Правильним шляхом: як позбутися страждань, приймаючи рішення

243
Shutterstock
Викладачі Стенфордського університету – про проектне мислення

Прийняття рішень нерідко перетворюється на справжні тортури. Багатьом із нас видається, що вибір може бути правильним і хибним. Одна пропозиція роботи приведе вас до щастя й процвітання, а інша – до злиденного існування й загибелі. Залишається одне: зрозуміти що й куди саме веде.

Але людина з проектним типом мислення скаже, що від такого чорно-білого погляду на речі користі мало. Цілком можливо, що коли ви маєте сумніви, осягнути це непросто. Але насправді, ви можете бути однаково нещасними на обох роботах.

Проектне мислення – методика вдосконалення продукту чи процесу, наприклад, електричної лампочки або знайомств онлайн. Але його можна застосувати й до життя в цілому. Саме це намагаються довести Білл Бернет і Дейв Еванс у своїй книжці «Проектування життя», що побачила світ 2016 року.

 

Ви можете бути однаково нещасними на обох роботах

В Стенфорді Бернет та Еванс читають курс із однойменною назвою. Техніка, якої вони навчають своїх студентів, називається «план Одіссея». Її мета – визначити різноманітні варіанти розвитку вашого життя.

Книжка радить почати ось із чого:

1. Складіть три альтернативних плани на п’ять років (на веб-сайті Designing Your Life website ви знайдете належні бланки).
Перший план стосуватиметься життя, яким ви вже живете, в розвиток якого вже вкладаєте зусилля. Другий план – це життя, яким ви б жили, якби не було можливості жити згідно з першим планом. А третій план – це життя, яке ви б мали, якби імідж та гроші не були б важливими для вас.

2. Дайте кожному плану назву з шести слів. Запишіть три питання про кожну версію свого життя.

3. Оцініть кожен план залежно від того, чи маєте ви ресурси для його втілення, наскільки він вам до вподоби, наскільки ви в ньому впевнені та чи відповідає він вашим поглядам на життя й роботу в цілому.

Заповнений «план Одіссея» виглядає так:

Як бачите, є три життя цієї (гіпотетичної) дівчини. Вона виступає як юрисконсульт, наглядач у музеї та «голодний» митець. Героїня не певна в усіх цих можливих життях і не всі вони їй подобаються. Але смисл цієї вправи не в тому, щоб миттєво прийняти рішення, а в тому, щоби побачити варіанти й окреслити їх пунктиром.

Бернет і Еванс рекомендують обговорити ваш «план Одіссея» в колі трьох-шести друзів. В ідеалі бланк має заповнити кожен з них. Коли прийде ваша черга слухати, не критикуйте і не радьте нічого. Просто покажіть, що ви помітили, і попросіть цю людину докладніше розповісти про кожен пункт.
Суть полягає в розумінні, що всередині вас закладено багато варіантів розвитку життєвого шляху й кар’єри. Єдиної правильної відповіді просто немає.

«Кожен має достатньо енергії, хисту та цікавості, аби прожити багато абсолютно різних життів, при чому кожне буде продуктивним, цікавим і відповідатиме нашому єству. Питати самого себе, яке з цих життів краще так само безглуздо, як питати, що краще – руки чи ноги» — вважають автори.

За матеріалами Business Insider

Поділитися: