По душам: який стиль комунікації вам притаманний

Стиль комунікації
Чи відчуваєте труднощі в комунікації з колегами? Дізнайтеся, як облаштувати відносини в колективі для більш здорової і сприятливої роботи - розказує Торея К’юрік

Почну з замальовки. Одного разу в середині листопада, коли я очікувала невелике розвантаження в плані роботи, мені прийшов лист від нашого відділу з питань навчання і підвищення кваліфікації, у листі мені повідомляли, що я маю пройти тренінг про стилі комунікації.

Ну, всі ми говоримо, слухаємо, якось реагуємо на сказані нам слова і далі займаємося своїми справами. Що тут такого? Тому сказати, що я поставилася до тренінгу скептично, значить нічого не сказати: чому новому я можу там навчитися?

Якщо ви думаєте подібним чином, то ось вам кілька слів для прикладу: «ведучий», «аналітичний», «експресивний» і «доброзичливий». Що це? Функції ручного шуруповерта? А ось і ні. Це стилі комунікації. До якого з них схильні ви?

Я опитала своїх колег, щоб дізнатися, який тип спілкування для них є найоптимальнішим. Постарайтеся запам’ятати мої підказки – вони вам стануть у пригоді, коли вам треба буде звернутися до когось з колег із проханням.

1. Ведучий

Назва говорить сама за себе: ці люди прагнуть взяти на себе контроль і лідерство. Їх комунікація схильна до прямоти і орієнтована на швидке виконання завдань. Вони зосереджені на кінцевій меті та результаті.

Людей з таким типом спілкування часто вважають схильними до суперництва, оскільки вони  досягають успіху на гребені виклику, мотивуючи себе таким чином дії. Деякі вважають їх домінантними і напористими. Але не все так просто. Якщо йдеться про ухвалу рішень, ведучі можуть бути владними: вони знають, чого хочуть і роблять це. Проте у співпраці з іншими вони швидше програють. І це мій тип комунікації.

Як спілкуватися з ведучим?
Якщо завдання треба зробити швидко, то ці люди зазвичай беруть справу в свої руки: для них важливо, щоб співробітники працювали на конкретну мету або результат. Ті, хто працюють з цим типом, повинні діяти оперативно і продуктивно, не гублячи суті.
Коли виникають якісь проблеми або перешкоди, команда повинна реагувати швидко. У мене, наприклад, не вистачає терпіння, коли колеги довго роздумують над рішеннями перш, ніж почати діяти.

2. Аналітичний

Люди з аналітичним складом розуму відомі такими рисами, як систематичність, організованість і зосередженість на деталях. Вони цінують точність і люблять факти і цифри. Дайте їм чіткий список задач по пунктам – і заслужите їх повагу.

Вони хочуть бути впевненими в тому, про що говорять, тому зазвичай швидко думають, але висловлюються не відразу. Такі особистості обробляють велику кількість інформації і під час роботи ставлять багато питань, оскільки вони постійно потребують фактів.

Під час прийняття рішень аналітики віддають перевагу логічному підходу. Можливо, їх вважають занадто обережними і організованими, а також схильними до перфекціонізму в роботі. Деякі сприймають їх як людей, що працюють «за інструкцією».

Як спілкуватися з аналітиком?
Цей тип надає перевагу листам зі структурою, приділяє увагу контексту, складає списки завдань по пунктам, ставить чіткі дедлайни. До того ж обов’язково використовує факти і цифри, що конкретизують заплановані задачі. Таким чином складається бачення процесу виконання поставленої задачі.

3. Експресивний

Експресивний тип досягає успіху за рахунок загального бачення і уваги до ситуації загалом. Їх вважають «людьми ідей», планування і деталі виконання вони схильні залишати іншим. Люди цього стилю наділені креативністю, оптимізмом і ентузіазмом.

Вони фокусують свою увагу швидше на людях, ніж на завданнях, отримуючи задоволення від участі в обговоренні якоїсь ідеї. Для них важливі визнання і статус, тому вони вибудовують відносини для завоювання влади. Якщо ви шукаєте нових друзів, щоб розширити свої контакти – тоді вам дійсно варто звернутися до них.

Людей експресивного типу легко визначити серед своїх колег, адже саме їх голос часто звучить голосніше за всіх, вони люблять багато говорити і можуть закінчити речення замість вас. Вони схильні до надмірної самовпевненості, але не люблять сперечатися, оскільки погано справляються з конфліктними ситуаціями.

Як спілкуватися з експресивним типом?
Таким людям подобається, коли співрозмовник спілкується у приязній манері. Вони вміють говорити з малознайомими людьми, пояснити суть справи. Для них важливо вибудовувати відносини.
Вони нерідко мають хороше почуття гумору, використовують різні історії з життя і їм подобається, коли інші чинять так само. Занадто формальні відносини для них недостатньо персоналізовані, а суху комунікацію інструктивного характеру (приміром, коли весь зміст листа викладають в одному рядку) вони вважають грубою.

4. Доброзичливий

«Вітаю. Як ваші справи? Як пройшов ваш день?» – такий підхід спрацює з доброзичливим типом, оскільки його представники воліють спочатку налагодити контакт, а потім вже переходити до робочих обговорень. У питаннях співпраці їм немає рівних. Вони виграють завдяки своїй активній участі в процесі. Вони будуть на вашому боці, якщо консультуватися з ними та питати їхньої думки.

Доброзичливий комунікативний тип  прагне до активної дії і буде радий взяти на себе відповідальність за те, щоб довести справу до кінця, якщо є план дій. Відносини в колективі для них пріоритетні, тому вони надають перевагу роботі в команді.

Щодо ухвалення рішень, вони схильні до обережності, тому представники інших комунікаційних типів можуть вважати їх невпевненими і сповненими сумнівів.

Як спілкуватися з доброзичливим типом?
Їм подобається, коли з ними спілкуються в дружньому і розслабленому тоні. Занадто прямолінійна або безцеремонна комунікація може застати їх зненацька. З малознайомими людьми вони воліють спілкуватися електронною поштою, щоб мати можливість подумати над відповіддю. Однак з людьми, з якими вони в хороших стосунках, можуть спілкуватися і телефоном, і тет-а-тет.
Вони надають перевагу розмовам з людьми, які приймають рішення, оскільки ті можуть лідирувати в розмові і пропонувати чіткий план дій. Доброзичливий тип завжди надасть їм підтримку. Затримка виконання визначених завдань може статися у разі, якщо дії не до кінця зрозумілі, і при цьому ніхто не хоче говорити іншому, хто що має робити.

За матеріалами Linkedin
Поділитися: