Прокляття Джобса: чому жорстке керівництво призводить до «вигорання» працівників

303
Shutterstock
Прагнучи повторити успіх Джобса, багато керівників копіюють його жорсткий стиль управління. І втрачають талановитих фахівців

СЕО завжди були бурмилами. Можна згадати Джорджа Пулмана, який розвивав залізничну промисловість у ХIX столітті, або містера Спейслі з мультфільму The Jetsons. Але останніми роками всі наче заходилися прагнути стати мудаками.

Стів Джобс міг горлати на співробітників протягом півгодини, паркувати автівку на місцях для інвалідів і казати своїм підлеглим, що вони – покидьки.

Запальною поведінкою прославились Тревіс Каланік з Uber і Джефф Безос з Amazon. Кілька людей покинули виконавчі посади в Uber, а інвестори публічно критикували Каланіка також і за «токсичну» робочу атмосферу.

Amazon має репутацію компанії, працівники якої регулярно потерпають від нервових зривів, а дорослі чоловіки виходять з конференц-зали, прикриваючи лице, щоб приховати сльози.

Мають міцнішати

Розповідаючи про поведінку засновника Apple та «збоченне бажання» принижувати людей, автор книжки «Стів Джобс» Волтер Айзексон зазначає, що «ті, хто не зламався, в результаті стали сильнішими». Працівники, які найдужче потерпали від Джобса, зрештою змогли добитися того, що завжди вважали недосяжним.

hammihan.com

Інакше кажучи, казати підлеглим, що результат їхньої роботи – лайно, ставити свій «Мерседес» впоперек двох паркувальних місць для людей з обмеженими можливостями – це нормально. Але лише тоді, коли в результаті існує успішний продукт.

Очевидно, в Кремнієвій долині вирішили в якийсь момент, що інтернет-зв’язок є важливішим од зв’язку між людьми, і що надлишок технічних засобів здатен компенсувати брак засобів емоційних. Якщо це працювало в такого генія, як Джобс – значить, не так воно й погано.

Побічна дія принижень

Проте такий стиль управління спрацьовує найчастіше в короткотерміновій перспективі. З часом підлеглі самозакоханого й вимогливого боса припиняють розвиток. Гострий язик Джобса став причиною «вигорання» його підлеглих. Співзасновник Apple Стів Возняк зізнався, що «деякі з найталановитіших людей в Apple, які працювали над Macintosh», покинули компанію саме через нестерпний характер Джобса.

Ці приклади з досвіду підтверджують нові дослідження. Науковці дійшли висновку, що надто вимогливі керівники стають причиною відсутності мотивації в працівників та жорсткої внутрішньої конкуренції. Підлеглі таких керівників часто мають надлишкову вагу, потерпають від депресій, гіпертонії та зловживають різними речовинами. Відомі також випадки передчасної смерті. Як розпізнати негідника на роботі й вижити в компанії неприємних людей читайте в «У сім’ї не без виродка: «Мудакам тут не місце» Роберта Саттона».

Shutterstock

І дійсно, Джобс став іконою бізнесу. Та чи було приниження співробітників ключем до успіху? Ні. Сором, який відчувають в момент приниження, на думку письменниці й дослідниці сорому Брене Браун, «призводить до занепаду тієї самої частини нашої особистості, яка вірить у власну здатність змінитися».

Все просто: що гірше ми почуваємося як людина, то менше здатні зробити правильний вибір і реалізувати свій потенціал, досягаючи поставлених цілей.

Приниження підлеглих – це не лише неефективний інструмент для керівника, але й свідчення звичайної ліні.

Дуже легко визвіритись на підлеглого, коли настрій кепський. Управління з гідністю, самовладанням, добротою та самоаналізом вимагає зусиль.

Як стати сильним керівником читайте в «Геном СЕО: 4 навички успішних лідерів».

 

За матеріалами: QZ
Поділитися: