Помилка вцілілого: що не так із історіями успіху

1440
Regency Enterprises
Чому, повторивши шлях Стіва Джобса, ви не станете другим засновником Apple

Чому такі успішні компанії, як Google або Facebook, з’являються рідко, хоча їх історію проштудійовано уздовж і впоперек? Адже здається очевидним: якщо в точності повторити методики, що спрацювали у інших, то і у нас усе вийде. Але це – омана. Як і багато хто до нас, ми припускаємося так званої «помилки вцілілого» (survivorship bias). K.Fund Media з’ясував, як вона впливає на рішення і вибір життєвого шляху. І чому не треба копіювати чужі історії успіху.

Назад до витоків

Феномен «помилки вцілілого» вперше був описаний під час Другої світової війни. Математик Абрагам Вальд займався вивченням розташування пробоїн, які отримували американські бомбардувальники, що повернулися з бойових завдань. Найбільше влучень було виявлено на крилах літальних апаратів, стабілізаторах та фюзеляжі. А от найменше пробоїн припадало на кабіну пілота, двигуни та паливну систему. Здавалося би, то які місця потрібно зміцнювати? Ті, в яких найменше пробоїн.

Ті, хто отримав пошкодження в критичних місцях, так і не повернулися
Ті, хто отримав пошкодження в критичних місцях, так і не повернулися. Flickr

Вальд припустив, що сам факт повернення літака з такими ушкодженнями на базу говорить про те, що вони – не критичні. А ось ті, хто отримав пошкодження в критичних місцях, так і не повернулися.

Цей висновок підтвердився після закінчення війни, коли з лісів та боліт стали піднімати підбиті літаки, у них були пошкоджені саме ті місця, про які говорив Вальд – двигуни, паливна система та кабіна пілота. Так когнітивне спотворення, яке передбачає орієнтування лише на вдалі «кейси», отримало назву «помилка вцілілого».

Культ успішних бізнесменів

Ту ж саму помилку ми спостерігаємо і в бізнес-спільноті. Люди прагнуть досконально вивчити шляхи становлення успішних бізнесменів, ходять на тренінги і купують книги про те, як досягти успіху. Але найчастіше так і не досягають бажаного кар’єрного щабля. Як і в історії з літаками Вальда, в книгах про мільйонерів зібрано найбільш малокорисну частину інформації – про те, що робити і як поводитися, коли складаються максимально сприятливі умови.

А ось про те, що робити, коли все обертається проти тебе – ані слова

У таких ситуаціях проти людини спрацьовує і певний «парадокс доступності інформації», який полягає в тому, що про одні речі говорять набагато менше, ніж про інші. Адже про провальні бізнес-ідеї ви чули в рази менше, ніж про успішні кейси, правда ж?

Чим можуть зашкодити історії успіху

1

Ті, хто орієнтуються на «успішну історію» плутають причину і наслідок. «Джобс покинув університет і став мільйонером, я теж покину і теж стану». Але цього зі зрозумілих причин не стається: навчання покинуто, а мільйони усе не приходять.

2

Біографії успішних людей ретельно «причісано». Орієнтуючись на них, ми втрачаємо повноту картини, втрачаємо з виду те, на що, по факту, треба звернути увагу.

3

Бажання фокусуватися на чужих успішних кроках не дає бачити інші варіанти розвитку, котрі допоможуть конкретно вам і у ваших умовах.

Помилка вцілілого по-українськи

Яскравий приклад такої когнітивної омани – купівля у 2015 році українського стартапу Looksery за $150 млн компанією Snapchat. Менше, ніж через рік після запуску компанії команда отримує масштабне фінансове вливання і переїжджає жити і працювати в США. Безліч українських стартаперів після цього можуть подумати: «зробимо так само», – і прогорять.

Вдалий стартап Looksery
Вдалий стартап Looksery. UiP.me

Проблема полягає в тому, що ми звертаємо увагу лише на успішні проекти, але ж їх – один на кілька сотень. При цьому в поле нашого зору не потрапляє 99% тих, хто не досяг нічого.

Кар’єрний коуч Вікторія Сафронова впевнена, що користь від таких історій успіху – мінімальна.

«Корисніша історія про трьох хлопців, які відкрили в Києві бар за 45000 грн, який пропрацював два місяці і закрився, тому що нічого у них не вийшло. Відкриваючи заклад, краще прочитати таку історію і не повторити помилок, все прорахувавши, ніж чергову «ми граючи відкрили кав’ярню, і ось що з цього вийшло», – розповіла Вікторія.

Чому мозок робить це

Як пояснює психотерапевт Катерина Олександрівська, вся справа в людському мозкові. Ми вважаємо за краще виключати те, що не вписується в нашу картину світу.

Ми беремо те, що лежить на поверхні, і намагаємося застосувати

«Мозок споживає приблизно 20-25% усієї використовуваної енергії. Тому важливо більшість процесів зробити автоматичними. Так ми починаємо мислити групами і категоріями, звідси безліч когнітивних помилок.

Ми беремо те, що лежить на поверхні, і намагаємося застосувати. Для більш глибокої аналітичної роботи потрібно багато зусиль», – розповіла вона.

Такі помилки можна свідомо виправити, якщо знати про те, як мислить людина. Але кожного разу необхідно подумки «ловити себе за руку», коли хочеться все спростити. І все ж використовувати критичне мислення.

Для більш глибокої аналітичної роботи потрібно багато зусиль
Для більш глибокої аналітичної роботи потрібно багато зусиль. pxhere.com

Користь «історії мого провалу»

Але чи дійсно історії чужого успіху абсолютно марні і тепер ви можете зекономити час та гроші на тренінгах або бізнес-конференціях? Не зовсім. Будь-якій успішній людині потрібна постійна мотивація.

Однак, надмірне захоплення чужими історіями успіху є просто небезпечним: ви або витратите час на реалізацію порожніх порад, або ж потрапити до пастки ілюзії, що ваші помилки – це вірна дорога до успіху.

«Не можна заперечувати, що історії успіху дають нам натхнення та сили не опускати руки. Але тверезий аналіз помилок та дій можна зробити тільки на історіях провалів. Як мінімум, це дешевше», – резюмує Вікторія Сафронова.

Поділитися: