Поради діда-буквоїда: як читати добре і багато

431
Shutterstock
Чому стоси книг, яких ви не прочитали, мотивують дізнаватися більше

В одному зі своїх есеїв збірки «Чудовий фарс: а також інші відхилення книжкового колекціонера» американський бібліофіл Альфред Едвард Ньютон зізнався, що придбання більшої кількості книг, ніж він коли-небудь зміг би подужати, схоже на екстаз.

І хоч мало хто з нас має особисту бібліотеку з 10 тисячами томів, як у нього, у багатьох є звичка накопичувати. Японці називають це явище цундоку (積 ん 読) – буквально «стоси для прочитання», ― маючи на увазі ті пам’ятники читацькій прокрастинації, що невблаганно зростають.

І що з ними робити? І чи потрібно?


Повернути втрачений час

Припустімо, в соцмережах вас можна застати частіше, ніж за читанням книжок, і ви навіть гнівайтесь на себе, проте нічого не можете із цим вдіяти. Як зазначає Девід Кадаві, автор «Дизайну для хакерів» (Design for Hackers), залежність, що приносить вам шкоду, можна перетворити на корисну ― механізм той самий. Будь-яка звичка починається з імпульсу, що спонукає до дії, яка призводить до винагороди. Цей цикл повторюється. Тому звичку бездумно прокручувати Facebook- або Twitter-стрічку можна перетворити на звичку заповнювати паузи, що виникають впродовж дня (в дорозі, в обідню перерву, перед сном), інтригуючими довгими текстами.

Те, як ми поводимося, залежить від середовища, що частково регулюється нами

Чтиво має бути в зоні найкоротшого доступу ― десь під рукою. Так, щоб коли виникає порив взяти мобільний телефон, книга виявилася ближчою. Якщо вона в мобільному телефоні, бажано зробити так, щоб іконки соцмереж були приховані, а Kindle на видноті. Не переоцінюйте свою силу волі.

Мовчання в поміч

Причиною, через яку ми читаємо менше, ніж хотілося б, може бути й те, що ми занадто багато про це розповідаємо. Дослідження під керівництвом психолога Пітера Голлвітцера, опубліковане 2009 року журналом Psychological Science, показало, що студенти, які представили модератору плани досягнення своїх професійних цілей (зокрема, читати більше спеціалізованих журналів), з меншою ймовірністю їх досягали. Учасники групи контролю, що не розголосили своїх намірів, доклали більше зусиль для реалізації особистих амбіцій. Чому так?

Пітер Голлвітцер. Guilford Press

Вчені пояснюють це тим, що щойно ми публічно виголошуємо мету, то втрачаємо мотивацію йти до неї, позаяк вже отримали бажану ідентичність.

Люди навколо нас тепер будуть думати, що ми такі собі розумники, які люблять отакі товстеееенні книжки, незалежно від того, знайомі ми з їхнім змістом або просто відчули їхню ширину на дотик. Навряд чи хтось буде нас перевіряти. Так що наш розум сам радий повірити нашим словам, у яких є свідки, і прийняти проекцію за дійсність. Тому свої ідеї саморозвитку, зокрема щодо читання, ліпше тримати при собі.

Хіба що ви ― Марк Цукерберг і зобов’язуєтеся читати по дві книжки щомісяця, а потім ділитеся своїми списками, які передруковують медіа по всьому світу. У такому разі відступати не можна. Свідків надто багато ― і вони все пам’ятають.

«Антибібліотека»

Італійський літературний критик Умберто Еко якось нарікав, мовляв, багато відвідувачів його величезної 30-тисячної бібліотеки вигукували: «Овва! Оце так! Ви що, все це прочитали?». З цього приводу Еко не міг не відповісти ущипливо, розуміючи, що співрозмовник кепкує з нього: «Ні, взагалі-то це те, що я маю прочитати до кінця місяця. Решта книжок ― у моєму кабінеті».

Що більше ви читаєте, то більше розумієте, як багато всього, чого вам не встигнути

Письменник Нассім Талеб назвав цю колекцію антибібліотекою. Він вважає, що така потрібна кожному: на ваших полицях має бути настільки багато того, чого ви не знаєте, «наскільки вам дозволяють фінанси, ставки за іпотечними кредитами і вузький ринок нерухомості в цей час».

Що більше ви читаєте, то більше розумієте, як багато всього, чого вам не встигнути. Не переймайтеся, якщо з перших сторінок вас не зачепив який-небудь шедевр, визнаний такими ерудитами, як Еко.

Shutterstock

Письменниця Гретхен Рубін, яка написала не один життєствердний бестселер The New York Times, раніше відчувала дискомфорт, кидаючи книжки, не дочитавши. Але прийшла до висновку, що читання з почуття обов’язку заради того лише, щоб «була своя точка зору» щодо конкретного інтелектуального продукту, ― вантаж, скинувши який, відчуваєш себе щасливішими. Якщо книга не надихає, ліпше з нею розлучитися.

У світі їх близько 130 мільйонів. Нічого не станеться, якщо раптом щось  залишиться без вашої уваги. Ваш власний щирий вибір – ось що по-справжньому цінне.

Поділитися: