Правила багатства: послідовність, ризик і розрахунок

408
Thirteen.org
Як забутий сьогодні Ендрю Карнегі став «з нуля» найбагатшим бізнесменом в історії людства

Сьогодні прізвище Карнегі асоціюється з ім’ям Дейл і виданими мільйонними накладами книгами, назва яких починається зі слова «як». Але сто років тому кожен  житель Землі,  що читав газети, знав, що Карнегі – це тільки Ендрю. Та й сам Дейл Карнегі на початку літературної кар’єри змінив написання свого прізвища Carnegey на Carnegie, як у Ендрю, який на той час помер. Керувався він при цьому простим розрахунком – тоді прізвище Carnegie було для всіх синонімом успіху, нагадуванням про людину, яка заробила грошей більше, ніж Джон Рокфеллер та Джон Пірпонт Морган.

Якщо перерахувати статки мільярдерів нинішнього та пройдешніх часів з урахуванням інфляції або за часткою, яку їхній капітал становив в світовому ВВП того часу, Ендрю Карнегі опинився би серед бізнесменів на першому місці, а в «загальному заліку» – на четвертому, поступаючись лише видатним імператорам давнини.

klaki.blog.is

Починав він у бідності, та ще й у чужій країні – його батьки в пошуках кращої долі переїхали з Шотландії, де Ендрю народився у 1835 році, до США і оселилися в околицях Піттсбурга, штат Пенсильванія.

В13 років він, закінчивши лише п’ять класів, змушений був влаштуватися мотальником на прядильну фабрику з зарплатою $ 1,2 у тиждень.

Але помер Ендрю одним з найбагатших у історії людства

K.Fund Media сформулював життєвий шлях Карнегі у вигляді правил, які допомогли йому досягти успіху в бізнесі.

З дитинства будуй кар’єру сходинка за сходинкою

Наступне місце роботи, на яке перейшов юний Ендрю – кочегар парового котла в фабричному підвалі – було легше, ніж працювати мотальником, та й платили більше – вже $ 2. А незабаром його взагалі перевели за гарний почерк працювати в контору. Інший би підліток, видершись з пекла, яким тоді було промислове виробництво, на цьому б і заспокоївся, але не Ендрю. Незабаром він залишає спокійний конторський рай заради біганини вуличним посильним.

sabah.com.tr

Але зате – на телеграфі. У ті роки телеграф, комерційне використання якого почалося тільки в 1837 році, був новітньою технологією, що відкриває небачені горизонти.

І юний Ендрю росте від розсильного до учня телеграфіста, потім – до помічника та, нарешті, до омріяної посади, на якій він продемонстрував рідкісне, але найважливіше для телеграфіста вміння розшифровувати азбуку Морзе не на папері, а на слух. Завдяки цьому він став особистим телеграфістом керівника місцевого відділення залізничної компанії Pennsylvania Томаса Скотта і отримував за цю роботу вже $ 35 в місяць. Йому всього 18 років, і за п’ять років він підняв свою початкову зарплату в 30 разів і, що не менш важливо, подружився зі своїм начальником Томасом Скоттом, який потім став його діловим партнером.

Не збирай гроші, а змушуй їх працювати на себе

У звичайного хлопчиська в ситуації вісімнадцятирічного Карнегі було б два варіанти розвитку подій: витрачати у вільний від роботи час зарплату на розваги або збирати гроші. Але Ендрю обрав третій варіант – він вклав ці гроші в акції.

Нові акції Карнегі купує вже тільки на дивіденди від попередніх, схоже, що принцип «пан або пропав» до душі йому не припав

Щоб зрозуміти, наскільки це було в той час незвично для хлопчини з напівзлиденної робітничої родини, нагадаємо, що тоді не існувало численних сьогоднішніх курсів «як розбагатіти», а освіта Ендрю обмежувалася п’ятьма класами.

Правда, він щотижня брав у місцевій бібліотеці нову книгу, проте посібників з бізнесу тоді ще не писали. Більше того, щоб купити акції залізничної компанії Adams Express, Карнегі заклав батьківську хату і позичив гроші у колишніх колег.

Ламаючи правила: 6 принципів управління компанією від Генрі Форда

Залізниця, як і телеграф, була тоді новітнім винаходом, так що Карнегі можна по праву назвати одним з перших венчурних інвесторів. І його розрахунок виправдався – через півтора року вкладені в акції $ 50 тис. Перетворилися у $ 630 тис. І Карнегі продовжив йти тим самим шляхом, скуповуючи акції залізниць, мостобудівних і нафтових компаній. Що цікаво – нові акції Карнегі купує вже тільки на дивіденди від попередніх. Схоже, що принцип «пан або пропав», хоч він і виправдався, до душі йому не припав.

Інвестуючи, постійно шукай нові ніші і поєднуй ризик і розрахунок

Купуючи акції мостобудівних компаній, Карнегі міг керуватися точним передбаченням і навіть розрахунком – США розвивалися практично з нуля і тому потребували побудови інфраструктури. Пошуки ж нафти були на той час венчурним бізнесом. Карнегі купував земельні ділянки у найбільш закинутих районах країни, керуючись лише розповідями жителів, де може бути нафта. Десь йому щастило, а десь ні. Ділянки, що були куплені але, які так і не зафонтанували «чорним золотом» загальною площею 20 тис. га, Карнегі не міг продати 30 років. Зате нафтоносна ділянка, що була придбана ним за $ 40 тис., вже через десять років давала Карнегі щорічний прибуток $ 1 млн доларів, і оцінювалася в $ 5 млн.

Карнегі-холл.wikipedia.org

Розміщуючи акції своїх залізничних компаній в Європі, він познайомився там з Генрі Бессемером. Оцінивши потенціал винайденого Бессемером конвертерного способу виробництва сталі, Карнегі взявся скуповувати старі металургійні заводи, реконструював їх і вже за шість років став монополістом у цьому бізнесі.

Не бійся закарбуватися у світовій історії непослідовним

Сьогодні Ендрю Карнегі відомий в першу чергу як чи не найбільший в історії благодійник – одних тільки публічних бібліотек на його гроші відкрили близько трьох тисяч, не кажучи вже про інститути, що названі в його честь, і знаменитий Карнегі-хол. Але на заводах Карнегі робітники працювали 12 годин на день без перерв і вихідних, що призвело до знаменитого Гоумстедського страйку, для припинення якого у Пінкертона були найняті триста озброєних агентів. Карнегі в цей час перебував у Шотландії, де придбав маєток, і, повернувшись до США, доводив, що нічого про це не знав.

Поділитися: