Прованс в ефірі: як Юлія Блях заробляє на лавандовому квіті

2546
K.Fund Media
Ціна оренди лавандового поля зростає під час світанку та заходу сонця

За воротами з табличкою #лавандовийгай – перша у Київській області лавандова мануфактура: так Юлія Блях називає свій бізнес. За будинком, де живуть господарі, стоїть альтанка в стилі «прованс» і квітне лавандове поле – зовсім як у французькій провінції.

«Зранку п’ю каву, вдень м’яту» – посміхається Юлія Блях, сідаючи з чашкою на тюк сіна. Тюки розкидані посеред поля: вони низькі, потопають в лаванді. Але тут же стоїть дерев’яна драбина, піднявшись на яку, можна охопити поглядом весь квіт. І зробити вдалий кадр. Все, що на полі – це реквізит. У період цвітіння лаванди поле здається в оренду для проведення фотосесій: на цьому мануфактура в сезон заробляє.

Зловити момент

Перші клієнти приїжджають, як починає розвиднюватися  – пів на п’яту ранку.

«Тут такі світанки! За полем в низині серпанок. І з першими променями сонця туман починає підійматися… Фотографам, які регулярно приїжджають з клієнтами і знають ландшафт, вистачає десяти хвилин, щоб зробити хороші кадри», – розповідає Блях.

Лавандовое поле
K.Fund Media

Фотографи не тільки привозять клієнтів на лавандові фотосесії. На локації вони проводять воркшопи та майстер-класи, знімають рекламну фотографію.

Заповнюваність лавандової локації – 100%. Навіть без реклами у соцмережах охочі шикуються в чергу. І так майже з самого відкриття минулого літа. Річ у тому, що лаванда цвіте лише три-чотири тижні, і до середини липня її зрізують.

Одним махом

Підприємниця придбала землю в селищі Порадівка у 2015 році. Засадити 20 соток лавандою вирішила спонтанно, але посадку відразу вела щільну – з прицілом на фотозону: адже всього 38 км від Києва!

«Як виглядає гілочка лаванди? На ній є розквітлі квітконоси, поруч з ними ті, що ще не розпустилися, і вже відцвілі. Якщо робити грамотну обрізку, цвітіння можна продовжити на весь літній період», – ділиться господиня. Але піти на це вона не може: зріджені кущі для зйомки не годяться.

Тому після трьох-чотирьох тижнів буйного цвітіння Юлія зрізує всі

Причому робить це вручну – серпом або кущорізом. Техніка при такій густій ​​посадці не пройде, та й купувати її для маленької мануфактури дорого. І так на землю, посівний матеріал і обладнання пішло майже $50 тис.

Минулого року було зібрано 350 кг лаванди. В цьому планується стільки ж. Наступні кілька тижнів підуть на переробку сировини.

Квіткова нота

«З татом ходили в пісчані дюни за травами: я з маленького міста, майже кишлаку, Енергодара. З того часу люблю і гіркоту, і квіткові нотки, – згадує Юлія. – Прабаба була травницею».

Тягу до виробництва вона теж відчула давно. Ще тоді, коли працювала інженером-програмістом і займалася консалтингом. Перше її виробництво займалося плетінням мережива: Юлія любить все красиве.

Лаванда
K.Fund Media

«Я вмію організувати виробництво, влізу в усі виробничі цикли, але тоді на продажах спіткнулася», – визнає підприємниця.

«Лавандовий гай» круглий рік успішно продає крафтові продукти: тонік і мило, які виготовляються на основі місцевої лавандової олії та гідролату. Ці інгредієнти виготовляються на місці – у вакуумному паровому дистиляторі на 300 л.

Вартість косметики вища за середню: мило – 75 грн, тонік – 130 грн. Але Юлія робить ставку на якість. З 10 кілограмів лаванди у неї виходить 10 літрів ефірної олії: це висока концентрація. До того ж температура в дистиляторі не перевищує 80 градусів, що дозволяє уникнути «варених» нот. Продукція проходить метрологічну і мікробіологічну експертизи.

Саме мило роблять субпідрядники – на сучасному виробництві

Купувати обладнання для власної лінії недоцільно.

Коли працює фотозона, косметику і букетики лаванди на пам’ять купує кожен третій відвідувач. У весь інший час продажі ведуться онлайн: через сайт мануфактури та її соцмережі. Купують здебільшого жінки.

У повний зріст

«Думаю над розширенням лінійки. Ми прокрутилися тільки перший рік. Але усі новинки поки будуть лавандові. Якщо я почну вирощувати, наприклад, цмин, і вижену його на своєму апараті, інша річ», – говорить підприємниця. Використовувати виключно власні органічні інгредієнти – суть мануфактури.

Лавандовое поле
K.Fund Media

Розширювати «Лавандовий гай» Блях не збирається. У нашому кліматі немає сенсу вирощувати лаванду в промислових масштабах, хоча вона не виключає, що займеться цим в тепліших областях України. Аромат лаванди не заспокоює, зазначає вона, він дозволяє знайти точку рівноваги, зокрема і у бізнесі.

«Але спочатку я зберу врожай, обплачу витоптані кущі, викличу лавандових фей, які зроблять прополку, і почну готувати наявну локацію до наступного сезону», – посміхається Юлія Блях. Зокрема, на ній повинен розміститися сіновал. Уникнути появи конкурентів у цій сфері не можна, тому локація буде оновлюватися.

Поділитися: