Порушуючи правила: три несподівані речі, які роблять оригінали

214
Як прокрастинація допомагає креативити, а сумніви – експериментувати

Повільність не завжди є поганою, а страх зробити помилку – хороший стимул спробувати і набратися досвіду. Так вважає психолог, професор Вортонської школи бізнесу Адам Грант. На Міжнародній конференції TED він розповів, як не дуже позитивні, на перший погляд, звички допомагають досягати успіху.

Отже, що ж роблять оригінали «не за правилами» і чому це працює?

1

Не поспішають

Прокрастинація – ворог продуктивності, але вона може бути перевагою для творчості, запевняє Адам Грант. Підтвердження цьому – приклад великих оригіналів: вони швидко придумують ідеї та повільно втілюють їх у життя.

Леонардо Да Вінчі працював над Моною Лізою 16 років та відчував себе невдахою, про що писав у своєму щоденнику. Він постійно відволікався на досліди з оптикою, що дозволило йому зобразити світ по-іншому. Непоспішливість і цікавість зробили його кращим художником, каже психолог.

Мартін Лютер Кінг-молодший усю ніч перед найголовнішою промовою в його житті, перед Маршем на Вашингтон, обдумував, що сказати. Перед виходом на сцену він продовжував вносити правки в свою промову, а вже виступаючи, відклав занотоване вбік і сказав чотири слова, які змінили хід історії: «У мене є мрія». «Відкладаючи завдання доопрацювання промови до останньої хвилини, він залишився відкритим для величезної кількості можливих ідей», – додає Адам Грант.

За словами психолога, перевага бути першим – багато в чому міф.

Прокрастинатори не поспішають, і в цьому їх перевага. Не обов’язково бути першим, щоб бути оригінальним. Потрібно просто відрізнятися і бути кращим.

«Погляньте на Facebook, який запустився після MySpace і Friendster. Погляньте на Google, вони чекали кілька років після Altavista і Yahoo. Набагато простіше поліпшити чиюсь ідею, ніж створити щось нове з нуля», – впевнений Грант.

2

Сумніваються

Адам Грант провів дослідження і з’ясував, що є два типи сумнівів: в собі і в ідеї. Перший паралізує і змушує зупинитися. Другий мотивує пробувати, експериментувати і переробляти.

«Ключ до оригінальності – проста річ: замість фрази «Я ні на що не здатен» кажіть: «Перші два варіанти завжди нікудишні, я просто ще не дійшов до цілі», – радить психолог.

3

Бояться невдачі

Оригінали бояться невдачі, але від всіх інших їх відрізняє те, що вони ще більше бояться не спробувати. Вони знають: можна провалитися, починаючи бізнес, який збанкрутує, або можна провалитися, взагалі не починаючи бізнес, говорить Грант. Оригінали точно знають, що в підсумку найбільше ми шкодуємо не про дії, а про бездіяльність.

Поділитися: