Примарна свобода: чому співробітники Google, Twitter і Facebook відмовляються від інтернету

324
googleusercontent.com
За які дані компанії-виробники платять Facebook і як рекламна модель великих інтернет-компаній впливає на наше життя

Екс-розробник Facebook, винахідник кнопки Like Джастін Розенштейн заблокував на своєму ноутбуці розважальний новинний сайт Reddit та видалив додаток для обміну фото і відео Snapchat. Але цього йому видалося замало, і Розенштейн встановив на свій мобільний функцію «батьківський контроль», яка блокує скачування будь-яких додатків.
За десять років після винаходу кнопки Like, яка колосально збільшила залученість користувачів соцмережі, Розенштейн приєднався до дедалі популярнішої групи «єретиків» Кремнієвої Долини. Її прихильники – дизайнери, інженери, продакт-менеджери, котрі роками розвивають світ технологій – стверджують, що соціальні мережі роблять все можливе для утримання користувачів заради продажу реклами. Тепер вони намагаються мінімізувати свій доступ до інтернету.

Зворотний бік технологій

Є побоювання, що окрім звикання, технології розсіюють увагу людини, обмежують здатність фокусуватися і, можливо, навіть знижують рівень IQ. Ця думка поки нічим не підтверджена. Але, згідно з недавнім дослідженням University of Chicago Press Journals, проста присутність смартфона завдає шкоди когнітивним здібностям, навіть коли пристрій вимкнено.

lagahe.com

Автор книги «На гачку: як створювати продукт, що чіпляє» Нір Еяль розділяє точку зору Розенштейна. Він присвятив роки вивченню методів, які використовують гіганти Кремнієвої долини.

«Сучасні технології перетворилися на нав’язливу потребу, якщо не сказати – повноцінну наркоманію. Ми заходимо в YouTube, Facebook або Twitter, на пару хвилин, але за годину ловимо себе на думці, що все ще перегортаємо стрічку. І це не випадковість, так було сплановано дизайнерами та розробниками. Але ж ми не звинувачуємо кондитерів,у тому, що вони випікають дуже спокусливі солодощі. Точно так само ми не можемо звинувачувати розробників у тому, що їхні продукти надто хороші. Безумовно, технологічні компанії будуть продовжувати в тому ж дусі», – каже Еяль.

Як постинг у соціальних мережах змінює ринок праці

Він зізнається, що він використовує додаток Pocket Points, який нараховує бали за невикористання телефону протягом певного періоду часу. А його домашній роутер підключений до таймера, який кілька разів в день перериває інтернет-з’єднання.

«Пам’ятайте, що ми не безсилі, ми все ще контролюємо процес», – робить висновок Еяль.

Оманливе враження

Екс-співробітник Google Трістан Харріс вважає, що наша свобода вибору обмежена значно жорсткіше, ніж ми припускаємо. Він вивчав, як LinkedIn використовує нашу потребу в соціальній взаємодії для розширення мережі, як YouTube і Netflix автоматично відтворюють наступний кліп, щоб утримати користувача, як Snapchat створив Snapstreaks, надихаючи підлітків спілкуватися практично безперервно.

Тристан Харрис. TED.com

Методи, які використовуються цими компаніями, не завжди універсальні: вони можуть бути адаптованими під кожного конкретного користувача.

Наприклад, в торішньому внутрішньому звіті Facebook згадується, що компанія може ідентифікувати, коли користувач відчуває себе «розгубленим», «засмученим» або «потребує імпульсу». Така детальна інформація, на думку Харріса, ідеальна для визначення важелів впливу на людину.

І знаходяться компанії, готові добре платити за подібні маніпуляції

«Мова не йде про етику. Наприклад, компанія-автовиробник платить Facebook за дані про користувачів, зацікавлених у купівлі нової машини та використовує їх для визначення цільової аудиторії для рекламних показів», – попереджає Харріс.

У гонитві за прибутком

Один з перших інвесторів Google та Facebook і радник Марка Цукерберга Роджер МакНеймі впевнений, що найбільша проблема Google та Facebook – це рекламна бізнес-модель, яка спонукає компанії максимально привертати увагу за всяку ціну. Великі інтернет-компанії знають про нас більше, ніж ми самі, і це дає їм можливість на нас впливати і переконувати робити те, що відповідає їх економічним інтересам.

Але як змусити Google і Facebook відмовитися від бізнес-моделі, яка вивела їх у світові лідери за обсягом прибутку? МакНеймі вважає, що слід розробляти нові методи регулювання, зокрема ініціювати зміни в антимонопольному законодавстві.

Роджер МакНеймі. cnbc.com

Його думку поділяє і Джастін Розенштейн, який вважає, що позитивний вплив на результат ситуації може дати посилення державного регулювання. «Якщо ми будемо думати тільки про отримання прибутку, то швидко дійдемо до колапсу», – підсумовує він.

 

За матеріалами: The Guardian
Поділитися: