Рокфеллер перший: мораль, гроші, влада

630
lichnosti.net
Як Джон Девідсон Рокфеллер став засновником наймогутнішою династії у світовій історії

Життя Джона Девідсона Рокфеллера, першого офіційного доларового мільярдера в історії людства, – класичне втілення американської мрії. Причому не лише тому, що він почав заробляти гроші дуже рано і стартував із низів – у США XIX століття це було звичайним явищем. Найяскравішою персоніфікацією American Dream його робить сукупність індивідуальних якостей. Ощадливість і скромність в особистому житті поєднувалися з агресивною манерою ведення бізнесу, де він оперував засобами, недосяжними для конкурентів. Баптист Джон Д. Рокфеллер – жива ілюстрація до знаменитого праці економіста і соціолога Макса Вебера «Протестантська етика і дух капіталізму».

І нехай скромна за сьогоднішніми мірками сума $1,4 млрд, з якою він закінчив свій життєвий шлях, нікого не обманює.

«Рокфеллер перший» навчив своїх нащадків конвертувати ці гроші у владу. І сьогодні клан Рокфеллерів, що контролює сукупний капітал у розмірі близько $2,5 трлн, навіть не купує президентів, прем’єрів і міністрів, а створює і вирощує їх через створені ним же інституції.

Усе починалося з маленького хлопчика, який накопичував цукерки, щоби потім продати їх із націнкою своїм сестрам. Історію того, як він став наймогутнішою людиною в світі, можна викласти в кількох уроках.

1

Бери в кожного з батьків найцінніше

Це можна було б сказати і про інших американських багатіїв того часу, але навіть на їхньому тлі Джон Рокфеллер вирізняється жвавим стартом. Його батько був комівояжером, рідко бував удома, але коли бував, навчав маленького Джона основ підприємництва – платив йому кілька центів за різні послуги і при цьому азартно торгувався, передаючи цей азарт синові. За відсутності ж батька виховні функції переходили до матері, якій мимоволі доводилося вчити хлопчика ощадливості аж до цента – підприємницькі авантюри її чоловіка, що місяцями був відсутній, далеко не завжди мали успіх.

Азарт і ощадливість стали основою успіху Рокфеллера. nydailynews.com

Зрештою Джон поєднав у собі найкращі якості батька і матері – азарт і ощадливість – і керувався ними навіть будучи мультимільйонером.

2

Гроші мають працювати

Свої перші гроші Рокфеллер заробляв, купуючи фунт цукерок, розділяючи його на купки і перепродуючи з націнкою сестрам. Із семи років Джон почав працювати всерйоз, допомагаючи сусідам копати картоплю і вирощуючи на продаж індичок. З цього самого віку він почав вести свою бухгалтерську книгу, записуючи до неї всі доходи і витрати. У 13 років він позичив свої заощадження, близько $50 (для порівняння: будинок у нью-йоркському Брукліні коштував $2,5 тис. – K.Fund Media) сусідові під 7,5% річних.

3

Навчайся того, що потрібно, а не того, що престижно

Коли молодий Рокфеллер вступив до коледжу, де викладали бухгалтерію і комерцію, він швидко зрозумів, що тільки втрачає час, і вступив на тримісячні курси бухгалтерів. І це було логічним – його досвід самостійної практичної комерції налічував до цього часу вже років десять, а ось правила бухгалтерського обліку він самостійно вигадати не міг.

До речі, єдиною у своєму житті роботою за наймом Джон займався саме на посаді бухгалтера.

Причому працював ним у торговій фірмі настільки добре, що коли звідти звільнився керуючий, Рокфеллеру запропонували зайняти його місце. Джон спочатку погодився, однак одразу звільнився, коли зрозумів, що йому платять втричі менше, ніж попереднику.

4

Ощадливості не достатньо. Ризикуй

У віці 18 років Рокфеллер дізнався, що підприємець Томас Кларк шукає партнера з капіталом $2 тис. Початківець бізнесмен мав $0,8 тис. Решту він позичив у батька під 10% річних. Партнерство із Кларком цілком виправдало себе. Незабаром у США почалася Громадянська війна, і партнери в 1861-1865 роках заробили на поставках до армії продовольства. Далі почалося найцікавіше – нафта.

Рокфеллер заробляв гроші на нафті до того, як це стало мейнстрімом. Haiku Deck

Оцінивши перспективи нафтового ринку, Рокфеллер спершу взяв участь у створенні Кларком і хіміком Самуелем Ендрюсом нафтопереробної компанії, а потім запропонував Кларку вкласти в неї усі його гроші.

Коли Кларк відмовився, Рокфеллер викупив його частку за $72,5 тис. і зосередився на нафтовому бізнесі. Згодом заснована Рокфеллером компанія Standard Oil, що здійснювала повний цикл, від видобутку нафти до продажу нафтопродуктів, уже контролювала понад 90% нафтовидобутку в США. Щоправда, тоді основною сферою застосування нафти було виробництво гасу для освітлювальних ламп і примусів – до ери двигунів внутрішнього згоряння було ще далеко.

5

Бізнес для жорстких лідерів

Заснувавши Standard Oil, Рокфеллер вирішив підім’яти під себе весь нафтовий ринок. Він демпінгував на продажах нафти, заходячи на ринкові сегменти конкурентів, і вимагав, посилаючись на обсяги перевезень, із залізничних компаній, що перевозять його нафту, знижки (в результаті перевезення бочки нафти коштувало йому 10 центів, а конкурентам – 35 центів). Потім пропонував конкурентам продати йому свій бізнес в обмін на акції Standard Oil. А тих, хто не погоджувався, просто розоряв. У підсумку Standard Oil контролювала не лише майже всю нафтовидобуток в США, а й 70% торгівлі нафти в усьому світі.

Формула Рокфеллера: гроші – це влада, а влада – це гроші. TripSavvy

Символічно, що перший в історії антимонопольний закон (так званий Закон Шермана), частково чинний в США донині, був спрямований саме проти Джона Рокфеллера, якому через цей закон довелося роздрібнити Standard Oil на 32 компанії. Але на той час Рокфеллер володів ще залізничними і сталеливарними підприємствами, банками, фірмами з торгівлі нерухомістю.

6

Знай, для чого заробляєш гроші

Цей урок, мабуть, найважливіший. Хлопчик, який почав зі скарбнички, до кінця свого довгого життя витратив на благодійність стільки, що його син Джон Рокфеллер-молодший успадкував лише $460 млн. На гроші «Рокфеллера першого» відкривали навчальні заклади, медичні центри, освітні установи, заснували однойменний фонд. Рокфеллер-старший передав Рокфеллер-молодшому і звичку до благодійності: той залишив своїм шістьом дітям менше, ніж батько йому – $240 млн.

Однак чи було це чистою благодійністю?

Починаючи з «Рокфеллера першого» клан вкладав свої гроші в те, що зрештою перетворюється на владу, геніально передбачивши зростання ролі інтелектуального капіталу.

Поділитися: