Відпустка – це та солодка пора року, коли є можливість повністю відключитися від роботи і з головою зануритися у відпочинок. Звучить красиво, чи не так? Шкода, що на практиці не завжди так.
За даними опитування Міжнародного кадрового порталу HeadHunter, майже половина українців залишаються на зв’язку із начальством та колегами під час відпустки. У разі виникнення робочих питань вони обов’язково на них відповідають. Третина опитаних беруть із собою у відпустку робочий ноутбук або планшет. Кожен четвертий щодня перевіряє робочу пошту.
Статистика насторожує: навіщо такий відпочинок, якщо вам постійно доведеться відволікатися від нього на робочі моменти?! K.Fund Media розповідає, як правильно піти у відпустку і повністю забути про офіс.
1
Крок перший: знайдіть людину, котра вас замінить
Це головний пункт при плануванні відпустки. Якщо під час вашої відсутності ніхто не буде відповідати за ваші робочі обов’язки, то вас постійно будуть «смикати». Тому заздалегідь узгодьте це питання із начальством та колегами. А після введіть свого «тимчасового наступника» в курс справи.
«Той, хто залишається вас замінювати, повинен мати максимальну інформацію про ваші посадові обов’язки та поточні справи. Передайте йому контакти людей, з якими працюєте. Якщо є незавершені завдання, поясніть, що потрібно робити і в які терміни. Тут все залежить від вас: якщо дохідливо і повно всі розповісти, вас не будуть відволікати від відпочинку з проханнями допомогти», – каже СЕО рекрутингової агенції «Assis-HR» Анна Безай.
2
Крок другий: розкажіть про свою відпустку діловим партнерам та клієнтам
Природно, не всі робочі питання можна делегувати колегами. Найважливіші питання «заморозьте» на час вашої відсутності. Але не забудьте попередити про це своїх ділових партнерів та клієнтів, щоби для них це не стало неприємною несподіванкою.
«Це дуже просто. Надішліть усім на пошту або в месенджері стандартне повідомлення в стилі: «З 1 по 15 серпня я йду у відпустку. За терміновими питаннями звертайтеся до таких-то моїх колег або дочекайтеся мого повернення», – радить Безай.
Важливо: не пишіть пости-попередження в соцмережах про те, що у вас відпустка. По-перше, не всі це побачать, враховуючи нові алгоритми стрічок. По-друге, це не зовсім безпечно – розповідати всім про свій від’їзд на певний проміжок часу.
3
Крок третій: налаштуйтеся на продуктивну роботу перед відпусткою
Коли дата відпустки наближається, всі думки – зовсім не про роботу. І це погано. Адже перш ніж піти на довгоочікуваний відпочинок, важливо встигнути закрити всі робочі справи, щоби потім не було проблем.
«Перед відпусткою визначтеся зі списком своїх робочих завдань і справ. Після – виконайте те, що в ваших силах», – говорить директор HR-агентства Forsage Олена Грищук.
Продуктивно попрацювати перед відпусткою – у ваших же інтересах. Тоді по поверненню вам не доведеться ловити осудливих поглядів колег і вислуховувати невдоволення начальника, що ви не встигли завершити все почате і «підставили» колектив.
4
Крок четвертий: сплануйте післявідпустковий період
Так, це також важливий пункт. Виділіть собі пару днів до старту відпустки, щоби перевірити ще раз зроблене і розпланувати завдання на перші дні після повернення до роботи.
«Якщо правильно організувати перелік того, що і як потрібно зробити, вихід з відпустки не здасться вам стрибком в річку з голодними крокодилами», – говорить HR-експерт порталу rabota.ua Тетяна Пашкіна. Враховуйте, що після відпустки ви можете забути дрібні робочі деталі, тому краще їх детально прописати.
Якщо всі попередні пункти ви виконали якісно і в строк, то можете з чистою совістю вимикати повідомлення на телефоні, закривати робочу пошту і відправлятися у відпустку. Швидше за все, вас не потривожать.