Порятунок океанів: 4 нові заповідники у великих водах

1210
Shutterstock
Що роблять держави для збереження та відновлення морських екосистем

«Тисячі жили без любові, ніхто – без води», – писав Вістен-Г’ю Оден. Де б на Землі ми не були, наше життя залежить від океану. Ми завдячуємо йому кожним вдихом і кожним ковтком води.

Десятиліттями людство сприймало його як безмежний простір, звідки можна брати стільки, скільки хочеш, і куди можна скинути – подалі від очей – усе, що тобі не треба, – від каналізаційних нечистот та мотлоху до відходів промисловості та радіоактивних матеріалів. Наслідки цього вже даються взнаки. І в поєднанні зі зміною клімату стають дедалі серйознішими.

Звіт Всесвітнього фонду дикої природи демонструє, що за період з 1970 року по 2012-тий суттєво зменшилося біорозмаїття океану, майже вдвічі скоротилася популяція риб, зникають коралові рифи, мангрові ліси та морські трави, які підтримують харчові мережі та забезпечують добробут багатьох людей.

Система складається з 600-метрового буя та шлейфа для перехоплення сміття
Система складається з 600-метрового буя та шлейфа для перехоплення сміття. theoceancleanup.com

Засилля пластику – одна з найнаочніших глобальних проблем, які є причиною загибелі багатьох видів.

Заснований 2013-го фонд The ​​Ocean Cleanup Foundation цього року випробовує першу систему з ліквідації Великої – завбільшки з три Франції – тихоокеанської сміттєвої плями, що смертельним баластом гойдається на хвилях між Каліфорнією і Гаваями (США). Винахідник конструкції Боян Слат переконаний, що допоможе очистити від пластикових відходів 50% регіону протягом п’яти років. Зібраному непотребу планують дати раду на суші.

Що може зробити кожен з нас, щоб зупинити пластикову пошесть

Надія є. Але, крім поодиноких ініціатив підприємців, потрібна підтримка урядів. Редакція K.Fund Media вирішила нагадати про кілька важливих рішень з порятунку флори та фауни океану, до яких за останні кілька років вдалися держави.

Тихий океан

Один із найбільших у Тихому океані заповідників – морська національна пам’ятка «Папаханаумокуакеа» – прихисток для понад тисячі рідкісних видів, серед яких тюлень-монах, бісса та зелена черепаха. У 2016-му рішенням тодішньої адміністрації президента США він був розширений за рахунок прибереж Північно-західних Гавайських островів. Тепер цей заповідник охоплює більш як півтора мільйони кв. км.

Тюлень-монах гавайський
Тюлень-монах гавайський. wikimedia.org

У 2017 році парламент Островів Кука ухвалив рішення про створення морського заповідника, площа якого становить 1,9 мільйона кв. км.

Індійський океан

У 2018-му Сейшельські острови зобов’язалися збільшити розмір заповідних територій, що їх оточують, від 0,04% до 30% в обмін на списання частини свого суверенного боргу. Ініціатором безпрецедентної угоди стала американська благодійна організація захисту природи Nature Conservancy, а ключовим інвестором – фонд актора та активіста кліматичного руху Леонардо Ді Капріо. Документ передбачає, що до 2021-го біля берегів країни постане морський парк площею 210 тисяч кв. км.

Альдабрські гігантські черепахи борються за виживання. wikimedia.org

Це допоможе вберегти, зокрема, кораловий атол Альдабра, де мешкають такі ендеміки, як альдабрська гігантська черепаха.

Атлантичний океан

У 2016-му за сприяння Барака Обами біля Нової Англії була створена морська національна пам’ятка «Північно-східні каньйони і підводні гори», що стала першим морським заповідником в Атлантичному океані. Її площа становить понад 13 тисяч кв. км.

Південний океан

Море Росса біля Південного полюсу виробляє 75% поживних речовин для підтримки життя в усьому світовому океані.

Це остання на планеті недоторкана морська екосистема і дім для більшості пінгвінів та китів.

Після п’яти років невдалих переговорів і протестів Китаю та Росії у 2016-му вона врешті отримало статус заповідного об’єкта, ставши першим морським парком, створеним в міжнародних водах. Наступні третину століття на цій території буде заборонена риболовля. Контролювати понад мільйон кв. км мерзлоти будуть 24 країни, серед яких і Україна, та Європейський Союз.

Кашалоти наразі мають статус вразливого виду
Кашалоти наразі мають статус вразливого виду. flickr.com
Поділитися: