Понаднормова робота: 4 загрози для роботодавців і працівників

593
Shutterstock
Недоліки переробіток для бізнесу, про що сигналізує їх наявність і що таке каросі

Про те, що понаднормові години навіть на найулюбленішій роботі безпосередньо шкодять здоров’ю, чув практично кожен. Завантажені співробітники, що перепрацьовують, часто хворіють, менш уважні та гірше вирішують поставлені задачі. «Пересиджування» на роботі для середньостатистичного українського співробітника – цілком звичайна справа, що не викликає особливої ​​уваги. А от закордонні компанії до переробіток ставляться з обережністю та рекомендують не зловживати ними. K.Fund Media з’ясував, в чому небезпека понаднормової роботи та яких помилок слід уникати, щоб не нашкодити ані собі, ані компанії.

Що говорять учені

Згідно з дослідженням, яке опублікував журнал Occupational & Environmental Medicine, переробіток і понаднормові робочі години підвищують кількість помилок і нещасних випадків на виробництві на 61%. Це явище пов’язують із втомою або стресом у постраждалих працівників. У свою чергу результати масштабного дослідження, опублікованого в American Journal of Epidemiology показують, що тривалі робочі години негативно впливають на когнітивні здібності працівників.

Люди, котрі перепрацьовують, гірше сплять. Shutterstock

Чоловіки та жінки середнього віку, які працюють більше ніж 55 годин на тиждень, отримали нижчі показники з двох із п’яти тестів когнітивної функції.

Співробітника, який регулярно перепрацьовує, можна буквально «завантажити» до отупіння. До того ж, люди, котрі перепрацьовують, гірше сплять і частіше вживають алкоголь.

Чим компанії розплачуються за переробітки співробітників

Найбанальніша відповідь на питання – грошима. Проте, чи дійсно додаткові години дають ту ж ефективність, яка властива працівникові протягом робочого дня?

1

Втомлений співробітник працює менш ефективно і значно повільніше свого колеги, який відпочив, причому це позначається не тільки на роботі під час додаткових годин, але і на ефективності протягом наступного дня.

При цьому вчені зі Стенфорда і взагалі не знайшли різниці між успіхами тих, хто витрачав на вирішення задач 56 годин на тиждень, і тих, хто витрачав 70 годин на тиждень – результати виявилися практично однаковими.

2

Якщо ваш працівник не встигає завершити роботу вчасно, значить, хтось погано працює. Причому, це не обов’язково саме цей співробітник.

«У компанії, в якій у всіх постійні овертайми – точно непорядок з плануванням та організацією роботи. Тобто в такій компанії ми або не здатні грамотно спланувати, які завдання та коли будуть вирішуватися, або не можемо організувати процес реалізації, або робимо все в останній момент», – ділиться HR-експерт, кар’єрний коуч Вікторія Сафронова.

3

Люди, що працюють понаднормово, частіше йдуть на лікарняний. Організм починає «давати збої» в найневдаліші моменти, позаяк по іншому «загнати» людину під ковдру для необхідного їй відпочинку не виходить.

Прикладом можуть слугувати шведські медсестри, які рідше йшли на лікарняний, повідомляли про поліпшення самопочуття та підвищили свою продуктивність після того, як їх робочі години скоротилися до шести на день.

У компанії з постійними овертаймами – точно непорядок з плануванням. Shutterstock

4

Ненормований графік стає однією з головних причин емоційного та фізичного вигоряння співробітника. Це в свою чергу загрожує не тільки його звільненням з вашої компанії, але і повною відмовою від професії.

Зазвичай перевантаження співробітника виникає не відразу. Керівник, розуміючи, що хтось краще за інших справляється з обов’язками, довіряє йому все більше роботи і частіше доручає складні проекти. Поступово та абсолютно непомітно обсяг роботи зростає до розмірів, з якими одна людина впоратися вже не в змозі.

«Коли ти знаходишся в стані «потоку» ти можеш ефективно працювати 12 годин, 14 годин, тиждень-два-три бути дуже глибоко зануреним в задачу, але потім потрібно вимикатися, відпочивати і приходити до тями», – каже Head of HR committee European Business Association Катерина Ковалевська.

Понаднормові по-японськи

Своєрідним «чемпіоном» з переробітків вважається Японія. Саме там з’явився термін «каросі» – раптова смерть на роботі через перевтому.

Джерело: «Стан надання відшкодування у випадках смерті від перевтоми і інших нещасних випадках на виробництві» Міністерства охорони здоров'я, праці і добробуту Японії. Примітка: дані показують рік визнання інциденту страховим випадком, а не рік, в якому було подано заяву про виплату страхової суми.

Типовим випадком «каросі» можна назвати смерть Кендзі Хамада, який, працював у охоронному підприємстві в Токіо, що вирізнялося жорстким трудовим графіком. Він проводив в офісі по 15 годин, ще чотири забирала дорога від дому до роботи і назад. Одного разу колеги помітили, що він сидить за письмовим столом, опустивши голову. Спочатку вони вирішили, що він спить, але коли через кілька годин він не поворухнувся, стало ясно: людина померла.

Причиною смерті став серцевий напад у віці 42 років

«Каросі» існує і за межами Японії. Наприклад, в серпні 2013 року стажер великого американського інвестиційного банку Моріц Ерхардт у віці 21 року був знайдений мертвим в душовій кабіні після того, як пропрацював 72 години без перерви. У молодої людини трапився епілептичний припадок, який міг бути спровокований важкою працею. У 2017 році ветеран відділу по боротьбі з наркотиками в китайському місті раптово помер після понаднормової роботи протягом багатьох днів поспіль.

Джерело: «Стан надання відшкодування у випадках смерті від перевтоми і інших нещасних випадках на виробництві» Міністерства охорони здоров'я, праці і добробуту Японії. Примітка: дані показують рік визнання інциденту страховим випадком, а не рік, в якому було подано заяву про виплату страхової суми.

Ніхто не без гріха

В Україні від роботи ще ніхто не вмирав у таких масових масштабах, які зустрічаються в Японії. Якщо хтось посварився з шефом, а серце у нього слабке і стався інфаркт або інсульт, то це окремі поодинокі випадки», – розповіла HR-експерт порталу Rabota.ua Тетяна Пашкіна.

За її словами, в Україні переробіток часто може слугувати індикатором того, що навантаження розподілене неефективно: або люди підібрані неправильно й їм не вистачає кваліфікації виконувати потрібну кількість роботи за 8 годин, або сам роботодавець надмірно навантажив своїх співробітників.

Навіть HR-експерти, які прекрасно знають про шкоду понаднормової роботи? часом і самі попадаються на цю ж вудку

«Буває, засиджуюся. І найчастіше – це, на щастя, інтерес. Хоча колись траплялось і через страх, і через надії. Але, як показує практика – це не працює. Пам’ятайте парадокс «Більше сиру – більше дірок, більше дірок – менше сиру»? Так само і зі страхом. А надія – це самообман. Ніхто не буде вираховувати, скільки позаробочих хвилин ви відсиділи. Важливим є лише результат», – розповіла HR Manager у компанії Admixer Technologies Вікторія Павличенко.

Поділитися: