Приборкання норовливого: 7 порад з книги Келлі Макгонігал «Хороший стрес»

357
Shutterstock
Не такий страшний стрес, як його малюють. Навіть більше, його можна поставити собі на службу – якщо знати, як

Як і попередній бестселер Келлі Макгонігал «Сила волі», книга «Хороший стрес як спосіб стати сильнішим і кращим», – перенесені на папір лекції. Автор – професор, читає в Стенфордському університеті курс «Нова наука про стрес». «Нова» – тому що спростовує (з цифрами, фактами та результатами досліджень) багато чого з того, що про це явище було написано раніше.

«Моя ціль як медичного психолога змінилася. Я більше не хочу допомагати вам позбавлятися стресу – я хочу навчити вас діставати з нього користь», – стверджує професор.

K.Fund Media вибрав 7 порад з нової книги Макгонігал.


1

«Я не спокійний»

Обдурити себе мантрами «Я заспокоївся, все добре» навряд чи вдасться, тільки сили даремно витратите. Правильна стратегія – визнати, що ви схвильовані, що привід для хвилювання дійсно існує і, головне, що стрес – це механізм, що дозволяє мобілізувати ресурси організму для вирішення проблеми. Власне, правильне ставлення до стресу – найважливіше в «ученні Макгонігал».

2

«Щеплення стресом»

Мавпи саймірі, яких в дитинстві регулярно на годину розлучали з матерями («дитячий стрес»), у результаті виявлялися спокійнішими, допитливишими та розумнішими за родичів, яких зростили в тепличних умовах.

Келлі Макгонігал.selfdev.org

Невеликі стресові впливи (спорт, співбесіди щодо прийому на роботу не навсправжки або, скажімо, військові навчання) тренують мозок і організм загалом.

3

Дволикий стрес

За даними соціологічного дослідження Інституту Ґеллапа, найчастіше або робота, або народження дитини породжують стрес. Але ці ж стресогенні обставини наповнюють сенсом життя опитуваних.

Дитина приносить багато стресів – але й багато причин для радощів

А люди, в яких у житті мало хвилювань, зазвичай не надто щасливі. Ось тому вихід на пенсію на 40% піднімає шанс впасти у депресію.

4

Не тільки «бий або біжи»

Класична теорія, створена ще в 1930-х роках канадським фізіологом Гансом Сельє, каже: в стресовій ситуації організм запускає реакцію «бий або біжи». І те, і інше допомагало людям виживати в минулому (у разі зустрічі з хижаком, наприклад), але завдає шкоди зараз. Але «бий або біжи» – не єдина реакція на стрес. Є й інша – прагнення до мети. В результаті «ви відчуваєте зосередженість, але не страх».

Shutterstock

Ця реакція «дає доступ до розумових і фізичних ресурсів, які, в свою чергу, забезпечують підвищення впевненості, концентрації та якості діяльності».

Від такого прагнення можна навіть «зловити кайф», що часом відбувається з художниками або спортсменами. Запускається реакція замість «бий або біжи», коли життю нічого не загрожує. Тому, перебуваючи у стресі, корисно озирнутися і запитати себе: «Чи є загроза моєму життю?».

5

Стрес як любов

Під час стресової реакції в кров надходить цілий коктейль гормонів. Один з них – окситоцин, який відповідає за любов, причому не тільки статеву. «Він породжує прагнення до особистих контактів – через дотики, SMS або зустрічі за кухлем пива».

Крім того, окситоцин допомагає мозку краще розуміти, що думають і відчувають інші люди

Він посилює емпатію та інтуїцію. Якщо під час стресу вас тягне до інших людей – це нормально. Співпраця – один з методів виходу зі складного становища. Звідси ж, до речі, походить бажання виговоритися.

6

Стрес як вчитель

Буває, після стресової ситуації в голові постійно крутяться обставини, що викликали її, і нав’язливих спогадів не вдається позбутися. Це мозок проводить аналіз, намагається краще запам’ятати і розібратися, перебудувати картину світу на підставі отриманого досвіду. Не потрібно йому заважати, але важливо усвідомлювати, що саме відбувається у вас в голові в такий час.

Shutterstock

7

Альтруїзм наостанок

Подолавши стрес, постарайтеся допомогти тим, хто опинився чи може опинитися в подібній ситуації. Наприклад, після складного іспиту поділіться досвідом з тими, у кого він ще попереду. Це і вам, і їм корисно.

Поділитися: