Психанув: чому співробітники звільняються після відпустки

1219
Shutterstock
Не завжди рішення про звільнення є продуманим заздалегідь

Заява про бажання звільнитися після відпустки – не рідкість для компаній по всьому світу. Роботодавці часто звинувачують екс-підлеглих в продуманості такого рішення: «хитрун» спочатку відгуляв відпустку за рахунок компанії, за цей час знайшов нове місце і, отримавши від компанії все, «зник у заході сонця».

Дослідження, проведені ресурсом для пошуку роботи Monster.com в 2013 році, показали, що 70% людей з більшою ймовірністю будуть шукати іншу роботу після повернення з відпустки. В опитуванні взяли участь понад 1200 осіб.

Як вдалося з’ясувати K.Fund Media, не завжди звільнення після відпустки – це спланована акція. Співробітники можуть «психанути» і діяти імпульсивно. Виявляється, для такої поведінки період після відпустки – найбільш ризикований час. І ось чому.

Світова тенденція

В Monster.com пояснюють цей феномен великою кількістю вільного часу, який дозволяє людині задуматися про рутину, плани на майбутнє та цінність роботи.

Відпочинок – чудовий час для самоаналізу

«Він дає вільний час, можливість розслабитися і побути в стороні від повсякденних турбот», – пояснює Career Advice Expert Мері Елен Слейтер для порталу Monster.com.

Відпустка по-українськи

Також існує ряд передумов, які підсилюють рефлексію і зменшують шанси повернутися на колишнє місце роботи. На думку психотерапевта Катерини Олександрівської, окрім суб’єктивних причин є і загальні закономірності.

Українець часто працює на знос і рідко досипає
Українець часто працює на знос і рідко досипає. Shutterstock

«Перш за все, в нашій культурі досить специфічне ставлення і до свого тіла, здоров’я та, як наслідок, – до відпочинку.

Найчастіше людина йде у відпустку один раз на рік, встигаючи неабияк втомитися та навіть вигоріти, і у відпустці відривається по повній. Намагається надолужити, доспати, доїсти і т.д. Часто, це навіть не відпочинок. Або ж їде в недорогий тур по декількох країнах, і неабияк вимотується в дорозі», – розповідає вона. Українець часто працює на знос і рідко досипає. До того ж, мало хто відпочиває більше тижня.

«І ось така картина: весь рік тяжко працював, запланував і реалізував понад міру активну відпустку (де ще більше втомився), переключився і по поверненню побачив картину свого життя і, зокрема, роботи в іншому світлі», – пояснює психотерапевт.

Особливо гостро в такій ситуації переживається повернення на нелюбу роботу.

Але навіть в тому випадкові, якщо людина встигла добре відпочити, а робота і надалі його не зовсім влаштовувала, то існує таке явище, як пост-відпустковий синдром. Закордоном він має романтичну назву – Post Vacation Blues.

Пост-відпустковий синдром

Здавалося би – ви тільки що повернулися з відпустки, де повинні були «підзарядитися», набратися сил. А замість цього вас не залишає апатія і втома, ви роздратовані, погано спите, а рутинні справи даються з великими труднощами. Знайомтеся – це він. Саме на тлі пост-відпусткового синдрому часто спливають думки про звільнення і з’являється бажання все покинути.

Чим більш насиченим був відпочинок, тим важче повертатися до повсякденного життя
Чим більш насиченим був відпочинок, тим важче повертатися до повсякденного життя. Shutterstock

Сила проявів пост-відпусткового синдрому тісно взаємопов’язана із тривалістю та якістю відпочинку, а також отриманими під час нього емоціями і враженнями. Чим більш насиченим і довгим був сам відпочинок, тим важче повертатися до повсякденного життя.

Підготуйтеся заздалегідь

Щоби звести до мінімуму можливість прояву пост-відпусткового синдрому, важливо грамотно спланувати графік відпустки: час на акліматизацію та психологічну адаптацію після повернення. Найкраще дають ради ознакам пост-відпусткового синдрому люди, які повернулися з відпочинку на кілька днів раніше виходу на роботу.

Важливим фактором є і підготовка до відпустки, коли ви ще перебуваєте на роботі

Найкращим варіантом буде, якщо великі проекти і важливі звіти буде завершено до вашого від’їзду. Тоді по поверненню можна буде плавно увійти в робочий процес без сильного стресу.

То чи варто звільнятися

Психотерапевт Катерина Олександрівська впевнена, що приймати рішення про звільнення у перші дні після відпустки не варто. Замість цього потрібно дати собі час повернутися в колишній режим сну, харчування, активності. Поспостерігати за своїм здоров’ям і станом.

Відпустка – це гарний час подумати, помріяти, пошукати себе
Відпустка – це гарний час подумати, помріяти, пошукати себе. Shutterstock

Винятком є ситуації, коли у людини під час відпустки була можливість побачити те, що раніше, в ритмі роботи, не усвідомлювалася, зізнатися собі в якихось бажаннях або складнощах.

«Відпустка – це гарний час подумати, помріяти, пошукати себе. Але важливо, щоби звільнення з роботи не було ситуативним рішенням стресового періоду. Ми досить тендітні і залежимо від багатьох чинників. Варто дбайливіше ставитися до свого тіла і свого життя», – зазначає експертка.

Що робити, якщо звільняється ваш співробітник

Звільнення – це дуже стресова тема для HR-менеджера, адже відпускати «своїх» важко, – зізнається HR Generalist компанії ITProsteer Ірина Клейменова.

«Якщо працівник твердо вирішив піти – відпустіть його. Навіть якщо зараз вам вдасться утримати його, він найближчим часом все одно змінить компанію. Але якщо причина в вигорянні, конфліктах чи непорозумінні з колегами, або просто кабінет не подобається, – є шанс утримати хорошого фахівця», – пояснює вона.

Однак варто остерігатися співробітників-шантажистів, які користуються заявою про звільнення для того, щоб висунути нові вимоги

У таких випадках працівник після відпочинку відчуває неприємну порожнечу в гаманці і вирішує «прогнути» шефа і взагалі фірму на великі гроші.

«Це випадок, з яким мені працювати завжди неприємно. Тому шантаж я не люблю. Але навіть тут є шанс на адекватні домовленості», – запевняє HR Generalist.

Якщо співробітник «психанув», і це спонтанне рішення, то потрібно виявити причину. Якщо має місце вигоряння – це фінал. Якщо інші причини – терміново виявити їх і лікувати.

Якщо працівник твердо вирішив піти – відпустіть його
Якщо працівник твердо вирішив піти – відпустіть його. Shutterstock

«Взагалі такі ситуації треба вирішувати спілкуванням – говорити, говорити, говорити. Конфліктних колег розсадити по різних кутах офісу, нецікавий проект поміняти на інший, купити настільних ігор в офіс, врешті-решт.

Ми практикуємо неформальні зустрічі

Я ходжу «дихати» з працівниками, поки вони курять, п’ю каву або чай по шість разів на день. Це дуже допомагає скласти картину того, що відбувається в колективі в цілому», – ділиться Ірина Клейменова своїми методами.

Важливо пам’ятати, що люди йдуть до людей і йдуть від людей. Здорова атмосфера і колектив, розуміння, людський ресурс – це найбільша цінність компанії. З хорошого колективу йдуть рідко, навіть якщо впадають у пост-відпусткову апатію.

Поділитися: