Почни з малого: «Стартап без помилок» Еріка Райза

710
Shutterstock
Як побудувати успішний бізнес з нуля, маючи обмежений бюджет

Випускник Єльського університету і Гарвардської школи бізнесу Ерік Райз написав посібник з розвитку стартапа у форматі, що йде наперекір стандартним теоріям ведення бізнесу.

Його книга «Стартап без помилок» (The Lean Startup) розповідає про оригінальний підхід до ведення власної справи під назвою «ощадливий стартап», який дає змогу заробляти на продукті з найперших місяців його існування.
Український переклад книги випустило в 2016 році видавництво «Віват».

«Ощадливий стартап» – це не лише можливість для молодих ентузіастів з обмеженим бюджетом, а й робоча ідея для великих корпорацій, які не хочуть ризикувати істотними фінансовими вкладеннями. Як приклади такого типу розвитку бізнесу Райз називає такі компанії, як Dropbox, IMVU, Intuit і навіть Facebook.


Мінімальний робочий продукт

В основі концепції «ощадливий стартап» лежить створення так званого мінімального робочого продукту (MVP) з обмеженим функціоналом, який слід випустити на ринок, щоб отримати відгук від перших користувачів.

Мінімальний робочий продукт, на думку автора, допомагає підприємцям стартувати. Ваше завдання – продати продукт раннім користувачам, як їх називає Райз, нехай він навіть «кульгає на обидві ноги». А потім постійно допрацьовувати його, розширюючи аудиторію і усуваючи ті проблеми, на які скаржаться поки що нечисленні покупці, і додаючи необхідні функції.
Таким чином, ранні користувачі стають своєрідною фокус-групою.

Ерік Райз. trouble-shooter.su

Райз наводить приклад, коли бізнес починався з роботи для одного клієнта. Цей незвичайний експеримент здійснив головний виконавчий директор стартапа Food on the Table Мануель Россо.

Сервіс, який дає змогу створювати щотижневі меню і списки покупок для тисяч людей, починався з одного клієнта, якому Россо особисто приносив продукти додому.

Увійти у віраж

Сам Райз є одним з творців успішного стартапа під назвою IMVU, який спочатку замислювався як чат для спілкування з друзями з можливістю використовувати для цього 3D-аватари. Але, як це часто буває на етапі тестування, щось пішло не так.

Люди не захотіли використовувати програму для «зустрічей» зі своїми знайомими. Тоді розробникам довелося зробити «віраж» – додати кнопку для спілкування з випадковою людиною. І вони не помилилися: користувачам подобалося знайомитися за допомогою програми.

Бізнес-досвід: що українським стартаперам потрібно перейняти у американців

Тому стартаперам довелося повністю переглянути концепцію проекту, позбувшись непотрібних функцій і зосередившись на новому форматі.

Такі зміни в разі масштабних багаторічних розробок можуть спричинити закриття проекту, а «ощадливий стартап» дає змогу переформатуватися на ранньому етапі.

Шляхи просування

Зрозуміло, стартап має рости і розвиватися, залучаючи дедалі більшу аудиторію. Реклама, проте, далеко не завжди може забезпечити стабільний приріст клієнтів протягом тривалого періоду.

Райз вважає, що найефективніший спосіб просування – це змусити ваших клієнтів самостійно і абсолютно безкоштовно рекламувати ваш продукт, і пропонує розглянути такі три шляхи:

Людина захоче купити товар, якщо побачить, що ним користується хтось ще. Shutterstock

1

«Сарафанне радіо». Клієнти тепло відгукуються про ваш продукт своїм родичам і знайомим, і вони, ймовірно, також купляють його.

2

Побічний ефект користування продуктом. У людини може виникнути бажання купити його, якщо він бачить, що ним користується хтось ще. Плюс ще деякі товари.

3

Повторні покупки або повторне звернення. Цей варіант можливий не для всіх продуктів, оскільки не всі стартапи передбачають повторне придбання. Та й багато сервісів спочатку позиціонуються як одноразові, наприклад, допомога в організації весіль.

Поділитися: