, як створити та ефективно керувати розподіленою командою?

1

Правильна команда

Люди. Ми виявили, що успішні гравці розподілених команд мають деякі спільні риси: хороші комунікативні навички, високий емоційний інтелект, вміння працювати самостійно, а також стійка здатність розбиратися у плутанині, що неодмінно виникне. У глобальних групах також важливим є усвідомлення та чутливість до інших культур.

Розмір. Наша робота з компаніями, від великих транснаціональних корпорацій до крихітних стартапів, навчила нас, що найбільш ефективні розподілені команди є маленькими — менше 10 людей. Дослідження OnPoint Consulting  підтверджують це: із розподілених команд, вивчених фірмою, найгірше працювали ті, що складалися із 13 чи більше членів.

Shutterstock

Однією із причин цього є «соціальне коливання». Дослідження показують, що члени групи зменшують зусилля, коли вони почуваються менш відповідальними за результат.

Ролі. Коли проекти вимагають зусиль декількох людей із різних відділів, ми розробляємо відповідні підгрупи. Наш підхід визначає три рівні членів команди: основний, операційний та зовнішній. Ядро складається з керівників, відповідальних за стратегію. Операційна група керує та приймає рішення щодо щоденної роботи, але не вирішує більших питань, що розглядаються ядром. І зовнішня мережа складається з тимчасових або неповних членів, які залучені до певного етапу проекту через їх спеціалізовану експертизу.

2

Правильне керівництво

Сприяння довірі. Довіра починається з поваги та співпереживання. Одна із практик, використана Тоні Хсієм та Дженном Лімом у цілковито віртуальній організації Delivering Happiness, полягає в тому, щоб попросити щойно найнятих співробітників провести відеоекскурсію своїми робочими місцями. Це дозволяє колегам формувати уявні образи одне одного, коли вони пізніше спілкуються електронною поштою, телефоном або текстовим повідомленням.

Заохочення відкритого діалогу. Якщо ви досягли довіри, то ви налаштували всіх на відкритий діалог. Один зі способів такого заохочення — формування «обережної ​​критики».

Shutterstock

Крім того, під час конференц-дзвінків призначте одного члена команди діяти в якості офіційного адвоката відвертості – помічати та проговорювати ті моменти, коли хтось не зміг висловитися або його критика є неконструктивною.

Пояснення цілей та керівних принципів. Поясніть кожному, чому ви збираєтеся разом і які вигоди принесете. Так само важливі конкретні вказівки щодо взаємодії з командою. Погодьте, як швидко члени групи повинні відповідати на питання та запити одне від одного, а також заплануйте подальші кроки, якщо хтось буде повільно діяти. Віртуальні товариші по команді часто кажуть: «Я думав, що це очевидно, що …» або «Я не думав, що мені потрібно це сказати». Тож наполягайте на тому, щоб запити були конкретними.

Розподілені команди в Україні, Білорусі та Чехії

В країнах СНД розподілені команди найбільш ефективно працюють у галузі IT.  Українські та  білоруські розробники відзначають, що найскладніше – правильно организувати віддалену роботу.

«На одному з проектів довелося діяти через генерального директора і навіть звільнити двох  junior-програмістів», – розповідає розробник із Білорусі Віктор Чиждзенка.

На одному з проектів довелося діяти через генерального директора і навіть звільнити двох junior-програмістів

В основному спілкування ведеться через електронну пошту або месенджери. За необхідності члени команди телефонують один одному.
«Кожен розробник вів власну діаграму Ганта і планував роботу на два тижні вперед».

Якщо хтось пропускав терміни, я зв’язувався з людиною, дізнавався причину та ми думали, як це виправити», – говорить Віктор Чиждзенка. З ним погоджується і український колега.

«Працював у IBM, в українських IT-компаніях, а зараз – у чеській Honeywell. Усюди була і є робота з розподіленими командами у різних частинах світу (США, Великобританія, Індія, Фінляндія тощо)».

Shutterstock

«Як правило у таких компаніях є чітке розуміння, як працювати у таких умовах: заходи плануються заздалегідь, є облаштовані конференц-зали, графік співробітників може коригуватися відповідно до вимог бізнесу», – розповідає український програміст Андрій Хащін. За його словами, досвід роботи у розподіленій міжнародній команді дуже змінює мислення та сприйняття.

Навіть відомий чеський «містечковий» менталітет зникає на очах

«Замість нього з’являється відкритість до інших націй та культур, повага і терпимість до особливостей інших людей», – говорить Хащін.

У другій частині читайте про те, як подолати складнощі у віддаленому спілкуванні і які технології допомагають залишатися на зв’язку для продуктивної роботи.

Продовження в другій частині.

 

Джерело: HBR
Поділитися: