Ефект ореолу: як людські ілюзії впливають на сприйняття успішних компаній

1735
Shutterstock
Професор бізнес-школи IMD Філ Розенцвейг про те, як розум домальовує картинку за нас і що з цим робити

Успішні компанії нерідко відчувають на собі ефект ореолу, який може зіграти з ними злий жарт. Адже коли велика група шанувальників тебе постійно хвалить, можна і не помітити в продукті дуже серйозних недоліків. Про це професор IMD та автор бестселерів про стратегії та розвиток бізнесу Філ Розенцвейг розповів під час зборів Alumni-клубу IMD в Києві. Як саме ефект ореолу може спотворювати сприйняття – в матеріалі K.Fund Media.

Німб або роги

«Ефект ореолу – це не те, що я винайшов або відкрив, це те, що існувало завжди. Багато років тому це вже було. Це специфічні судження про Джорджа Буша, наприклад, або інші речі», – розповів професор Розенцвейг.

Ореол може утворюватися як навколо особистостей, так і навколо компаній. Наприклад, багато хто з нас вважає: продукт ось цього бренду не може бути поганим. Впізнали себе, шанувальники Apple або Android?

Ореол може бути як навколо особистостей, так і навколо компаній
Ореол може бути як навколо особистостей, так і навколо компаній. Shutterstock

Або ви, ті, що беруть участь у «війнах фототехніки»: Canon жовтить, а Nikon синить? У будь-якому випадку, у кожної великої компанії або бренду є шанувальники, які куплять практично все, що вона зробить.

З людьми майже так само. Одна і та ж людина, залежно від того, хто про неї говорить, може справляти абсолютно різне враження. У ефекту ореолу є і зворотний ефект.

«Я не вірю, що одні солдати хороші, а інші – жахливі люди. Якщо я вірю, що цей солдат хороший – у нього над головою утворюється німб, а якщо я вірю в протилежне – це вже ефект рогів», – зазначає професор.

У чому небезпека ефекту ореолу

Ярлик, який ви від самого початку «навісили» на людину або бренд, може перешкодити вам роздивитися істину. Навіть якщо людина спочатку була поганою, а бренд створював неякісні товари, ви продовжуєте за інерцією його виправдовувати. Це працює і у зворотний бік.

Неякісна продукція створює загальне враження про бренд

Клієнти часто впевнені в низькому рівні продукту або рівні роботи всієї команди після використання лише одного товару.

Експеримент з ефектом ореолу

Професор Розенцвейг розповів про експеримент, який провів один із його колег. Він розділив студентів на дві групи, яким дав одне й те саме завдання. Студенти приблизно однаково з ним впоралися, але одну групу професор навмисне хвалив, а іншу – надмірно критикував.

Філ Розенцвейг
Філ Розенцвейг. Shutterstock

Після закінчення експерименту студентам запропонували розповісти про те, наскільки корисним для них був даний курс.

Результат був цілком очікуваним: за всіма правилами ефекту ореолу, ті студенти, яких хвалили, назвали заняття дуже корисним. А студенти, які зазнали критики викладача, вважали, що воно їм нічого не дало.

 

Читайте також: інтерв’ю з професором Філом Розенцвейгом «Люди повинні буди здатні самотужки робити висновки, а не вірити всьому підряд»

Поділитися: