Пункт управління: як Forland заробляє на боротьбі з крадіжками

222
kfund-media.com.ua
Іван Кунь та Денис Глушко вигадали, як аграрії можуть контролювати свій бізнес, не виходячи з офісу

2015 року два слухачі програми Агро-MBA в Києво-Могилянській бізнес-школі вирішили створити компанію Forland для розробки й впровадження однойменної IT-платформи. Ця платформа дозволяє виробникам сільськогосподарської продукції моніторити свій бізнес в онлайн-режимі. До прикладу, контролювати витрати пального трактора. Звіти приходять на смартфон.
Цими двома слухачами були Іван Кунь та Денис Глушко. Вони мали чудові початкові шанси на успіх.

Правильним шляхом

Іван Кунь та Денис Глушко вже багато років працювали в агробізнесі, й вони достеменно знали, що саме власникам земельних наділів і ферм потрібно від IT-технологій.

Фермери намагалися застосовувати різноманітні комп’ютерні програми, але поки лише в окремих сферах. Наприклад, вели облік, скільки разів обробили рослини засобами захисту, або прокладали маршрут пересування техніки.

IT-платформа охоплює всю діяльність агрокомпанії, а її керівник отримує на комп’ютер або смартфон оперативний звіт.

Засновники Forland вирішили зосередитися на комплексному підході.

Опитані агробізнесмени підтвердили Глушко і Куню, що потреба створення такого сервісу назріла давно.
Від ідеї до появи комплексної пропозиції клієнтам минуло шість місяців.

Головною статтею видатків стала заробітна плата команді айтішників. Саме тому була спокуса вийти на ринок з проміжними результатами, аби починати повертати витрати. «Зараз ми задоволенні, що цього не зробили, — розповідає Денис Глушко, — позаяк, зрештою, змогли одразу запропонувати клієнтам комплексну програму».

В полях

Діяльність компанії не обмежувалася роботою в затишному офісі. Для встановлення сенсорів (вони передають відомості про переміщення техніки, витрати палива тощо) на сільськогосподарську техніку вони виїздили «в поля». Глушко пригадує, що якось довелося робити це о третій годині ночі в сильний мороз, оскільки пообіцяли клієнту, що все буде зроблено на ранок. Підприємці наражаються також на «тихий саботаж» на місцях. «Якось один знайомий власник подзвонив мені, — розповідає Глушко, — і сказав, щоб я терміново приїхав. Виявляється, він порахував, що через людський фактор він не може контролювати 20% витрат».

Партнери достеменно знають, що потрібно фермерам 
І справа не лише в банальних крадіжках – Глушко взагалі воліє це слово не виживати – а в тому, що традиційні можливості відслідковування бізнес процесів обмежені. Особливо в сільськогосподарській галузі в період посівної та збору врожаю, коли кожна хвилина на вагу золота й немає часу на записи в зошитах.

«Через те, що автоматизувати можна виключно правильні бізнес-процеси, — пояснює Глушко, — ми починаємо роботу з аудиту компанії замовника». Клієнт каже, наприклад: «Мені потрібна історія поля». Тобто він хоче знати, коли і які було проведено технологічні операції на цьому полі, щоб наприкінці співвіднести усі витрати з прибутками від урожаю, вирощеного на ньому. Крім того, виявилося, що показники, істотні для одного клієнта, не є важливими для іншого, і навпаки. В результаті запропонований нами IT-продукт перетворився на своєрідний конструктор, з якого можна прибрати зайві деталі або навпаки – доповнити його новими.

Відмова від традицій

В процесі розвитку бізнесу партнери частково відмовитися від священної корови сучасного бізнесу – аутсорсингу. Но потім в компанії Forland з’явилася виїзна команда інженерів, яка виправляє несправності обладнання на полях протягом 3-4 годин. Є декілька команд які працюють на аутсорсингу, оскільки живуть в регіонах, де ведуть господарство клієнти компанії Forland, але вони пройшли спеціальне навчання в компанії.

IT-продукт перетворився на своєрідний конструктор, з якого можна прибрати зайві деталі або навпаки – доповнити його новими.

Таких співробітників у нас сьогодні десять. А в офісі, на постійній роботі в штаті компанії, – дванадцять.

«Якось мене підвозив на власному авто наш «технар». Кинувши оком на оснащення його автівки, я відчув себе наче у вертольоті», — вихваляється Глушко професійністю своїх співробітників.

Розширення діяльності

Наприкінці 2016 року компанія вийшла на інші ринки. Тепер Forland працює не лише в сільському господарстві, а й у сфері модернізації систем управління господарством невеликих міст, перш за все в ЖКГ. «Ми можемо, наприклад, контролювати об’єм води, який в труби подає насос, — пояснює Глушко, — тиск у цих трубах, повідомляти службу ремонту про магістральні прориви, вказуючи при цьому точне місце, в якому стався такий прорив».

Диверсифікація бізнесу потребувала нових фінансових вкладень (на безутратність Forland вийшов в грудні 2016 року). Партнери з самого початку покладалася на власні кошти, без ніяких запозичень у третіх осіб. Це дозволяє засновникам компанії бути повністю самостійними. І хоча компанія Forland була створена як бізнес, що можна згодом перепродати, проте тепер, за словами Дениса Глушка, вони з компаньйоном вже «прикипіли до нього всім серцем».

Денис Глушко прикипів до бізнесу

Поділитися: