Редактор рівня «бог»: 10 порад із книги «Пиши, скорочуй»

3945
Shutterstock
Як навчитися писати тексти, які будь-який читач дочитає до кінця

«Пиши, скорочуй: Як створювати сильний текст» Максима Ільяхова та Людмили Саричевої – найпопулярніша книга про редактуру за останні роки. Наприкінці минулого року тираж у 23 тисячі примірників розкупили за кілька місяців, тому видавництву довелося терміново додруковувати ще 7 тисяч книжок. «Пиши, скорочуй…» допомагає опанувати практично будь-який різновид тексту – вчить створювати переконливі листи, розсилки, від яких не відписуватимуться клієнти, притомні рекламні оголошення та супровідні листи, на які роботодавець зверне увагу.
K.Fund Media обрав десять корисних порад з цієї книги.

1 Орієнтуйтеся на інтереси читача

«Щоразу як сідаєте за текст, подумайте, як він покращить життя читачеві. Яку проблему ви допомагаєте йому вирішити?» – радять автори книги. В пріоритеті у вас мають бути саме інтереси ваших читачів – навіть якщо текст рекламний. Наприклад, якщо ми пишемо про пилососи, то маємо в першу чергу описати те, що стане в пригоді людям, щоб прийняти рішення про покупку – чи зручно його переносити, як його чистити та інші характеристики – замість, задля власних інтересів, «напарювати» найпопулярніші моделі або заплутувати читача пишними, проте порожніми формулюваннями.

2 Позбувайтеся зайвого

Для того, щоб текст читався легко, з нього потрібно «вичавити воду» – тобто викинути всі зайві слова, звороти, пафосні фрази, позбавлені змісту, штампи та канцеляризми. Все, що можна прибрати без втрат для загального змісту, треба прибрати, а складні та багатослівні конструкції – скоротити.

3 Не оцінюйте

«Завжди давайте людям можливість щось оцінювати. Факти, історії, приклади – згодиться все», – радять Максим Ільяхов і Людмила Саричева. Текст має бути змістовним, а не оцінювальним. Що більше корисної інформації дізнається з нього читач, то простіше йому буде зробити власні висновки. Поганий приклад – «Актуальна тема», хороший – «Тема, про яку писали «Нью-Йорк Таймс», «Форбс» та «Економіст».

4 Геть зарозумілість

«Що простіші слова, то легше читачеві сприймати текст». Намагайтеся уникати спеціалізованих термінів, складних для сприйняття й розуміння слів. Вони не зроблять ваш текст «розумнішим» або експертним, проте відштовхнуть читача. Так, замість «кадровий ресурс департаменту продемонстрував позитивну тенденцію в області продуктивності», можна написати «співробітники працюють ефективніше». Використовувати спецтерміни можна лише тоді, коли без них нікуди дітися, а ваша аудиторія напевне їх розуміє. Складні слова краще коротко пояснювати.

5 Називайте речі своїми іменами

В будь-якого автора часто виникає бажання згладити кути – розповісти про неприємну ситуацію, намагаючись якнайвигідніше її висвітлити. Не варто цього робити – вважають автори книги, – це те саме, що обманювати читача. Тому замість тактовного «не відповідає заявленим очікуванням» треба писати як є: «невдалий, поганий». «Кажіть прямо, кажіть правду», – радять Ільяхов і Саричева.

6 Не перевантажуйте текст

Навіть якщо у вашому тексті повно корисної інформації, слідкуйте, щоб читач не загруз у ній. Одне речення має містити одну думку. Якщо речення видається громіздким, розбийте його на декілька коротших. «Зайві думки видалити, важливі думки – узагальнити, складне – пояснити ланцюжком» – такими є способи спрощення тексту.

7 Пишіть енергійно

Аби читач проковтнув ваш текст із задоволенням, він повинен мати енергійний синтаксис. Автори «Пиши, скорочуй…» радять ось що: читати текст уголос й переписувати все, за що перечіпляєтеся. З тією ж метою вони радять писати, коли ви розкуті та розслаблені.

8 Використовуйте кікери

Кікер – це абзац, який може зацікавити читача й змусити його читати текст далі. Для цього потрібно заінтригувати або зачепити – наприклад, нетривіальною історією або актуальною проблемою. Поганий приклад – «Є чимало народних засобів боротьби з кліщами…», хороший – «Що ви робитимете, якщо вас вкусить кліщ? Зазвичай, на це…»

9 Структуруйте свій текст

Щоб у вашого тексту була хороша структура, його треба розбити на смислові одиниці із заголовками – модулі. Кожен модуль складається з декількох абзаців. Хороший модуль – це міні стаття. Наприклад, якщо ми пишемо текст про поїздку за кордон, його можна розбити на тематичні модулі – наприклад, «Цікаві місця», «Їжа та напої», «Інфраструктура» тощо.

10 Покладайтеся на здоровий глузд

Автори радять під час пристрасної редактури не забувати про здоровий глузд і власний смак. Перечитайте свій текст – чи приємно він звучить, чи легко читається, чи добре структурований. Окрім того, текст має бути природнім, а не механічним. Але й жертвувати змістом заради форми не можна. Однак, ваш смак і чуття мають бути головними орієнтирами, – наполягають автори книги «Пиши, скорочуй…»

Поділитися: