Революція свідомості: уривки зі світового бестселеру «Викрадачі вогню»

479
Shutterstock
Стівен Котлер та Джеймі Уіл про те, чому час – це найважливіший ресурс, а фразеологізм «нутром відчувати» – не метафора

Ми можемо більше, ніж нам здається. У цьому переконані автори книги – журналіст Стівен Котлер та науковець, що спеціалізується на антропології і нейробіології, Джеймі Уіл. «Викрадачі вогню» – це детальне дослідження стану екстазу.

«У нашій книзі ми пишемо не лише про наркотичне сп’яніння», – жартують автори. Котлер та Уіл розповідають, як змінений стан свідомості впливає на продуктивність, і як його досягти (законним шляхом). На прикладі компанії Google та військового загону «Морських котиків» США автори пояснюють, як дійти до стану «потоку». Книга, опублікована на початку 2017 року, одразу увійшла до топу продажів Amazon та отримала численні схвальні відгуки.


Financial Times написали, що робота Котлера і Уіла – «це шалена екскурсія історією екстазу – від сексу та наркотиків до новітніх технологій, які змінюють нашу свідомість».

K.Fund Media публікує уривки з українського видання книги, яка буде представлена на Форумі видавців у Львові видавництвом Yakaboo Publishing.

Дорогі кредити

Швидкий пошук у Google видає понад 11,5 мільярди результатів на запит «час» (time). Для порівняння: очевидніші зацікавлення на зразок сексу і грошей видають дріб’язкові 2,75 і два мільярди результатів відповідно. Час —  і найкраще його витрачання —  виявляється приблизно у п’ять разів важливішим, ніж гроші чи секс.

atotaldisruption.com

Такій одержимості існує хороше пояснення. За дослідженням Gallup 2015 року, 48 відсотків працюючих дорослих відчувають, що їм бракує часу, а 52 відсотки зізнаються, що це їх пригнічує.

Начальники, колеги, діти і партнери —  всі чекають від нас негайної відповіді на електронні листи і повідомлення. Ми постійно перебуваємо на цифровому повідку, навіть у ліжку чи у відпустці. Нині американці працюють довше і мають коротші відпустки, ніж будь-яка інша промислово розвинена країна у світі.

Цей «дефіцит часу» має свої наслідки

«Коли [ми] намагаємося обдурити час, —  розповів нещодавно економіст Гарвардського університету Сенділ Муллайнатан виданню New York Times, —  ми позичаємо у завтрашнього дня, а завтра у нас виявляється ще менше часу, ніж було сьогодні… Це дуже дорогий кредит».

Важкі зміни

Кожен третій американець страждає від серйозного або патологічного ожиріння, хоча ми за нижчу вартість маємо доступ до кращої їжі, ніж будь-коли. Восьмеро з десяти працівників —  байдужі або ненавидять свою роботу, попри HR-цирк із планами винагород, поїздками з метою тімбілдинґу і «п’ятницями без дрес-коду».

Shutterstock

Мережі спортзалів у певні періоди продають у чотири рази більше абонементів, адже вони точно знають, що, крім перших двох тижнів січня і короткого відрізку часу перед весняними канікулами, дев’ять із десяти клієнтів узагалі ніколи не з’являться.

А коли науковці, які проводили дослідження у Гарвардській медичній школі, повідомили пацієнтам із хворобами, пов’язаними зі способом життя, що ті помруть, якщо не змінять свою поведінку (діабет, паління, атеросклероз тощо), 87 відсотків змирилися з таким вироком. Виявляється, ми радше готові померти, ніж змінитися.

Ідеальна спільність

У стані екстазу на заміну нашому індивідуальному «я» приходить колективне «ми». Це стається не лише в таких малих групах, як «морські котики» під час нічних операцій, чи працівники Google на фестивалі у пустелі.

Таке саме відчуття виникає на великих політичних мітингах, рок-концертах і спортивних змаганнях

З цієї ж причини люди вирушають у паломництво, а протестантські мегацеркви користуються такою популярністю.  Якщо зібрати велику групу людей і виконати кілька спеціальних прийомів, усі вони раптом опиняються на одній хвилі.

Shutterstock

Антрополог із Чиказького університету Віктор Тернер описує це екстатичне відчуття єдності за допомогою терміну «ідеальна спільність» (communitas).

Це почуття зміцнює соціальні зв’язки і запалює тривалу пристрасть, яка дає нам змогу об’єднуватися, планувати, організовувати і долати величезні перешкоди. Однак, у цієї медалі є зворотний бік. Ми ризикуємо нашим заповітним раціональним індивідуалізмом на користь ірраціонального колективізму.

Відчувати нутром

Насправді ми — не розумні істоти, в яких є тіло, ми — розумні істоти тому, що у нас є тіло. У серці міститься приблизно 40 000 нейронів, які відіграють центральну роль у формуванні емоцій, сприйнятті та прийнятті рішень.
Шлунок із кишківником доповнюють цю систему, містячи понад 500 мільйонів нервових клітин, 100 мільйонів нейронів, 30 різних нейротрансмітерів і 90 відсотків усього серотоніну (одну з головних нейроактивних хімічних сполук, яка відповідає за настрій і благополуччя) в нашому тілі. Цей «другий мозок», як назвали його науковці, надає емпіричні докази на користь фразеологізму «нутром відчувати».

Позитивна психологія

Завдяки роботі Мартина Селіґмена й інших нове покоління позитивних психологів переосмислює медитацію, відходячи від її суто духовної конотаці і знаходячи наукове підтвердження ї переваг.

Ця нова версія, знана як «зниження стресу на основі усвідомленості»

Вісімнадцять мільйонів американців уже регулярно тренуються, а до кінця 2017 року 44 відсотки всіх компаній в США пропонуватимуть своїм працівникам тренування з усвідомленості.

Shutterstock

За підрахунками компанії Aetna, від моменту запровадження такої програми медичні витрати на кожного працівника зменшилися на 2000 доларів, а прибутки від кожного — через підвищення продуктивності — зросли на 3000. Це обчислюване повернення інвестицій допомагає зрозуміти, чому індустрія медитації й усвідомленості сягнула у 2015 році майже мільярда доларів.

Поділитися: