«Презентація в ліфті»: як продати свою ідею за кілька секунд

15770
Shutterstock
І як у цьому допоможе професійний прийом сценаристів Голівуду

Задовго до того, як ваш улюблений фільм потрапив у кінотеатр, що знаходиться від вас неподалік, його представили на зустрічі, на якій все і почалося. Голівудським сценаристам зазвичай дають від трьох до п’яти хвилин, щоби представити ідею/пітч, але продюсерам потрібно усього близько 45 секунд, щоб зрозуміти, хочуть вони інвестувати в це кошти чи ні. Зокрема, продюсери слухають логлайн: одне або два речення, які пояснюють, про що мова. Якщо немає логлайна, найчастіше немає і продажу.

Крок до переможної презентації ідеї починається з виграшного логлайна – важливий урок для новаторів в будь-якій галузі. Найцінніші інновації пропонують нові рішення складних проблем. Але без підтримки інвесторів навіть найкращі ідеї ніколи не зможуть реалізуватися. Для того, аби впливати на людей, які можуть перетворити вашу ідею на реальність, вам потрібно презентувати свою ідею захоплюючим і простим способом. Все це починається з логлайна – мистецтва, яке освоїли сценаристи. Як саме це зробити, пояснює Harvard Business Review.

Shutterstock

Коли у сценаристів питають, про що їхній фільм, вони завжди мають готову відповідь, яка є зрозумілою, короткою і захопливою.

Керівникам бізнесу ставлять подібні питання, але вже про їхній бізнес:

Про що ваша презентація?
Для чого ваш стартап або продукт?
Яка у вас ідея?

Якщо ви можете відповісти одним переконливим реченням, то зможете зацікавити свою аудиторію. Згідно з думкою молекулярного біолога Джона Медіна із Школи медицини Вашингтонського університету: людський мозок прагне дізнатися суть справи до того, як з’являться деталі. Коли слухачі не розуміють у чому головна ідея розповіді, їм важко перетравити інформацію. Логлайн допоможе вам описати суть справи для вашої аудиторії.

У голівудському кіно один із найбільш визначних логлайнів усіх часів належить культовому трилеру, який влітку 1975 року тримав дітей подалі від океану.

Начальник поліції з морською фобією бореться з гігантською акулою, яка полюбляє на обід плавців і капітанів човнів, незважаючи на жадібне керівництво міста, яке вимагає, щоб пляж залишався відкритим.

Що спрацювало? Логлайн «Щелеп» виявляє ключові елементи історії: героя, його слабкість, його конфлікт і перешкоди, які він мусить подолати – все в одному реченні. Він зображує загальну сюжетну лінію цікавим, прямолінійним способом, а не фокусується на деталях, які можуть здатися безглуздими без розуміння контексту ширшої картини.

point.md

Керівники бізнесу можуть використовувати логлайни таким самим чином, щоб чітко пояснити складну ідею. Якщо ця навичка освоєна, вона може стати потужним і важливим інструментом.

Але розповідати зрозуміло і коротко буває складно. Насправді додати безлад у бізнес-презентації простіше, ніж усувати непотрібні деталі і сконцентрувати їх Хоча опанувати майстерність лаконічності логлайну непросто, існують кроки, які ви можете зробити, щоб нею оволодіти.

Стислість сестра таланту.  У своїй книжці «Leading» (Уроки лідерства. Чого мене навчило життя і 27 років у «Манчестер Юнайтед») інвестор і венчурний капіталіст Майкл Моріц розповідає історію двох аспірантів зі Стенфорда, які увійшли в його офіс і представили найлаконічніший бізнес-план, що його він будь-коли чув. Сєргєй Брін і Ларрі Пейдж сказали Моріцу: «Google впорядкує інформацію у всьому світі та зробить її загальнодоступною».

10 слів цього логлайна привели до першого крупного раунду фінансування Google

Моріц сказав, що презентація ідеї була зрозумілою і прояснювала ціль.

Логлайн повинен бути таким, щоб його можна було легко вимовити і легко запам’ятати. Щоб повправлятися, киньте собі виклик, зробіть його не довшим за 140 символів, досить коротким, щоб опублікувати в старій версії Twitter. Творці Google досягли успіху, їхня презентація ідеї умістилася в 77 символів.

Википедия

Визначте головний меседж, який ви хочете, щоб ваша аудиторія запам’ятала. Стів Джобс був генієм у визначенні того, що він хотів, аби ми пам’ятали про новий продукт.

У 2001 році початковий iPod дозволив вам перенести «1000 пісень в кишеню». 2008 року MacBook Air став «найтоншим ноутбуком у світі». Apple і по сьогодні використовує цю стратегію. Керівники повторюють опис, що складається з одного речення при представленні нових продуктів. Цей самий логлайн з’явиться на вебсайті Apple і у прес-релізах компанії.

Головний меседж має задовольняти потреби вашої аудиторії. Нещодавно фахівець з продажу великої технологічної компанії розповів мені логлайн, який він використовує для задоволення потреб своєї аудиторії — ІТ-покупців: «Наш продукт скоротить рахунок за мобільний телефон вашої компанії на 80%». Одне речення – і його клієнти хочуть знати більше, оскільки його логлайн вирішує певну проблему і зробить їх героями в очах їхніх босів. Перш за все, логлайн легко запам’ятовується і дає людям історію, яку вони можуть передати іншим людям, що приймають рішення в своїх організаціях.

Переконайтеся, що ваша команда згуртована

Кожна людина, яка говорить від імені вашої компанії або продає ваш продукт, має використовувати один і той же логлайн. Наприклад, я працював з керівниками компанії SanDisk, що виробляє носії інформації на базі флеш-пам’яті, щоб підготувати їх до великої конференції фінансових аналітиків. Сім керівників провели п’ять годин презентацій. Я мав на думці, щоб у своїх презентаціях кожен, перш ніж вдаватися до фінансових нюансів і подробиць, поставив логлайн на початку презентацій, а потім завершив презентації, повторивши його іще раз. З групою ми визначили логлайн: «У найближче десятиліття флеш буде більшим, ніж ви думаєте».

Shutterstock

Логлайн повинен був викликати захват у всіх користувачів продуктів, які застосовують флеш-пам’ять, наприклад, iPad, ноутбуки, смартфони і хмарні сервіси. Після закінчення конференції, перша ж публікація в фінансовому блозі з’явилася із заголовком: «Флеш буде більшим, ніж ви думаєте». Логлайни привертають увагу; узгоджені логлайни запам’ятовуються і повторюються.

Якщо ви не можете повідомити свою презентацію ідеї в одному короткому реченні, не здавайтеся. Іноді потрібні слова підбираються відразу, іноді на це може знадобитися більше практики. Коли ви навчитеся створювати логлайни, ви зможете легко пояснити свої ідеї і допомогти аудиторії запам’ятати їх.

Поділитися: