Працевідпустка: що це таке і як це може покращити продуктивність

1044
Shutterstock
Правила та ризики роботи біля басейну, в горах або на лазурному пляжі

Сьогодні людина може виконувати багато видів робіт практично з будь-якої точки земної кулі в будь-який час. Крім того, деякі види професій дозволяють забути про існування офісу надовго або навіть назавжди. В епоху повсюдної діджиталізаціі з’явилося таке поняття, як workation (від слів Work – робота і Vacation відпустка) – працевідпустка.

Це поїздка, що поєднує в собі бізнес і відпочинок, де для кожного з пунктів створені всі умови. Працевідпустка може бути корпоративною та індивідуальною. Корпоративний формат передбачає подорож певним колективом, часто для роботи над конкретним проектом. Індивідуальна працевідпустка доступна кожному, хто може працювати віддалено. K.Fund Media з’ясував, як правильно організувати такі поїздки, які переваги та недоліки є у цього формату і як це працює на практиці.

Працювати можна і в кафе на березі моря
Працювати можна і в кафе на березі моря. Shutterstock

Працевідпустка схожа на життя фрілансера в загальноприйнятому уявленні: можна перебувати біля басейну, в екзотичній країні або в паризькому кафе та при цьому виконувати робочі доручення.

Насправді спробувати Workation можна і на фул-таймі. Достатньо просто правильно організувати графік роботи і розваг під час від’їзду з рідного офісу.

Вважається, що такому відпочинку надають перевагу мілленіали, які не бачать життя у відриві від інтернету і технологій.

Виїхати в Workation можна як самостійно, так і цілим відділом або навіть невеликим офісом. Якщо ви можете працювати з дому, ви можете працювати і знаходячись у Карибському басейні або в Мексиці, – де завгодно. Головне чітко спланувати робочі завдання і розваги та дотримуватись простих правил.

Правила комфортної роботи під час відпустки

1

Вибирайте місце для поїздки разом з усіма її учасниками

Перед тим, як бронювати квитки, врахуйте всі нюанси, якщо вирушаєте в працевідпустку не один. Наприклад, у одного колеги може бути алергія на сонце, а інший не переносить місцеву їжу.

2

Пошукайте житло на Airbnb або подібних сайтах

З фінансової точки зору, один орендований котедж з п’ятьма спальнями обійдеться набагато дешевше, ніж п’ять готельних номерів. Плюс у вас буде власна кухня (а якщо ви замовите відповідне місце, навіть гідромасажна ванна і басейн).

3

Подбайте про побутові дрібниці

Обов’язково перевірте наявність і роботу Wi-Fi (включаючи швидкість). Також важливо розташування: чи є поруч ресторани, продуктові магазини та розваги. І чи є поруч кафе з безкоштовним Wi-fi на випадок непередбачених відключень.

Шум моря краще шуму перфоратора
Шум моря краще шуму перфоратора. Shutterstock

Також варто переконатися, що ваше майбутнє житло не оточене нічними клубами і сусіди не роблять ремонт. Запитайте, чи не будують щось поряд з вами. Це збереже ваші телефонні конференції від раптового втручання шуму перфоратора.

4

Правильно виберіть свою команду

Запрошуйте тільки співробітників, які не будуть нити або пиячити під час працевідпустки. Також переконайтеся, що не створюєте клуб для обраних, надаючи перевагу ветеранам перед молодими співробітниками. Ну і, звичайно ж, сплануйте роботу.

Ніколи не погоджуйтеся брати з собою сім’ї. Хоча у вас може виникнути спокуса дозволити +1 приєднатися до поїздки, пам’ятайте, що це робота, а не групова відпустка.

5

Підстрахуйтеся

Перед від’їздом переконайтеся, що робота зроблена мінімум на два дні наперед. Ви не знаєте, що може статися в дорозі: скасування або перенесення рейсу, втрата багажу та інші неприємності можуть стати на заваді ефективній роботі.

Також варто пам’ятати, що в працевідпустці вам знадобляться наступні речі:
– резервна точка доступу до інтернету;
– портативний зарядний пристрій у кожного співробітника;
– адаптер для місцевих розеток, якщо ви подорожуєте за кордон;
– мінімум один додатковий пристрій для роботи (планшет), на випадок проблем з ноутбуком у одного з членів команди.

Переваги та ризики працевідпустки

Вам вже захотілося вирушити в подорож і поєднувати роботу з екскурсіями та пригодами?

«Якихось особливих ризиків в працевідпустці немає – команда продовжує ефективно працювати, компанія просто допомагає співробітникам «поєднати приємне з корисним». Тут скоріше важлива організація та подальша мотивація – щоб все це не перетворилося в «хаос і деструкцію» – працювати під шум прибою ще треба вміти», – розповідає кар’єрний коуч Вікторія Сафронова.

Корпоративна працевідпустка може дуже згуртувати команду
Корпоративна працевідпустка може дуже згуртувати команду. Shutterstock

Також вона зазначає, що вагомим плюсом може стати тімбілдинг, без якого в такій поїздці ніяк не обійтись.

«Основна мета такого командного релокейта – струсити, додати елемент фана, зарядити співробітників. Результат – згуртування колективу, підвищення рівня лояльності співробітників компанії. В окремому випадку – така свобода дозволяє спеціалістові довше залишатися в компанії та більше бути причетним до досягнення необхідного кінцевого результату», – впевнена Вікторія.

+ Продуктивність зросте

Затори, прибирання та інші побутові речі підуть з життя команди на час працевідпустки. Також зменшиться кількість відволікаючих чинників, які «виключають» нас з роботи на деякий час.

+ Ви будете вчитися

Подорож робить незалежними і відповідальними. А робота під час подорожі – тим більше. Вона буде розвивати нові навички, і ви довідаєтесь більше.

До того ж, якщо ви вирушили у працевідпустку самостійно, «над душею» немає ніякого боса або фіксованого робочого часу

Щоб тримати себе «в тонусі», потрібно бути достатньо зрілим і відповідальним, і вміти розділяти робочий час та час відпочинку.

«Індивідуальний workation зустрічається частіше – конкуренція роботодавців за співробітників зростає постійно і це може бути важливим плюсом для залучення професійних кандидатів», – розповідає Вікторія Сафронова.

– Можна втратити баланс роботи та відпочинку

Хоча переваги співробітників, які можуть працювати з будь-якого місця, очевидні, це, безумовно, може порушити баланс між роботою та особистим життям. Адже коли людину зовсім не відволікає реальне життя, є ризик надмірно зануритися в роботу і забути про справжній відпочинок.

Від передозу роботи можна вигоріти навіть на березі моря
Від передозу роботи можна вигоріти навіть на березі моря. Shutterstock

«Є інша сторона медалі: коли співробітник бере відпустку, щоб поїхати кудись, де його не будуть відволікати ні сім’я, ні колеги. Встигнути більше. У тиші та спокої. Ось це вже небажаний поворот подій.

Може миттєва вигода для бізнесу в цьому і є. Як і моральне тимчасове задоволення самої людини «все встиг, все зробив і навіть більше, ніж хотілося». Але в довгостроковій перспективі це небезпечно загрожує вигоранням і всім, що це слово за собою може нести. Аж до бажання звільнитися», – ділиться HR Manager в компанії Admixer Technologies Вікторія Павличенко. Причиною такого порушення може стати ще один мінус.

– Неможливість «відключитися» від роботи

Справедливим є й твердження, що для повного позбавлення від стресу, працівники повинні не тільки фізично перебувати далеко від робочого місця. Їм також необхідно подумки відключитись від всього, що пов’язане з роботою.

За словами німецьких дослідників з Університету Мангейма, «співробітники, які не займаються роботою в неробочий час, більше задоволені своїм життям і відчувають менше симптомів психологічної напруги, не бувши менш втягнутими під час роботи».

При цьому, коли люди не мають можливості подумки відключитися, стрес і втома від роботи мають значний вплив на бізнес. За оцінками Всесвітньої організації охорони здоров’я, стрес коштує американським підприємствам близько $300 млрд на рік внаслідок прогулів, зниження продуктивності, плинності кадрів і прямих медичних, юридичних та страхових зборів.

Workation в Україні

Вікторія Сафронова

Вікторія Сафронова, кар’єрний коуч

Думаю, для України Workation – явище нове і маловідоме. У нас скоріше усе навпаки – співробітники зі звичайної відпустки все одно відповідають на листи і координують деякі процеси. А популяризація цього явища тільки починається, поки не підрахований економічний ефект від такого нововведення. Хоча, наприклад, креативна індустрія повинна швидко його підхопити. Наприклад, я фрілансер, і приблизно половину своєї роботи можу робити віддалено, так що кожен мій день – трошки workation.

Мінус тільки в тому, що такий варіант компанія може запропонувати тільки тим, чия якість роботи не постраждає від віддаленості (не всі можуть бути цифровими кочівниками). І лише у тому випадку, якщо це економічно вигідно.


Ігор Андрішак, Senior SEO specialist, фрілансер 

Я так і живу. Коли переїжджаю або їду – завжди наполовину відпочиваю / наполовину працюю. Спочатку по Україні переїжджав. Жив в різних містах по півроку: Київ, Харків, Одеса. Потім перебрався до Китаю. Півроку жив в Ханчжоу, потім три місяці в Таїланді. У наступну поїздку – по три місяці в Гуанчжоу та Гонконзі.

З тайм-менеджментом складно, тут дисципліна потрібна. Особисто я працюю п’ять годин на добу за таймером. Якщо відходжу випити кави або покурити – ставлю таймер на паузу. У поїздці намагаюся працювати в «незайняті години». Наприклад, в Таїланді це був час пекельної спеки (з 12:00 до 17:00 приблизно). На море працював – це меганезручно. Зазвичай у кафешках або готелі.

У поїздці трапляється всяке. У Таїланді в мене заблокували банківську карту. Це сталося взимку 2014/2015 року, коли курс валют «лихоманило» і були заборонені валютні операції. Зрештою зняти гроші все ж вдалося, але за неймовірно високим курсом.

Що стосується житла. В Україні – завжди попередньо зв’язувався з ріелторами та бронював квартиру на кілька діб або приїжджав до друзів. Так отримував час на пошуки довгострокового житла. За кордоном – часто готелі, в основному, через інтернет. Як показує практика, з усіма можна домовитися, якщо це невеликий готель або гостьовий будинок, і отримати непогану знижку, якщо залишаєшся надовго.


Якщо все ж хочеться повністю забути про роботу і виїхати в справжню відпустку, дізнайтеся, як це краще зробити.

Поділитися: