Пігулка для мозку: чи можна порозумнішати за допомогою ноотропних препаратів

6246
Shutterstock
Або є здоровіші способи запам'ятовувати великі обсяги важливої інформації

Життя сучасної людини проходить під егідою Lifelong Learning, вимагаючи постійного здобуття нових знань від тих, хто бажає бути успішними і крокувати в ногу з часом. Працюючи над матеріалом про те, як змусити мозок учитися, ми виявили, що для поліпшення когнітивних здібностей деякі люди не гребують прийомом медикаментів.

Ноотропні препарати – це лікарські засоби, що активізують обмін речовин в нервових клітинах і покращують розумові процеси. У 2015 загальна вартість ноотропних препаратів на світовому фармакологічному ринку склала більше $1 млрд і продовжує зростати.

K.Fund Media з’ясував, кому потрібні «пігулки для розуму», як вони працюють і чи є більш безпечний спосіб вивчити більше.

Із хворої голови на здорову

На сьогоднішній день ноотропи сформовані у кілька класів. Одні стимулюють метаболізм нервових клітин, інші впливають на судини, а треті покращують процеси пам’яті і навчання. Спочатку такі ліки розробляють для людей з неврологічними проблемами: тих, щоперенесли інсульт, страждають на епілепсію або хворобу Альцгеймера. Тобто для людей, яким потрібно захистити мозок від фізичного руйнування і активувати нервові клітини для підтримки якості життя.

Ноотропні препарати цікавлять і цілком здорових людей
Ноотропні препарати цікавлять і цілком здорових людей. Shutterstock

Однак сьогодні такі препарати цікавлять і цілком здорових людей. Наприклад, студентів під час сесії і трудоголіків, які мріють «розігнати» свій мозок до надшвидкості.

Ще б пак! Адже згідно з інструкціями до цих медикаментів, людина, що їх приймає, швидше ворушить мізками, краще запам’ятовує інформацію і легше переносить високі навантаження і стресові ситуації.

Вважається, що ноотропи здатні активувати процес біосинтезу РНК і білкових сполук у центральній нервовій системі. Вони нібито прискорюють енергетичні процеси у відростках клітин нервової системи і покращують передачу нервових імпульсів. «Деякі з ноотропів дійсно можна призначати при порушеннях розвитку, мозкового кровообігу, для відновлення після черепно-мозкових травм, при стресі… Але застосовуються вони як допоміжні паралельно з низкою інших препаратів. І в результаті не завжди зрозуміло, що саме дало ефект», – ділиться психіатр Інна Голян.

Неоднозначність «чарівних пігулок»

Доказової бази досліджень із якісною вибіркою і багаторічними спостереженнями за людьми, які приймають ноотропи, практично немає.

«Так, на сьогоднішній день описані ефекти ряду речовин, що дозволяють вважати їх ноотропними. Однак по-перше, майже все, що вивчалося, не пройшло перевірки на здорових людях. По-друге, хоч багато ноотропів синтезовані досить давно – даних про тривалому прийомі їх не так вже й багато», – розповідає кандидат біологічних наук Ольга Маслова.

Ті дослідження, які все ж було проведено, недостатньо масштабні – в них часто брали участь лише кілька десятків людей.

Наприклад, у 2016 році було опубліковано результати неформального дослідження ноотропів, в якому взяли участь 850 осіб. В рамках дослідження не було ніяких клінічних випробувань – учасники просто відповіли на кілька опитувань про свій досвід застосування препаратів.

У ноотропів - кумулятивний ефект
У ноотропів - кумулятивний ефект. Shutterstock

За словами психіатра Інни Голян, саме тому, що повноцінних доказів дії ноотропів немає, за кордоном вони вважаються БАДами і продаються без рецепта.

Навіть при найрадісніших перспективах дія ноотропів – кумулятивна, тобто накопичується з часом. А значить, аби «розбудити» біохімічні процеси, може знадобитися від кількох днів до кількох тижнів. З цієї причини приймати таблетку перед важливою нарадою або співбесідою просто безглуздо.

«Основне питання, яке варто собі ставити, кажучи про підвищення когнітивних здібностей за допомогою «чарівних пігулок» – що ми, власне, хочемо поліпшити? Пам’ять? Концентрацію уваги? Креативність? Гнучкість? Здатність до логічного мислення? Що саме формує той самий розум і чому різним людям часто не вистачає чогось абсолютно різного? Людина після травми головного мозку або студент-відмінник, який просто мріє запхати в себе ще більше інформації, – це два абсолютно різних підходи», – каже Ольга Маслова.

Все в організмі має компенсаторні механізми: десь додали – десь убуде

Важливо чітко розуміти, що мозок – це обмежений ресурс, про який потрібно дбати і якому потрібно давати відпочити. Загальна мобілізація нейронів у тривалій перспективі може стати причиною збоїв здоров’я.

Крім того, у цих ліків є і низка побічних ефектів. В основному небажані наслідки пов’язані з нервовою системою. Наприклад: перезбудження, запаморочення і головний біль.

Один із найпоширеніших побічних ефектів – це синдром відміни, який може спричинити загальмованість, перепади настрою, безсоння та інші неприємності.

Здорова альтернатива

На сьогоднішній день не існує швидких альтернатив недоведеному ефекту ноотропів. Немає такої речовини або дії, що дозволить вам за одну ніч вивчити матеріал перед іспитом або ефективно працювати кілька діб поспіль без наслідків.

«Все в організмі має компенсаторні механізми: десь додали – десь убуде. За підвищення здібностей на одну ніч треба буде розплатитися відключенням усього на пару днів після», – пояснює Ольга Маслова.

Однак існують механізми, які дозволять вам запам’ятати більше. І вони не дорогі, проте вимагають завзятості і регулярності.

1

Зміцнення нейронних зв’язків

Людський мозок змінюється. Усередині нього щодня формуються, руйнуються і зміцнюються нейронні зв’язки. Ось над їх формуванням і зміцненням якраз варто попрацювати. Засвоєння нової інформації, наприклад, цієї статті про вплив ноотропів, уже створює у вашому мозку новий нейронний зв’язок. І кожен із нас у змозі зробити так, щоб цей зв’язок зміцнювався: просто освіжаючи інформацію і вивчаючи нову, близьку до теми.

При регулярному навчанні ефект не гірше пігулкового
При регулярному навчанні ефект не гірше пігулкового. Shutterstock

При регулярному повторенні цих дій кумулятивний ефект напрацьованих результатів не гірший од «пігулкового».

2

Розділяй і мотивуй

Полегшити засвоєння складного матеріалу можна методом фрагментування: поділити великий обсяг інформації на частини. Певною мірою його бодай раз у житті використовував кожен із нас. Наприклад, вірші у школі ви напевно вчили по чотиривіршам.

Так чому б не повернутися до перевіреного методу і у дорослому житті?

Необхідність написати величезний звіт на 50 сторінок за тиждень лякає. Але якщо умовно поділити його на п’ять частин по 10 сторінок – стає не так лячно. До того ж, розділяючи роботу і записуючи виконаний результат по пунктам, ви маєте можливість отримати трохи гормону дофаміну. Він відповідає за відчуття задоволення, і таке «дофамінове підкріплення» мотивує людину продовжувати вчитися або працювати.

3

Наслідуючи Шерлока

Напевно ви чули про популярний сьогодні метод запам’ятовування «палати розуму». Його використовує Шерлок Голмс у однойменному серіалі з Бенедиктом Кембербетчем. Базуються «палати» на простому факті: люди дуже легко запам’ятовують місця. А якщо абстрактну або незнайому інформацію пов’язати із цими місцями, то і вона запам’ятається. Насправді – це просунута версія звичного нам асоціативного запам’ятовування.

Методика Шерлока
Методика Шерлока "палати" допомагає запам'ятовувати в рази більше інформації. BBC

Ви створюєте свої «палати» – кімнату, будинок, вулицю або місто. І «розкладаєте» нову інформацію у певні точки знайомої місцевості, пов’язуючи їх між собою. При використанні такої техніки думка про картину або диванну подушку зможе «піднімати» на поверхню потрібні вам дані. Використовуючи таку техніку на світових змаганнях із запам’ятовування, учасники можуть запам’ятати понад 500 випадкових чисел усього за 15 хвилин.

Поділитися: