Пожива для мозку: 5 науково-популярних книг, які радить журнал Nature

278
Shutterstock
Від непересічних розумових здібностей до дієвих технік приборкання часу

Британський журнал Nature підготував добірку цьогорічних первістків наукової літератури, які незабаром з’являться у продажу.

Випереджаючи українські видавництва, які, ймовірно, скоро візьмуться за переклад деяких із цих новинок, K.Fund Media розповідає, чого від них чекати.

«Немислиме» Гелени Томсон

Unthinkable

Ми приймаємо як належне наші здатності пам’ятати, відчувати емоції, співчувати, орієнтуватися у просторі й розуміти, що відбувається довкола і всередині нас. Але що трапилося б із нами, якби ці здатності раптом суттєво посилилися чи навпаки – взагалі зникли? Замисліться, як воно бути неспроможним забути жодного пережитого епізоду, вважати себе тигром чи бути лікарем, який буквально поділяє біль своїх пацієнтів. Наукова журналістка Гелена Томсон багато років подорожувала світом у пошуках випадків найрідкісніших порушень роботи мозку. Її книжка – це історії дев’яти дуже незвичайних людей. Вивчаючи їх та беручи до уваги низку наукових досліджень, авторка пояснює, як працюють наша свідомість та уява і як самостійно зробити себе щасливим, не втративши зв’язок із реальністю.


«Потяг до прекрасного: еволюція зваблення» Майкла Дж. Раяна

A Taste for the Beautiful: The Evolution of Attraction

Зоолог Майкл Дж. Раян, який понад 40 років досліджував земноводних тропічних лісів, переконаний: у світі тварин самки є «біологічними ляльководами, що змушують самців співати те, чого жадає їхній розум». Пишний хвіст павича – лише один із прикладів того, як естетичний вибір «прекрасної статі» впливав на хід еволюції. У своїй книжці вчений намагається розібратися, чому жіноцтво розглядає ті чи інші характеристики як привабливі, і знаходить аргументи на підтвердження думки Чарлза Дарвіна про те, що мозок – головний сексуальний орган – має вроджені вподобання щодо потенційних партнерів.


«Дивна математика» Девіда Дарлінґа та Аґніджьо Банерджи

Weird Maths

Хай якою абстрактною багатьом здається математика, – вона розширює межі нашого сприйняття, відкриваючи нам очі на красу Всесвіту, в якому дивовижним чином поєднуються хаос та закономірні регулярності. У цій захопливій, сповненій головоломок та парадоксів книжці вундеркінд і його вчитель демонструють зв’язок між математичними поняттями та нашим буденням, пояснюють, навіщо нам необчислювано велике число Райо,

а також розмірковують над фундаментальними питаннями про випадковість, безкінечність та існування Бога.


«Адріанів вал» Едріана Ґолдзуорті

Hadrian’s Wall

Це, звісно, не Великий китайський мур… Та все ж Адріанів вал, збудований за часів римського імператора Адріана на початку II cтоліття, що простягався через усю країну – від берегів Північного моря до берегів Ірландського, – на сьогодні залишається одним із найвеличніших монументів романської доби в Британії й одним з найвідвідуваніших туристичних місць країни. Історик Едріан Ґолдзуорті намагається розібратися, з якої метою римські легіонери звели цю споруду. Окрім як продемонструвати власну могутність та боронитися від розлючених піктів, вони використовували її й для інших потреб.


«Коли: наукові секрети ідеального управління часом» Деніела Г. Пінка

When: The Scientific Secrets of Perfect Timing

Відповідаючи на запитання «коли?», ми занадто часто покладаємося на саму лише інтуїцію та здогадки замість ознайомитися із тим, що знають про управління часом науковці, зауважує автор бестселерів «Драйв» та «Людині властиво продавати» Деніел Пінк. Він проаналізував близько 700 наукових праць з біології, психології та економіки задля того, щоб зрозуміти, що має лягти в основу високоефективного тайм-менеджменту, і дає чимало науково обґрунтованих порад: зокрема, як варто заносити перерви у свій щоденний графік (неодмінно варто!) і як синхронізація з іншими людьми сприяє покращенню нашого самопочуття.

Поділитися: