Посміхайтеся, панове: як гумор допомагає в роботі

897
Shutterstock
Ви не вмієте жартувати? То ми маємо для вас погані новини

Дорослі люди рідко посміхаються і сміються. Зриваються з «гумористичної скелі», коли починають працювати – дійшли висновку в своєму дослідженні професор Стенфордської вищої школи бізнесу Дженніфер Аакер і викладач Наомі Багдонас.

І це невтішна тенденція, пишуть дослідники, оскільки гумор – це ефективний і досить мало використовуваний інструмент для влади. Він забезпечує конкурентну перевагу, прив’язує співробітників до робочого місця, створює гарну, стійку до стресів робочу атмосферу.

Гумор працює як міст і сходи. Несподівано, так? Насправді все просто.

Мости – це інструменти для побудови зв’язків, збільшення довіри і зміцнення культур. Гумор працює за принципом моста, тому що сміх запускає викид окситоцину – гормону, який полегшує соціальний зв’язок, збільшує довіру і прискорює саморозкриття.

Але як ви можете використовувати гумор у налагодженні робочих контактів? Не бійтеся сміятися над собою. Така якість олюднює лідерів і змушує людей визнати внутрішню силу управлінця: якщо керівник може сам себе висміювати, значить він упевнений у своїх здібностях.

Shutterstock

Жарт над собою також дає сигнал співробітникам, що вони також можуть вдаватися до гумору. Але не рекомендується жартувати підлеглому над собою в присутності шефа – це може підірвати ваш авторитет.

Натомість управлінцям  варто уникати агресивних жартів – піддратовування, насмішок. Зате за допомогою гумору можна підкреслити спільні точки зору або виділити спільних ворогів.

Якщо ви не дотепний і не вмієте влучно жартувати, то це, безумовно прикро, але вихід є. Все, що потрібно зробити – це з’ясувати, хто у вашій організації має гарне почуття гумору, і заохотити їх. Назвіть їх «посланцями гумору» і наділіть повноваженнями для згуртування команди.

Сходи не є протилежністю мостів. Сходи – це способи використовувати гумор для підвищення вашого статусу, або зниження чужого.

Дослідження, проведені в 2016 році Бредом БіттерліЕлісон Вуд Брукс і Морісом Швейцером, довели, що якщо ви зможете пожартувати з приводу професійної сфери, то колеги з більшою ймовірністю сприймуть вас як людину компетентну.
Але жартувати треба теж вміти. «Люди хочуть щирості. Якщо ви не вмієте розповідати анекдоти, не робіть цього», – попереджає засновниця і колишня гендиректор американської косметичної компанії Bare Minerals Леслі Блоджетт.

Одне з найбільш результативних місць для жартів – це стіл переговорів, за ним гумор зробить вас переконливішим. Гумор сильний ще й тим, що легко запам’ятовується.

Shutterstock

Біолог і автор Джон Медіна відзначає в своїй книзі «Правила мозку», що «мозок не звертає уваги на нудні речі». На додачу до окситоцину сміх вивільняє допамін, який покращує пам’ять і  вдосконалює процес обробки інформації.

Гумор може допомогти вам отримати роботу мрії. Опитування понад 700 СЕО Hodge-Cronin and Associates показав, що 98% керівників надають перевагу кандидатам з почуттям гумору, а 84% вважають, що люди з почуттям гумору краще працюють.

Дуайт Ейзенхауер якось сказав: «Почуття гумору – частина мистецтва лідерства, вміння ладити з людьми, домагатися успіху»

Тому побудуйте міст, підніміться сходами, змішайте метафору і використовуйте найочевидніший інструмент, якого всі інші бояться торкнутися. І якщо вас за це звільнять, повідомте Дженніфер Аакер і Наомі Багдонас. Вони ще працюють над дослідженням щодо користі гумору.

Як привернути до себе аудиторію , зокрема за допомогою гумору, читайте в «Говори як Цицерон: «Успішні виступи на TED» Кріса Андерсона»


Олексій Ращупкін Керуючий партнер інвестиційної консалтингової компанії Atlas Advisors

Пару днів назад, коли розмовляв з клієнтом, зловив себе на думці, що починаю жартувати з ним, щоб розгойдати на більш відкриті відносини.

Але я розумію, коли гумор доречний, смішні цитати з фільмів, а коли краще уникати жартів. Наприклад, коли йдуть переговори про суму угоди і ситуація зайшла в глухий кут, тому що сторони не можуть домовитися. Тут вдалий жарт, відповідна фраза з фільму, може розрядити ситуацію. У той же час я сто разів подумаю над тим, чи жартувати з незнайомою людиною, коли роблю перший холодний дзвінок.  Загалом потрібно враховувати адекватність людей. При спілкуванні з підлеглими намагаюся посміхатися. Тому що розумію важливість цього.


Артемій Єршов Голова біржової ради Української біржі

Гумор – це універсальний інструмент всюди, де йдеться про комунікації. З його допомогою можна розрядити ситуацію на переговорах, створити більш дружню атмосферу. Правильний жарт або анекдот, смішна цитата дозволяють натякнути співрозмовнику, що його вчинки не зовсім приємні або коректні. Наприклад, коли співрозмовник хитрує, то можна розповісти відповідний анекдот. Таким чином і м’яко вкажеш співрозмовнику на некоректну поведінку, і не скривдиш його.

Універсального жарту, який дозволяє розрядити атмосферу, у мене немає – люди різні, і почуття гумору у них теж різне. Немає такого анекдоту або жарту, що  сподобався б усім, багато що залежить від контексту.


Джерело: gsb.stanford.edu

Поділитися: