Поп-соціологія Малколма Ґладуелла: 3 бестселери The New York Times про успіх

611
Flickr
Що спричиняє соціальні епідемії, як працює інтуїція і чому наше щастя не лише у наших руках

Малколм Ґладуелл з дитинства був амбіційним і мріяв про те, щоб заробляти вдосталь. Здобув освіту історика, а потім намагався влаштуватися в рекламне агентство, але жодні двері, в які стукав, не відкривалися. Врешті став писати статті для консервативного видання Insight on the News, яке належало власнику контроверсійної Церкви об’єднання. Це не вимагало серйозних зусиль, адже редакція просто дерибанила кошти. Його бос якось сказав йому: «Малколме, гроші не пахнуть».

Молодий автор знудився й вирішив, що час, мабуть, знайти собі серйозніше заняття

У 1990-х він висвітлював технології та підприємництво для газети The Washington Post і ось уже майже два десятиліття співпрацює з культовим американським журналом The New Yorker, намагаючись зробити соціологію привабливою для мас. За це його радо запрошують на усілякі публічні виступи представники провідних компаній та невтомно критикують поважні й не дуже поважні академіки та колеги по цеху – навіть термін вигадали «ґладуеллізм» на позначення суттєво спрощеної та довільної інтерпретації статистичних даних для підтвердження власних гіпотез.

Утім Ґладуелла охоче читають. У 2005 році він потрапив до списку ста найвпливовіших людей світу за версією видання Time і сьогодні може дозволити собі розкішний відпочинок, але надає перевагу щоденній роботі й усамітненню. Наразі зосередився на своєму подкасті Revisionist History і зізнався, що у цій ніші йому менше дошкуляють критики – все-таки вона відносно нова, й ніхто не знає, що тут правильно, а що – ні.

Поворотний момент

«Поворотний момент. Як дрібні зміни спричиняють великі зрушення»

The Tipping Point: How Little Things Can Make a Big Difference

Дебютний нон-фікшн Ґладуелла – про соціальні епідемії. У ньому він намагався розібратися, чому одні ідеї «вистрелюють», а інші помирають у зародку. Книжка стала міжнародним хітом і зробила автора мільйонером (чим не доказ того, що він докопався до суті питання?). Ґладуелл намагається розібратися, що спричиняє вірусність явища – тобто здатність «чіпляти», пояснює, як дрібниці змінюють контекст, а контекст – визначення того, що ми вважаємо прийнятним, та описує три категорії людей, які причетні до великих зрушень. Від них, за його словами, залежить успіх будь-якої соціальної епідемії. Вони становитимуть 20% тих, хто працюватиме на втілення мети, виконавши 80% усієї роботи.

Більше про книгу «Поворотний момент»


Спалах

«Спалах! Сила несвідомих думок»

Blink: The Power of Thinking Without Thinking, 2005

Людині потрібно лише дві секунди, щоб ухвалити рішення, переконаний Ґладуелл, тому що наш мозок набагато швидше обробляє інформацію, ніж ми уявляємо. Спасибі інстинктивному мисленню – себто інтуїції. Саме їй присвячена ця книга, яка одразу після своєї появи стала бестселером The New York Times та The Globe and Mail. Досить знати дуже мало, щоб розгледіти головну ознаку якогось явища, пише автор, – додаткова інформація не просто марна, вона шкідлива. Він радить звертати більше уваги, зокрема, на мову тіла, яка значно частіше, ніж нам здається, підказує, що робити. Приміром, син одного з найбагатших інвесторів у світі Ворена Бафета казав, що батько завжди детально розповідав, чому чинив так чи інакше, посилаючись на економічні теорії, але насправді основні зміни його позиції на ринку відбувалися після того, як у нього починала боліти спина.

Більше про книгу «Спалах!»


Неординарні: історії успіху

«Неординарні: історії успіху»

Outliers: The Story of Success

Говорячи про геніїв чи аутсайдерів, ми нерідко пояснюємо їх талан через їхні особисті якості: багатий і затребуваний – бо обдарований, бідний і нереалізований – бо лінивий. Але не все залежить від нас самих. Ця книжка, яка ось уже 258 тижнів є бестселером The New York Times, не про високі дерева, а про ліси, – метафоризує Ґладуелл. Він вважає, що не слід недооцінювати вплив середовища на наш успіх та добробут і те, як ми мислимо. Ми звикли казати, що секрет довголіття – у тому, ким ми є, тобто у наших генах, що все залежить від них і нашого способу життя. У історії про засноване італійськими іммігрантами містечко Розето (Пенсильванія, США) Ґладуелл пропонує подивитися на здоров’я як на місце. «Неординарним», як і іншим його книжкам, не бракує гіпотез, заряджених на суперечки. На думку автора, мова членів екіпажу літака може вплинути на ефективність їхньої взаємодії в умовах підвищеного ризику. Тут Ґладуелл робить висновок (в цілому очікуваний): коли заговорили англійською, всім від того стало краще.


Успіх і водночас нещадна критика книжок Ґладуелла свідчать: будь-яку інформацію слід сприймати критично. Навчитися цього допоможуть книжки про критичне мислення.

Поділитися: