Пиши, скорочуй: 5 думок про те, яким повинен бути сильний текст

1270
Shutterstock
Чому важливо зацікавити читача з першої фрази та про що писати, аби було цікаво

Вміти добре писати – важлива навичка для кожного. Навіть якщо ваша робота не пов’язана із текстом, потрібно вміти правильно висловлюватися. Це допоможе написати зрозумілий пост у соцмережах та виразно висловити свою думку – наприклад, в листі.

Центр літературної освіти Litosvita провів дводенний інтенсив «Про текст: 50 правил сильного тексту». K.Fund Media записав головні поради спікерів.

Пишіть коротко та по суті

Альона Деньга, фахівець із діджитал-комунікацій та інтернет-маркетингу

Текст повинен бути коротким та конкретним. Якщо ви є експертом у якійсь галузі або пишете про свою компанію, то найчастіше це виливається у величезну «Війну і мир». Потрібно писати коротко та по суті. В інтернеті надлишок інформації, людям важко витрачати час на читання довгих постулатів. Чим конкретніше ви розповідаєте, тим довше ви будете тримати увагу користувачів.

В інтернеті люди ліниві. Це не порок, це природна реакція наших психофізіологічних процесів на таку кількість інформації. Зараз середньостатистичний користувач інтернету споживає в сотні разів більше інформації, ніж люди 100 років тому.

Привернути увагу в інтернеті - завдання не з легких. Shutterstock

Важливо враховувати це, якщо ви хочете донести читачеві корисний контент і утримати його на своєму ресурсі.

Заголовок. Увага людей стає більш вибірковою, тому заголовок – важливий фактор. Зачепить він читача чи ні – від цього залежить, чи будуть читати вашу статтю і ділитися нею в соцмережах.

Знайте свого читача

Стаська Падалка, копірайтер креативної агенції «Arriba!»

Текст повинен бути для когось. Якщо копірайтер або автор пише тільки для себе, це ненормально. Тексти потрібні читачам, і читачів потрібно знати.

Копірайтерам варто працювати за «вилкою копірайтера», але це працює практично для будь-якого тексту.

Вилка копірайтера – це цільова аудиторія, завдання бренду та особливості брифу

Потрібно знати свою цільову аудиторію, як ніби це знайома вам людина: скільки їй років, як вона виглядає, які у неї звички.

У рекламі та маркетингу це називається «бренд-чемпіон», коли ми уявляємо собі ідеальний образ цільової аудиторії. Далі аналізуємо завдання бренду. У чому вона полягає?

Переписувати текст - частина творчого процесу. Shutterstock

Більше продати або щоб про нас більше говорили? Або вам потрібно розповісти про новорічні пропозиції бренду? Перед копірайтером завжди стоять різні завдання, це варто враховувати.

Зацікавте із першої фрази

Данило Ваховський, директор з маркетингу сервісу Uklon

Якщо звести всі правила сильного тексту до п’яти, я б залишив наступні:

1

В історії повинен бути герой. Все будується навколо персонажа, навіть якщо цим персонажем виступає не людина, а робот або компанія. Якщо в історії немає героя – значить, у вас немає історії.

2

Історія повинна провокувати емоції. Все, що відбувається в цій історії, несе на своїх плечах герой. Дуже важливо, щоб вона була емоційно зрозумілою.

3

В історії є конфлікт або протистояння.

4

Історія є близькою для читачів. Навіть якби ви її не написали, вони все одно розповідали би цю історію.

5

Історія захоплює з першої фрази. Подивіться ваші улюблені книги або тексти, які вам подобаються. Ви помітите, що вони втягують вас буквально з першої фрази. Якщо ви зможете написати історію, яка відразу ж «затягує», вважайте, що читач залишиться з вами, і ви зможете розкрити цю історію далі.

Пишіть цікаво і про те, що вас хвилює

Євген Стасіневич, літературний критик та оглядач

Можна писати про все на світі, аби це було цікаво. І вам, і потенційним читачам. Більшість літературознавців сходяться на тому, що завжди цікаво читати тексти, де:

1

Є наративний імпульс – нам просто цікаво, чим закінчиться історія. Автор настільки вправно вибудовує сюжет, що ми не можемо відірватися від нього.

2

Відбувається момент самоідентифікації – якщо ви можете співвіднести себе з героєм. Починається буцімто історія про себе, і ви думаєте – це ж я, я співпадаю в цих загальних рамках, мені цікаво, як людина, схожа на мене, буде вести себе в цій ситуації.

3

Є певне перехрещення двох перших пунктів – коли й історія цікава, і читач може впізнати себе в ній.

Іноді треба просто почати. Shutterstock

Не обманюйте читача

Катерина Бабкіна, письменниця, сценаристка

Світ інформаційно насичений. Крізь нас проходить купа інформації, і багато залишається десь в голові, але залишається по принципу «чув дзвін, та не знаю, де він». Коли людина вибудовує послідовність фактів, які їй підходять для доведення якоїсь вже сформульованої ідеї, то вона притягає за вуха все, що бачить. Так робити не треба. Вчасно кажіть собі «стоп», не старайтеся виступити експертами в тому, в чому експертами не є.

Поділитися: