Правила майбутнього: 9 принципів із книги «Сдвиг» Джоя Іто і Джеффа Гові

5999
Youtube
Щоб вижити у світі, що стрімко змінюється, слід зрозуміти, як у ньому все працює
Сдвиг

Ми живемо в епоху стрімких проривів і вражаючих технологій, де змінюється все – від засобів комунікації до форм ведення воєн. І жити по-старому вже не вийде – в нових умовах треба навчитися думати по-іншому, адже інакше ви безнадійно відстанете від поїзда.

Про те, як влаштований цей світ, що змінився назавжди, йдеться в книзі «Сдвиг. Как выжить в стремительном будущем» (Whiplash How to Survive Our Faster Future; «Манн, Иванов и Фербер»). У ній автори –Джо Іто, директор лабораторії MIT Media Lab, і професор Джефф Гові, редактор журналу Wired – виклали дев’ять основоположних принципів функціонування нової системи правил і цінностей, що виникає просто на наших очах.


K.Fund Media публікує короткий виклад цих «принципів майбутнього», розуміння яких допоможе не загубитися у вирі змін.

1

Емерджентність проти авторитету

Інтернет дав нам можливість обмінюватися думками і знайти свої «групи інтересів». Ці групи утворили системний організм, об’єднаний загальними характеристиками і діями.

Це й є емерджентність – системність і колективний розум перевершили авторитет одиниць, позбавлений загальної сили і різноманітності.

Результат – народження якісно кращих ідей, що відображають інтереси й погляди багатьох.

2

Притягання проти проштовхування

Відтепер у світі, де все знаходиться на відстані кліка, більше немає необхідності обтяжувати себе непотрібними у даний момент знаннями, обладнанням, капіталом. Усе потрібне ми «притягуємо» в момент виникнення необхідності.

Колективний розум народжує якісно кращі ідеї
Колективний розум народжує якісно кращі ідеї. pixabay.com

Усе відбувається в динаміці й постійно оновлюється, тому що дані й матеріальні ресурси задовольняють актуальний на конкретний момент попит.

Як приклад, аутсорсинг: за необхідності ми звертаємося по експертну думку або послугу. Крім того, тимчасово залучені співробітники – це свіжий погляд «ззовні».

3

Компас проти карти

Наше майбутнє є вельми непередбачуваним, і мета може змінитися вже в дорозі. Зараз набагато важливіше розуміти загальний напрямок свого руху, бути гнучким, а не концентруватися на детальному маршруті до конкретного пункту. План і бачення шляху, звісно, теж потрібні, але в умовах змін важливіше стежити за траєкторією руху, а не вдивлятися в карту, щоб зробити ще один крок.

4

Ризик проти безпеки

Час прийняти, що ми живемо в епоху колосальних можливостей і ризиків. Інтернет подарував нам знання і спосіб миттєвої комунікації, натомість нам довелося пожертвувати безпекою особистих даних. Щоб зробити технологічний прорив, інвестору доводиться йти на великий ризик, адже сьогодні як ніколи важко передбачити, яка ідея виявиться успішною.

Ми ризикуємо безпекою даних заради нових можливостей
Ми ризикуємо безпекою даних заради нових можливостей. pixabay.com

Час змиритися, що в нас не вийде убезпечити себе від усього. Але ризикуючи, ми можемо зробити нові відкриття.

5

Непокора проти покірності

Інновації вимагають креативності, а креатив вимагає свободи від обмежень. «Ніхто ще не отримав Нобелівську премію за виконання того, що йому наказують, або робив щось за чиїмось начерками», – пишуть автори книги.

Компаніям із суворими порядками час адаптуватися до змін і дозволити творити і «не коритися», якщо вони хочуть генерувати нове.

Звісно, межа між корисним і шкідливим тонка і побачити її вдасться лише в ретроспективі, але творчість, гнучкість і продуктивні зміни вимагають ставити існуючі закони і правила під сумнів, впевнені Іто і Гові.

6

Практика проти теорії

Сьогодні чекати, будувати плани і перевіряти теорії немає часу – все дуже швидко змінюється. Щоб встигнути, потрібно просто робити, а потім вже вдосконалювати. Запуск продукту і програмне забезпечення більше не вимагають великого капіталу. Ми можемо дозволити собі експеримент, теоретично не обґрунтований.

Практика сьогодні нерідко йде попереду теорії
Практика сьогодні нерідко йде попереду теорії. Shutterstock

Не втратити і ефективно використовувати головні ресурси нашої епохи – час та ідею, – можна лише на практиці.

7

Різноманітність проти кваліфікації

Що менше людина знайома з дисципліною, то імовірніше, що вона знайде рішення проблеми, – встановили в Гарвардській бізнес-школі. Експерти, які навчалися в одних і тих самих університетах, отримали не лише великий обсяг знань, а й однаковий набір методів і «сліпих плям».

Люди «ззовні» мають інший досвід і подходи

Тому диверсифікація досвіду важливіша за підвищення рівня кваліфікації, адже саме вона дає змогу відкривати нові підходи і знаходити найнеймовірніші рішення.

8

Стійкість проти сили

У цьому принципі прихована алегорія про сильний дуб, який може знести порив вітру, і стійку, гнучку тростиною, яка від вітру лише похитнеться. Вітер змін, що несе як технологічні прориви, так і нові небезпеки, весь час випробовує сучасний світ на міцність. Сьогодні виживуть не ті, хто тягне на собі багаж ресурсів, планів і систем безпеки – сильні й громіздкі компанії, а організації, готові адаптуватися, які рухаються без зайвого і зможуть швидко відновитися після чергового «урагану».

Системна взаємодія – запорука успіху в новому світі
Системна взаємодія – запорука успіху в новому світі. Shutterstock

9

‏Система проти об’єктів

Наука щедро обдарувала нас технологічними об’єктами, але самі по собі вони не мають жодної користі. Завдання майбутнього – впровадити ці технології і створити системи гармонійного корисного взаємодії цих об’єктів. І їхня корисність вимірюватиметься потенціалом системної взаємодії, а не індивідуальними характеристиками. А отже, від нас потрібні системність і масштабність мислення.

 

Читайте також Перепустка у майбутнє: які бізнес-навички знадобляться у 2025 році

 

 

Поділитися: