«Податок на посилання» від Європарламенту викликав багато суперечок

391
pixabay.com
Нову Директиву ЄС про авторські права критикують інтернет-компанії та користувачі

Європейський парламент цього тижня проголосував за затвердження Директиви про авторські права – одного з найбільш суперечливих законодавчих актів, що стосуються інтернету, за всі 20 років його існування.

Депутати ЄС у липні відхилили проект Директиви – тоді два ключових положення документа, статті 11 і 13, зазнали нищівної критики. Ці пункти одразу ж прозвали «податком на посилання» і «фільтром завантаження», нагадує The Verge.

Європарламент
www.theverge.com

Проте цього тижня Європарламент проголосував за доопрацьований проект Директиви, що містить змінені версії статей 11 і 13, – 438 «за» і 226 «проти».

Критики вже назвали Директиву «смертю інтернету», а захисники радіють, що художники, музиканти й люди інших творчих спеціальностей нарешті отримають гідну оплату своєї праці від інтернет-гігантів.

У ст. 11 йдеться про те, що інтернет-платформи (Google, Facebook, Youtube і подібні) повинні будуть платити правовласникам за розміщення посилань на їхні матеріали. У відповідь Google вже запропонував авторам спочатку заплатити за сніпети (текст з інформацією, який підтягується до посилання).

Ст. 13 вимагає від платформ забороняти використання неліцензованих матеріалів з копірайтом.

Мета обох статей – змінити нинішню ситуацію, коли інтернет-гіганти на кшталт Google і Facebook заробляють мільярди, просто надаючи доступ до контенту, який створено іншими, – тоді як автори отримують копійки.

Репутація: 4 найбільших провали IT-гігантів у 2017-му

Критики Директиви про авторське право називають її катастрофою. Авторам уже нагадали, що ціль ст. 11 – агрегатори новин на кшталт Google News, проте під удар можуть потрапити і RSS-стрічки і просто приватні блоги, які дають посилання на цікаві тексти.

Реалізація ст. 13 може призвести до багаторазового збільшення навантаження і на ботів-цензорів Facebook і Youtube, і на команди живих людей, які перевіряють новий контент на екстремізм.

Засновник Wikipedia Джиммі Веллс і творець World Wide Web Тім Бернерс-Лі вже виступили різко проти Директиви про авторське право.

Джулія Реда
www.flickr.com/photos/actualitte

Примітно, що їхню точку зору в Європарламенті захищала представник Піратської партії Джулія Реда.

Прихильники Директиви вважають, що всі наведені аргументи надумані, а інтернет-гіганти мусують їх, щоб зберегти монополію своїх платформ в інтернеті.

До того ж, нагадують захисники, в ст. 13 Директиви є винятки для таких сайтів, як GitHub і Wikipedia, а ст. 11, про «податок на лінки», дає змогу використовувати прості гіперпосилання та «окремі слова», що описують статті без обмежень.

На черзі голосування за Директиву про авторські права «в цілому» в січні 2019 року – і найпевніше документ приймуть. Як будуть інтерпретувати новий закон ЄС окремі країни-учасники, залишиться на їхній совісті, проте вже зрозуміло, що найбільші технологічні компанії контроль над інтернетом втрачають.

YouTube за три місяці видалив більше 8 млн роликів.

Facebook оприлюднив внутрішні правила модерування контенту.

Поділитися: